| djalexandrual a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Oare exista? Pe ce va bazati cand spuneti ca exista? Cum pot avea un semn de la el?

Răspuns Câştigător
| LiceeancaBella a răspuns:

Nu intru in jocul tau! Daca te-ai documenta si ai vizita si tu mai multe manastiri si te-ai mai duce si tu la Biserica, ai intelege! Citeste si tu diferentele dintre catolici si ortodocsi...sunt enorme! Papa la ei se crede deja Dumnezeu.Isi atribuie puteri dumnezeiesti. Iar celelalte secte care sunt total aiurea, de ex penticostalii care ei cred ca Sfantul Duh li se arata, iar ei vorbesc in limbi, si fac ca toti demonizatii, pentru ca acolo nu e Harul Sfant, si o mana diavoleasca, sau adventistii, ei merg la biserica sambata.Cand Duminica este zi de sarbatoare, pentru ca duminica Dumnezeu s-a odihnit dupa ce ne-a creat pe noi, si tot ce ne inconjoara! Pe tine cine crezi ca te-a creat? Diavolul?! Pai diavolul vrea sa te omoare, sa arzi in flacarile iadului.Nu ma intereseaza de toate invataturile eretice, eu ii am model pe Sfintii Parinti si intotdeauna voi lupta pentru religia mea Ortodocsa!

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu ma gandesc ca el e creatorul lumii si de aia exista. Nu am iesit din nimic, el e responsabil de vietiile noastre.

| katahd01 a răspuns:

Fii atent nu stiu exact dar stiu cum poti afla si cum poti vorbi cu el Fata in fata. Te duci la toaleta iei un cutit cu tine sau o seringa goala tragi aer si bagi in vena merge!winking

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Daca tu nu vrei sa crezi in el sau crezi ca nu exista pur si simplu nu crede, fate ateu sau cautati religia care crezi tu ca ti se potriveste.
Si gata!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Djalexandrual nimeni nu poate dovedi ca exista, nu exista dovezi un crestin isi va oferi filozifie nu stiinta, prin stiinta nu vei descoperi pe dumnezeu, daca crezi in unul nu uita ca mai sunt 2700 de alti zeii ce are asta mai in special ca alti? daca te-ai fi nascut in india ai fi crezut in alt zeu l-ai fi ignorat pe cel actual deci care e cel adevarat? eu cred ca nici unu, cand vad foamete = africa, bolii care apar si distrug vietii, oamenii care se nasc cu handicap si inca cate fi septic cauta cunoasterea

| Danielcristian a răspuns:

Prin faptul ca dumneata traesti, respiri umbli etc. Si multe alte semne care cu siguranta le-ati avut daca ati fost credincios lui dumnezeu

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Normal ca exista insa nu toata lumea il vede sau il aude

| Geo17 a răspuns:

Da, eu cred in Dumneze! Da, el exista! Cand spun asta ma bazez ca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa, Biblia-cuvantul lui Dumnezeu, Biserica...etc.
Cat despre semne... poti astepta ca semne nu ai sa primesti... Dar cand o sa ai nevoie, sau o sa iti fie greu in viata, sunt sigur ca nu va uita de tine, si te va ajuta si sa iti gasesti credinta in Tatal.

| Purec a răspuns (pentru Geo17):

Hmmm intri pe o panta abrupta. Adica Dumnezeu te lasa sa ajungi sa " iti fie greu in viata" doar pentru a venii el in ajutor si sa te salveze, pentru a primii toata slava si multumirea ta. Nu ar fi mai simplu sa nu te lase sa iti fie greu? Sau Dumnezeu de fapt vrea apreciere si rugaciuni, vrea sa fii sclavul lui. Iti da niste belele si se simte mandru ca stai tu ca fraierul sa te rogi la el sa nu mori?

| Geo17 a răspuns (pentru Purec):

Nu mai intels deloc. Dumnezeu ne-a creat liberi de aceea ne-a dat minte, creier ca sa putem gandi liberi si sa ne apartina deciizile in viata. El nu obliga pe nimeni, fiecare face ce vrea si intocmai daca dai singur de belele sau ti-e greu...totu' ti se datoreaza. Dar El iti vine in ajutor... dar trebuie sa crezi si tu.
P. S-Daca nu era Dumnezeu nu mai erai la aceasta ora aici sa pui intrebari aiurea!
Peace!

| LiceeancaBella a răspuns:

Dumnezeu exista in multe religii., multe 'secte' false iau chipul Domnului. Dar religia cea adevarata este cale cea dreapta adica ORTODOXIA.Si ma bazez pe Sfanta Evanghelie, Cartea Sfintilor Parinti, atatea moaste ale Sfintilor, atati mari duhovnici...Documenteaza-te mai bine, daca chiar vrei sa stii cu adevarat cine ne-a creat, cum este El, si ce trebuie sa facem, noi, pacatosii ca sa ne mantuim! Bafta!

| Purec a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Hoooo ca m-ai dat gata. Deci religia cea dreapta, ORTODOXIA. SI cu catolocii ce naiba te faci? cred si ei cam acelasi lucru si ii dai deoparte in felul asta? Unde mai pui ca procentul de cretini ortodoxi e extrem de scazut in lume. Cartile tale "sfinte" le au TOATE religiile lumii. Chiar si cele mai ciudate secte au cate o asemenea carte "sfanta". Chiar si satanisti au o "biblie" a lor in care cred cu tariehappy Iar despre moaste, il consider cel mai grotesc si penibil lucru. Unde mai pui ca e si scarbos.

| King_Iulian_1977 a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Pai hai sa iti spun eu care este diferenta enorma: la noi se bat pentru o bucatica de paine sfintita si ei stau linistiti! la noi ortodocsii sunt o turma de vite proaste! mai vrei sa fii ortodocs? eu nu vreau sa mai fiu! si mai pot sa iti dau exemple. banuiesc ca oricum imi racesc gura de pomana cu tine!

