| ProAdvice a întrebat:

Haide sa facem un exercitiu de imaginatie.
Cum va imaginati raiul? Atei, chiar de nu credeti in existenta acestui loc minunat, descrieti-l cum v-ar place sa fie.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Descriu raiul meu. Singura, fara nevoi fiziologice, cu toata muzica posibila, dar doar cea care imi place, nu am amintiri cu oameni, deci n-o sa ma simt singura, si am ceva de genul, https://www.facebook.com/....../photo.php
https://www.facebook.com/....../photo.php
http://furniture.trendzona.com/......terior.jpg
8->

18 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Raiul, o, oare imi amintesc ce e raiul? Nu e deloc imaginar, e real, dar nu-mi amintesc ce e. Parca era starea primordiala din care veneam. Nu, nu astea sunt cuvintele. Raiul e pentru a fi-ul in stare pura, puritate pentru puritate.Nu invers, puritatea e pentru rai, micul pentru mare. Da. Asta era, dar nu e complet. Nu-mi amintesc cheia. Era asa:raiul e copilul. Cum era?! Copilul e in rai. A nu, raiul e relatia dintre copilul eu si copilul el. Sau, cum era? Raiul e relatia dintre Soare si Venus? Parca asa era. Ca e cu relatiile si vine sarpele.Raiul e cand Soarele viseaza la Venus si doar atunci, restul e infernul.Ca e mai dur.Sau? Nu cred ca avem toti acelasi rai. O fi dupa gusturi? Daca e dupa gusturi atunci raiul e: concluzia mea: cand Soarele o invarte pe Venus.Dar ma simt prost asa ca adaug, cred ca raiul trebuie sa fie si cand Soarele o invarte pe domnisoara Mercur. Si daca ma simt inca prost e clar ca raiul e cand Soarele invarte pe fiecare planeta.Dar pe Venus o invarte cel mai magic.Gata! Mi-e asa declar, adica de clar. Raiul e facut de iubire, e armonia universului. E Dumnezeu care nu poate fi demonstrat. Raiul meu e agnostic?

| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar ca pe pamant va fi paradisul promis.Isaia65:20-25,Matei5:5,Apocalipsa21:3-5,Psalmi37:9-11.Isaia35:5,6.Va fi minunat.

| RAY a răspuns:

Eu nu-mi doresc paradisuri si doar sa traiesc pe pamant cat o stea

| Lizzu a răspuns:

Un loc pe o alta planeta,pe o planeta plina de lumina,pace si iubire, toleranta intre locuitorii ei.
O planeta care e formata din munti, campii si paduri, ca o jungla.
Paduri dese, verzi si un peisaj de vis asa cum ne-a fost prezentat in "Avatar" :
https://www.facebook.com/....../photo.php
unde sa nu existe pericol, nici sentimente negative si urate ca rautatea, ura, invidia.
Fiintele sa fie intr-o stransa comunitate
https://www.facebook.com/....../photo.php

Sa fie trait din plin sentimentul pur de libertate si intensitate.

Atat :)

| Maxim96 a răspuns:

Raiul este un loc minunat foarte frumos unde domneste linistea si bunastarea sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul este neimaginabil..Va fi cel mai minunat loc pe care Dumnezeu ni-l daruieste celor care credem si ii ascultam poruncile! Daca ni l-am putea imagina nu ar mai fi Divin!

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Un loc unde sub orice capac de Pepsi castigi un tur gratuit al lumii. Cu trenuri fara controlori intre orice doua localitati si bufet suedez in orice statiune.

| AnyAnA99 a răspuns:

Este mai frumos decat orice ne-am putea imagina happy

| AndraDea a răspuns:

Raiul...o sa va spun o poveste(din ce imi mai amintesc eu) dar na, nu prea e la locul ei aici dar totusi...inveti de aici:
Un cioban era cu oile sale pe deal. Ciobanul avea un caine, care era cel mai bun prieten al lui. Deodata in spate a aparut un urs. Oile au fugit iar caine si ciobanasul au sarit pe urs. Ursul a sarit cat colo. Ursul se ridica si ii lovi pe la spate. In fata ochilor era un alb de nedescris. Cei doiprieteni au mers pe o carare, deodata au vazut un palat mare si langa un sfant. Sfantul radea bucuros. Ciobanul si cainele sau voiau sa intre. Sfantul ii zise ca acolo n-au voie animalele.Ciobanul se gandi, se gandi si hotarî sa mearga mai departe cu prietenul sau. Au mers, au mers si sfarsitul drumului acolo era un palat foarte mic din lemn. Langa statea un inger pasnic pe o banca si ii zise: Bine ai venit! Acesta este RAIUL! Mirat, ciobanasul il intreba ce era palatul acela mare. Acel era IADUL! Ii spus ingerul! Cand intra ciobanasul si cainele sau vedeau toate minunatiile pe care le-a vazut el in toata viata sa.

| ProAdvice explică:

Nu m-am legat deloc de Biblie sau de Dumnezeu, Iisus sau alte entitati divine sau mai putin divine.
Mai precis : Cum arata raiul tau? Cum il vezi tu? Cum ai vrea sa fie? si asa mai departe happy
P.S : Se precizeaza in Biblie, mai ales in NT, despre Rai. Chiar Iisus dezvaluie informatii despre Rai. Fa cercetari daca esti interesat.

| ProAdvice explică:

Eu nu sunt de acord cu argumentarea ta, eu sustin cu tarie ca Iisus Hristos este Mantuitorul si salvatorul nostru! Aceasta este credinta mea si nu o voi schimba niciodata fiindca am trait multe experiente ce mi-au dovedit existenta Lui.
Dar stii cum se intampla, majoritatea oamenilor daca nu traiesc pe pielea lor nu cred.

Revenind la subiectul nostru : Cum iti imaginezi Raiul tau? Cred ca asta este subiectul interogatiei.

| ProAdvice explică:

Scuze nu citisem si raspunsul la intrebare de aceea am intrebat inca odata.

| Buresbista1 a răspuns:

Raiul e pe pamant de altfel ca si iadul, tu de unde crezi ca ti iei toate informatiile cand te gandesti la rai---exact din viata de zi cu zi acum ca aberezi si vrei sa faci sex cu 1 milion de femei etc da astea sunt iluziile specifice credinciosilor care pe pamant nu sunt posibile decat in capul lor