Întrebare recomandată | LolNope a întrebat:

Există o modalitate de a renunța la ora de religie?
Cerere la direcțiune, ceva de genul?

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Teoretic, da, practic, nu întotdeauna. În multe instituţii de învăţământ din România acest drept este încălcat elevilor.

Mai multe detalii poţi afla din răspunsurile de aici:
http://www.tpu.ro/......ul-nu-are/

| LolNope explică (pentru NOname):

Tocmai asta este, am avut colegi care au vrut să renunțe cu tot cu acordul părinților și li s-a spus că nu se poate.
Dacă eu mă consider de altă religie de ce să mă oblige să stau la o oră plină de... bullshit.

| NOname a răspuns (pentru LolNope):

Din păcate, în multe şcoli din România profesorii şi chiar directorii încalcă aceste drepturi ale copiilor, fiind conduşi de propriile credinţe şi prejudecăţi şi având impresia că astfel fac un bine. Iar cum încalcă drepturile chipurile în numele unei divinităţi (care te vrea îndoctrinat), nici nu se simt vinovaţi.
Sunt deja dereglări peste dereglări. N-ai cu cine.

Fă un scandal şi apelează direct la Ministerul Educaţiei. Nu e normal să-ţi bage pe gât religia lor cu forţa.
Eşti cetăţean european şi ai drepturi (la naiba)!

| TeoPT a răspuns:

Exista, cel putin la noi se punea problema votului unei intregi clase daca sa facem sau nu religie.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie o cerere catre conducerea scolii, facuta de parinti.E un drept prevazut legal.Nu-ti afecteaza media.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii pe pace.incepand de la anul va deveni optionala.dar cand vei cauta sa afli despre ea va fi tarziu.si vei cauta cu ardoare, nu din dragoste de dumnezeu poate cat pentru cultura generala sau implinirea unor studii in domeniul tau de activitate oricare ar fi.fiindca daca trupului tau ii dai de toate si ce e mai bun, va veni vremea cand sufletul tau isi va cere drepturile lui.si nu-i poti da orice, fiindca el chiar stie ce vrea.

| BlackSulphur a răspuns:

Cerere scrisa/ semnata de parinti la director din cate stiu eu.

| OhGodWhy a răspuns:

Faci si tu o rugaciune inainte de a pleca de la ora si se rezolva happy

| ihacoswhy a răspuns:

Da. O colega facea religia cu noi dar acum a trimis cerere si nu mai face si cand avem noi ultima ora religie, ea pleaca

| andreiush25 a răspuns:

Fii ma baiat destept..Nu renunta la religie..mereu iei note mari la materia asta si nu faci nimic A_A. ajuta la medie ca stai si freci menta prin banca...in timp ce altii vorbesc despre icoane si moaste.

| andreeadenisa22 a răspuns:

Nu renunta la religie! Daca si Dumnezeu ar renunta la tine?

| LolNope explică (pentru andreeadenisa22):

Am întrebat cum pot renunța la ea, nu am cerut dogme stupide.

| andreeadenisa22 a răspuns (pentru LolNope):

In fine... faci ce vrei, si crezi ca e mai bine pentru tine.

| Calininio a răspuns:

Se face o cerere scrisa, semnata de parinti daca ai sub 16 ( din cate stiu ) pentru ca de la 16 ani ai dreptul legal sa-ti declari singur religia, si deci ar fi logic sa o poti declara singur si la scoala. Exista un document tipizat pe internet.

| armygirl a răspuns:

Cerere

| LadyCrazy999 a răspuns:

O cerere ce e semnata de parinti si de director si daca e aprobata atunci nu mai inveti religia...

| AlexAvram94 a răspuns:

Religia ar trebui sa fie predata in toate scolile de crestini-ortodoxi...alte nationalitati e treaba lor ce fac!

| LolNope explică (pentru AlexAvram94):

Wait what
Ce legătură are naționalitatea cu religia?
Ești total pe lângă subiect.

| vioreltt a răspuns:

PAi se poate! cu o petitie la inspectorat sau chiar la minister! Adica noi la ora de religie mai mult dormeam decat ascultam! Nu ne foloseste la nimica! Dupa mien e o prostie!

| catalinaeu a răspuns:

Dar daca nu mai faci religie la scoala media o sa iti scada foarte mult din cauza ca nu se mai adauga o medie destul de buna. Te sfatuiesc sa nu renunti.

| Calininio a răspuns (pentru catalinaeu):

Media o sa scada cu 0.03 - 0.06 in functie de cate materii ai, si daca ai multe mai mici de 10. Daca ai 10 pe linie, media tot 10 fix e.

| Sno0k a răspuns:

Da iti poti face tu daca ai peste 16 ani sau parintii tai.Desigur nu este obligatorie ora de religie daca detii unei alte etnii[ateu, catolic etc], altfel nu vad de ce ai rennunta la ora de religie pentru ca te ajuta mult la medie! funda?

| andreeadenisa22 a răspuns (pentru Sno0k):

Si catolicii fac religia la scoala, sunt aproape ca ortodocsii.http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Catolic%C4%83

| Ursul543fanatic a răspuns:

Nu poti sa scapi de aceasta ora dacat daca parinti tai merg la director si declara ca esti de o alta religie dacat cea predata. Sau chiuleste, dar nu este deloc bine asta.

| andreeavesman a răspuns:

Poti incerca asa ceva.insa am si eu o intrebare pentru tine:de ce ai renunta la ora de religie? este o data pe saptamana.si in plus este o materie frumoasa.te-as ruga sa nu faci asta.toate au rolul lor.

| tzahranul a răspuns:

Nu stiu de ce as vrea asta, in conditiile in care vorbim de o materie care daca e facuta cum trebuie (istoria religiilor si nu indoctrinarea intr-o religie) si mai ales, o materia care iti poate buffa materia, tinand cont de ultimul OUG legat de admiterea la faculate!