| EpicalFear a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Eu aici ti-as recomanda Sfantul Dictionar

| Purec a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Intelege ca daca e religia ta, asta nu o face automat si singura religie dreapta, cea mai buna si cea adevarata. La fel ca tine zic si toti ceilalti. Da-mi un motiv pentru care tu ai dreptate iar ei se inseala. La fel ca tine, un islamist iti va spune ca religia lui este cea dreapta. Ca profetul Mahomed si revelatiile lui primide de la ingerul Gavril sunt reale. Tu ii judeci pe ceilalti dpa religia lor si ii bagi pe toti in aceeasi oala ( parca DOAR Dumnezeu avea voie sa judece nu?) Pentru fiecare religia cea buna este a lui, dar e decent totusi sa nu spui asta in gura mare fara argumente. Faptul ca sunt diferiti de tine nu ii face in niciun fel rai. Religia ta iti spune sa mergi duminica la biserica ca e zi de odihna. Poate in nu stiu ce secta, Dumnezeul lor "le-a zis" ca duminica e zi de facut sex salbatic pe plaja. Nu judeca alte religii prin prisma a ceea ce consideri tu adevarat.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Cine te-a minţit în halul ăsta, că religia drepată ar fi ortodoxia? Nu există religie dreaptă, la fel cum nu există nici zei.
Cu ce-i mai presus ortodoxia decât celelalte religii? Sau spui asta doar pentru că te-ai născut cu ortodoxismul în casă? În cazul ăsta, mănânci căcat.

| LiceeancaBella a răspuns (pentru Woodenpints91):

Se vede ca esti roaker si acestia nu au nicio treaba cu credinta! Si in Muntele Athos(Muntele Sfant) sunt toti ortodocsi.Si multe minuni de la Domnului au fost in cazul ortodocsilor. Dar nu`mi bat capu cu pagani!

| LiceeancaBella a răspuns (pentru King_Iulian_1977):

Mai, sunt fel si fel de oameni, acum nu trebuie sa vedem numai partea rea, sunt si oameni linistiti, ortodocsi, care isi vad de treaba lor, si isi daruiesc viata lui Hristos!

| LiceeancaBella a răspuns (pentru EpicalFear):

Haha! Adevarul doare...

| Woodenpints91 a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Tu nu ai ce cap să-ţi baţi.

| LiceeancaBella a răspuns (pentru Woodenpints91):

Asa fugi ca un las, spunand si crezand ca esti cel mai tare, dar de fapt te ascunzi.Cine esti tu sa-l crtici si sa pui la indoiala existenta Domnului? Mai ales tu care nu ai nicio treaba cu credinta, nu stii nimic despre asa ceva.In loc sa asculti 'satanismele' tale, pune mana si deschide o carte de rugaciuni! Bafta!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Eu pun la îndoială existenţa oricărui zeu, nu doar a dumnezeului tău de căcat.

| SoniaRocs a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Mi-a placut raspunsul tau, sa stii ca te sustin happy!

| LiceeancaBella a răspuns (pentru SoniaRocs):

Inseamna ca ai incredere in Dumnezeu! Doamne, ajuta!

| SoniaRocs a răspuns (pentru LiceeancaBella):

Doamne ajuta =)!

| LiceeancaBella a răspuns (pentru Purec):

Nu intru in jocul tau! Daca te-ai documenta si ai vizita si tu mai multe manastiri si te-ai mai duce si tu la Biserica, ai intelege! Citeste si tu diferentele dintre catolici si ortodocsi...sunt enorme! Papa la ei se crede deja Dumnezeu.Isi atribuie puteri dumnezeiesti. Iar celelalte secte care sunt total aiurea, de ex penticostalii care ei cred ca Sfantul Duh li se arata, iar ei vorbesc in limbi, si fac ca toti demonizatii, pentru ca acolo nu e Harul Sfant, si o mana diavoleasca, sau adventistii, ei merg la biserica sambata.Cand Duminica este zi de sarbatoare, pentru ca duminica Dumnezeu s-a odihnit dupa ce ne-a creat pe noi, si tot ce ne inconjoara! Pe tine cine crezi ca te-a creat? Diavolul?! Pai diavolul vrea sa te omoare, sa arzi in flacarile iadului.Nu ma intereseaza de toate invataturile eretice, eu ii am model pe Sfintii Parinti si intotdeauna voi lupta pentru religia mea Ortodocsa!

| KevinPrinceBoateng27 a răspuns:

Dumnezeu exista, de aia exista si biblia si biserica, care mai este numita casa domnului, si pe deasupra mai exista relicve si moaste lasate de dumnezeu pe pamant care dovedeste existenta lui

| Purec a răspuns (pentru KevinPrinceBoateng27):

Eronat. Sa iti zic de ce: Exista dictionare, abecedare, carti de gramatica, internet, dar cu toate astea tu tot agramat esti happy Deci urmand aceeasi logica, existenta bisericilor nu confirma existenta lui Dumnezeu.

Ca sa raspund la intrebare: Pentru unii exista, pentru altii nu. Multi vor spune chiar ca au avut semne de la El, sau minuni. E vorba mai degraba de perceptie. Toti suntem diferiti, unii au nevoie de Dumnezeu, altii vor sa fie mai rationali si nu cred. Despre semne de la Dumnezeu nu stiu ce sa zic. Dar stii cum se zice nu? Daca le cauti le vei gasi. E la fel ca la OZN-uri. Daca te uiti pe cer cautand OZN-uri, iti garantez eu ca o sa "zaresti" cateva happy