| RAY a întrebat:

Sunt budisti ateii? religia budista nu are credinta in vreun zeu iar dupa definitia ateismului nu vad de ce nu ar fi

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Non-teisti,asa sunt numiti.Nu cred intr-un Dumnezeu creator.

NOname
| NOname a răspuns:

Budismul este mai mult un stil de viață, o filosofie și, cel puțin în viziunea mea, nu prea se compară cu celelalte religii, în care totul se învârte în jurul unui zeu și dorințelor lui.
În budism fiecare este liber să aleagă ce i se potrivește și ce nu și nu este silit să creadă, împins de amenințări.

Budismul încurajează o gândire și o viață sănătoasă, bazată pe rațiune, cunoaștere și autocunoaștere.

"Să nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar dacă am spus-o chiar eu, dacă nu este în acord cu propria ta gândire şi cu propriul tău bun simţ." - Buddha.

Nu mă pot abține să nu dau încă câteva citate. Prea sunt frumoase și înțelepte...

"Abia atunci când omul are compasiune faţă de toate fiinţele vii, se poate numi nobil."

"În loc de o mie de cuvinte, mai bine numai unul, dar care-aduce Pacea. În loc de o mie de versuri, mai bine numai unul, dar care-arată Frumosul. În loc de-o mie de cântări, mai bine una, dar care-mprăştie doar Bucurie."

"Nu rămâne în trecut, nu visa la viitor, concentrează-ţi mintea asupra prezentului."

"Toate fiinţele tremură înaintea violenţei. Toate se tem de moarte, toate iubesc viaţa. Priveşte-te în alţii. Apoi pe cine mai poţi răni? Ce rău mai poţi face?"

"Este stupid cel ce aspirând către privilegii, avansări, profituri şi elogii crede că ar obţine astfel fericirea. Prin ceea ce generează, ele determină noi ataşamente care aduc mai degrabă un surplus de suferinţă."

"Viaţa este dificilă. Să-ţi spun ceva: îndată ce accepţi acest adevăr, ea devine uşoară!"

"Raţiunea este totul. Vei deveni ceea ce gândeşti."

"Niciodată ura nu pune capăt urii, ci dragostea."

| thegatekeeper a răspuns:

Din punctul meu de vedere, budismul este mai mult filozofie, insa nu as afirma ca ar fi atei, chiar daca religia lor nu presupune un zeu sau mai multi carora sa se roage si asa mai departe. Intr-adevar, il au pe Budha ca si profet, insa acesta le vorbeste despre atingerea starii de absolut, Nirvana si alte concepte legate de spiritualitate, deci nu se neaga existenta unui creator, chiar daca invataturile au fost transmise printr-un om.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Budistii din cate stiu eu, fac parte din sistemul panteist care difera de teism si de ateism! Un sistem in care se crede ca natura este dumnezeu si dumnezeu este natura! Dand naturii insusiri mistice!

| Kimmy22 a răspuns:

Budistii cred in Buddha..asa ca nu-s atei. Ai inteles, Ray? App: ai nume super.winking

| RAY explică (pentru Kimmy22):

Daca eu cred in pisica mea sunt motan?

| RAY explică (pentru Kimmy22):

Nu ai inteles, a fi ateu inseamna sa nu crezi in zeii ei asta fac nu cred in zeii, buddha nu e zeu in religia lor si filozof

| RAY explică (pentru Kimmy22):

Danke

| Kimmy22 a răspuns:

Esti ciudat, baiatule. Cum sa fii motan daca crezi in pisica? Mai bine vorbim maine. dupa ce te trezesti.

Răspuns utilizator avertizat
| MursoiMadalin a răspuns:

In dex scrie :
RELÍGIE, religii, s. f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în școală, având ca scop educarea și instruirea elevilor în spiritul religiei

Buddha nefiind un zeu doar un om eu nu consider budismul fiind o religie, plus ca Budismul nu promite nimic, ci pur si simplu arata o cale prin care se poate renunta la suferinta

Nu stiu daca sunt atei, deisti, panteisti, dar un lucru e clar nu au cum sa creada in dumnezeu' biblic...