| Alinaaaapp a întrebat:

Hei!
1.Pe cât imcepe Postul Pastelui?
2.In ce consta acesta?
3.Care sunt intrebarile adresate unui copil la spovedanie?
4.Cate Denii sunt si in ce perioada vor incepe?
5.Ce produse de Post poti consuma?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

1. 15 martie
2. Abtinere de la produse lactate, carne, ulei, alcool, oua si abtinerea pe cat posibil de la pacate.
3. Te intreaba cand te-ai spovedit ultima data si ce pacate ai facut de-atunci.
4. "Mai precis, Denia este Utrenia de a doua zi și se săvârșește seara, în ajun, în următoarele zile din Postul Mare: miercuri și vineri din săptămâna a cincea, precum și în toate zilele de rând din Săptămâna Patimilor"
5. Exista tot felul de mancaruri din legume, cartofi, etc.
Ca si gustare poti manca un mix de seminte (alune, caju, seminte de dovleac etc.)

Ca si sfaturi, daca esti copil cand o sa mergi sa te spovedesti intreaba preotul cum sa tii post. In functie de varsta ta si starea ta de sanatate poti sa ai un post mai usor sau mai aproape de cel standard. Felul in care vei tine postul se discuta cu parintele tau duhovnic (adica cu preotul la care te spovedesti).

Si un al doilea sfat e sa-i blochezi pe ateii din comentarii. Crede-ma ca e mult mai relaxant pentru tine sa nu trebuiasca sa-ti vina toti ateii sa-ti comenteze tot felul de idiotenii.

4 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Postul inseamna sa nu mananci produse de origine animala.
Uleiul nu intra la categoria animale asa cum abereaza Heraclit.
Postul uscat sau fara ulei se tine in general in manastiri.

| NotNamed a răspuns:

1. Nu e obligatoriu sa tii post cand acel zeu e neexistent
2. In nimic, e fake totul
3. Ca fara mita data la preot nu te iarta Dumnezeu
4. Dracul neexistent stie
5. Ce vrea stomacul tau, creierul tau decide, nu personajul din cartea de povesti Biblia

| AndrElle a răspuns:

1. 15 martie
2. păcate mai puține, fara cearta, fructe și legume, cereale, pâine, etc.
3. Dacă minte, se cearta cu părinții, merge la biserică duminică, etc.
4. 6-7
5. idem jumate2