| NoNameAsdfgh a întrebat:

Heii TPU.o sa va pun cateva intrebari..eu am parerea mea. vreau sa aud parerea voastra.
-Credeti in Dumnezeu? De ce?
-De ce ne-ar fi creeat d-zeu daca stia ce o sa se intample? ( ma refer la Adam si Eva cand (cica) au muscat din mar)
-(pt atei) De ce nu credeti in D-zeu?
- ce credeti ca s-ar intampla daca ar afla lumea ca nu exista D-zeu?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Toate indiciile arata ca un Creator exista.Nu ma refer la Dumnezeul crestin ci la un Creator! Orice efect are o cauza.Mergand asa prin sirul de cauze si efecte ne dam seama ca trebuie sa existe o cauza primara ce exista dintotdeauna, o cauza ce a dat nastere sirului de cauze si efecte.
Pe langa asta sa ne uitam la complexitatea Universului, la complexitatea corpului uman, a Terrei etc.Iti dai seama ca asemenea lucruri complexe si aproape perfecte trebuie sa fie create de un ceasornicar care este Dumnezeu.
Sa ne gandim si ca trebuie sa avem un sens, un rost, e prea putin credibil ca asemenea minunatii din Univers sa fi aparut la intamplare cum cred ateii.Trebuie sa existe un sens, un rost pe acest pamant.
Sa nu uitam ca exista atatea si atatea marturii despre vindecari miraculoase, despre vindecari ale bolilor a oamenilor ce s-au rugat la Dumnezeu.Chuar si doctorii recunosc ca au existat si exista vindecari miraculoase fara explicatii.Sunt dovezi la medici in acest sens.
Bun eu cred intr-un Creator.E mai mult ca sigur sa existe ceva care ne-a creat..Sunt mai multe credinte in acest sens decat ca nu exista..nu ma refer la Dumnezeul crestin ci la o forta superioara, inteligenta superioara si creatoare

| rabbit2015 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Exact,foarte bun raspunsul tau, deci exista un Creator, eu prefer sa cred ca e Dumnezeu. Asta trebuie sa inteleaga toti ca exista Cineva indiferent cum si-L numesc fiecare ( depinde de religie)

2 răspunsuri:
| rabbit2015 a răspuns:

Dar El este o entitate,nu exista in timp si spatiu. dupa Adam si Eva nu a mai creat nici un om, s-au raspandit din Adam si Eva. sa ma scuze ateii dar eu cred ca nu credeti in Dumnezeu pentru ca nu vreti sa intelegi toate povestile( daca pot sa le spun asa), atunci, de unde proveniti voi? pur si simplu v-a adus,, barza"? de unde a pornit populatia, de unde a aparut planeta asta, de unde a aparut animalele?