| Kydie a întrebat:

Hey prieteni! Voi credeti in reincarnarea sufletului omenesc? dau funda la cel mai explicat raspuns!

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Reincarnarea sta la baza filozofiei Budiste.

Reincarnarea constituie elementul treceri de la o viata la alta, Viata fiind singurul lucru infinit.In filozofia Budista neexistand un suflet etern fiindca totul este ''trecator'' in afara de viata.
Viata omului depinde de Karma lui. Astfel consecintele unei fapte ale vietii anterioare poate afecta o viata care va sa urmeze. (Totul depinde de efect-cauza)

Reincarnarea este un proces infinit, Pentru a primi iluminarea si a te detasa de Karma si de acest proces al vietii, un bun ''Buddha'' trebuie sa renunte la dorinte, ignoranta, pofte, iluzie, credinta intr-un sine vesnic si ura. Precum si urmarea caii cu 8 Brate.

Eu personal nu cred intr-o reincarnare, Cultura mea ma invata despre Zion nu despre Nirvana...Insa aceasta teorie de viata mi se pare Fascinanta.

22 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da, cred in reincarnarea sufletului omenesc.

| Angel0 a răspuns:

Incearca sa citesti cartea profesorului Scarlat Demetrescu "Din tainele vietii si ale universului".
O sa gasesti aproape toate raspunsurile la majoritatea intrebarilor esentiale ale omenirii.

| Inferno a răspuns:

Troll. Da ma-ntreb, de unde tot iesiti, toata categoria religie este plina de troli cu raspunsurile si intrebarile lor "amuzante" si "inteligente". Din ce gaura a prostiei si ignorantei scoateti capul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

E crestin. Ei compenseaza lipsa faptelor bune prin ura fata de atei, pe care lipsa "sufletului" o percepe ca fapta buna, dar zeul lor parca le zice sa isi iubeasca aproapele. Ce sa mai zici? laughing

| Zenicide a răspuns:

Nu exista dovezi ca ar exista suflet. Nici nu mai e loc in corpul uman pentru suflet, ce rol are acesta in viata de zi cu zi?

| danay72 a răspuns:

Nu pentru ca Biblia spune ca sufletul moare si nu merge in alta parte. Ezechiel18:4.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva nu de aia dar isi pierzi memoria cand mori desi te-ai trezi in alt corp nu ai sti ca esti tu, ce e sufletul? exista el oare?
eu nu cred in viata de dupa omul a creat iad, rai, reincarcanare ca o speranta pentru viata de dupa
daca doresti putem discuta prin mesaje sunt banat nu pot da multe raspunsuri decat 3

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, sufletul e creierul, si odata mort, e dus laughing

| Mădă0611 a răspuns:

De aceea crestinii isi "iubesc" mult aproapele, au prea mult "suflet" rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns:

E a 2-a oara cand cineva zice ca suntem aceeasi persoana. Cred ca tu esti persoana care a zis, deci tu esti cel "superdotat", din moment ce folosesti 2 conturi. Probabil iti incingi bine neuronul, la ce nivel sunteti multi, trebuie sa imi concediez cativa cand intru pe aici. rolling on the floor)
Eh, crestin, credincios, cum te-ai autonumit, tot spre fanatism merge, si fanatism = religie, poate o sa intelegi mai tarziu. Praf si pulbere.

| Mădă0611 a răspuns:

Jalnic. Fanatism = religie toata ziua, dar e "grele" de procesat. Iar vorbesti despre tine? Ai evadat de undeva observ si cauti ceva cearta. Noroc ca astfel de specimene imi sunt cunoscute, am mai trecut eu prin din astea laughing)
Nu mai bine mergi sa pupi vreo icoana, faci niste metanii, si sa-i lasi pe aia de 15 care se cred atei sa se creada in continuare? Mergi cu domnul! rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns:

@ryno27
rolling on the floor)) Tocmai te-ai facut de rahat. Bravo! Meriti 0 puncte. rolling on the floor Sa te citez "Daca-ti pica netul nu mai stii nimic.", tu si cu net esti praf.
Sa te luminez, desi nu meriti, dar ateii sunt oameni cu bun simt. Deci, oamenii cred in ceva, un zeu, bun, dar oare nu din fanatism creeaza religia, care in mare parte inseamna ritualuri? Foloseste-ti neuronul.
RELÍGIE ~i f. Credință în existența unei forțe supranaturale (care implică un ansamblu de acte rituale) și adorarea ei.
ADORÁ, adór, vb. I. Tranz. 1. A iubi cu pasiune, a avea un cult pentru cineva sau ceva. 2. A slăvi (o divinitate); a venera, a diviniza,
Tu ai vazut cum fac unii cand e de mers sa pupe moaste? rolling on the floor La cei 12 ani ai tai.
Bine ca mi-ai dat ignore, altfel puteam continua pana maine, mai tare te bagi in rahat, noroc ca nu esti aproape, daca intelegi ce vreau sa zic.

| milan9 a răspuns:

Singurul verset (şi acela, prost înţeles) pe care încearcă unii să-şi bazeze teoria greşită că sufletul moare, este cel din Iezechiel 18, 4: "Iată că toate sufletele sunt ale Mele; după cum sufletul tatălui este al Meu, aşa şi sufletul fiului este al Meu; sufletul care păcătuieşte va muri".

Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (Iezechiel 18, 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi. Iar versetul 18, 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri".

"Va muri" cu sensul de a fi învinovăţit, pedepsit sau de a se compromite doar din cauza păcatelor sale (şi nu ale părinţilor - care "au mâncat aguridă").

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" are în Scriptură mai multe înţelesuri. Uneori se referă la viaţa unei persoane, alteori la persoana însăşi (ca în Iezechiel 18, 4) şi în unele cazuri se referă la PARTE LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII UNUI OM.

,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul (trupul primit la învierea generală de la sfârşitul lumii) să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12:4)

Textul ne spune că după moartea omului, acel "ceva" din om mai poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Este vorba aici de SUFLETUL CU EXISTENŢĂ VEŞNICĂ!

| milan9 a răspuns:

Nu există reîncarnare, nici în creştinism şi nici în altă parte!

În "altă parte" există doar TEORII despre asta! Văzută ca pedeapsă în hinduism, teoriile reîncarnării se contrazic în multe feluri în toate cele câteva mii de culte hinduse!

Pentru hinduşi, reîncarnarea tot într-un om, este practic imposibilă! Cea mai veche carte de cult pentru ei, prezintă această şansă ca fiind şansa pe care ar avea-o o broască ţestoasă care iese din ocean, să nimerească, de pe toată întinderea oceanului, la voia întâmplării, un cerculeţ de mărimea capului ei!?!

Din revelaţia primordială, despărţiţi prin spaţiu şi timp, hinduşii au alterat şi au pierdut noţiunea de suflet şi viaţă veşnică!

| DyNo a răspuns:

Daca vrei sa afli mai multe despre reincarnare, intreaba un budist, deoarece va stii sa-ti explice mai bine.
http://rational-buddhism.blogspot.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Eu cred in reincarnare trecand si la religia budista si pe langa astea e mult mai logica decat prostia cu raiu, iadu si doamne doamne. Daca vrei un raspuns explicit intreaba un calugar budist, nici un utilizator nu poate sa iti explice foarte bine cum sta cu reincarnarea.

| TrentonChase a răspuns:

Da...cunosc genul asta de replici happy Legenda spune ca cre(s)tinozii spalati pe creiere si depresivi folosesc aceasta zicala pentru a-si oferi putina incredere in ei si ca intr-o zi va veni un justitiar suprem caruia sa le fie mila de ei si drept cadou el ii va face robii sai, acestia in extaz fiind "ii vor linge picioarele" pentru o eternitate...Amin! happy

| TrentonChase a răspuns:

Hai acum iti dau voie sa faci "Muuuuuuuuuuu..."

| Kydie explică:

Am o mica intrebare mada0611:

| Kydie explică:

Daca nu-ti convenea intrebarea mea...dc trebuia sa mai comentezi?