| briana a întrebat:

Pot citi moliftele Sf. Vasile sau este pacat?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Din câte ştiu, aceste rugăciuni se citesc doar de preot, şi nu fără o pregătire specială, un post aspru...

Chiar şi în cazul psaltirii (ce conţine Psalmii Vechiului Testament) ai nevoie de binecuvântarea duhovnicului, ţinând cont că unii psalmi sunt de blestem faţă de "toate puterile întunericului"!

Deci ai grijă de cine te iei şi cu cine vrei să ai de-a face, aşa, din proprie iniţiativă! Dar vezi să nu te copleşească şi asta fără să-ţi dai seama cum şi când...

| briana explică (pentru milan9):

Stiu ca e foarte riscant si de aceea am cerut sfaturi sti pina la urma am experimentat atatea...
Insa trebuie sa recunosc ca imi este putin teama si renunt la ideea de a le citii cel putin pentru o perioada considerand ca e mai bine sa cer sfatul duhovnicului meu personal.

| andrada_2796 a răspuns (pentru milan9):

De cand e interzis sa t rogi? doamne ce prostii mai poti sa vezi

| briana explică (pentru andrada_2796):

Da scrie de Sf Vasile in Bliblie si da iti trebuie o anume pregatire pentru ca sunt de blestem impotriva fortelor negative si ti le cam pui in cap daca intlegi. Sa zicem ca cineva iti face rau tu cum reactionezi?

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu. Poti sa le citesti pe cele din psaltire, de dupa catisme; cele mai multe cred ca sunt tot ale Sf Vasile. Apoi mai ai Canonul de pocainta, Canonul de umilinta, Paraclise; nu iti sunt de ajuns?

| lpavel a răspuns:

Ce sunt moliftele? Trebuie sa stim ca sa putem raspunde...

| briana explică (pentru lpavel):

Sunt niste rugaciuni speciale care se citesc la nevoie de ajutor. In momente grele ale vietii noastre sau pentru cei posedati. Din cate stiu eu se citesc pe 1 Ianuarie de preoti. Eu le pot citi? Cred ca nu dar vreau sa fiu sigura. Daca nu sti ce sunt moliftele nu cred ca ma poti ajuta.

| lpavel a răspuns (pentru briana):

Daca sunt rugaciuni binenteles ca le poti citi! In nici un caz nu e pacat!
Pacat ar fi atunci daca prin acele rugaciuni ai cere de la D-zeu sa faci rau altora...

| briana explică (pentru lpavel):

Nu stiu ce sa spun dar nu cunosc toate regulile insa stiu ca sunt ceva interdictii. Daca eram preot nu mai intrebam laughing)))

| lpavel a răspuns (pentru briana):

Nu exista nici o interdictie decat daca incerci sa faci rau cuiva prin acele rugaciuni...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti preot?

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Eu stiu ca se pot citi numai de preot! sincer, nu te-as sfatui sa ti le citesti singura!
ori mergi la un preot sa ti le citeasca, ori alegi alte rugaciuni care sa te ajute!
cea mai puternica rugaciune crestina ramane ''Tatal nostru!''
numai bine iti doresc happy

| WholeWorldTeam a răspuns:

Daca ai d elucru cu desfranarea sau alte pacate trupesti sau patimi nu ai ce cii pentru ca apoi pune diavolul stapanire pe tine.Tu vrei sa il alungi si il bestemi prin rugaciunile acelea dar si faci voia lui cu pacatele? nu se poate.

| briana explică (pentru WholeWorldTeam):

Nu am de lucru cu asa ceva dar are altcineva si stiu ca protejaza

| andrada_2796 a răspuns:

Cine e si acest om? sf vasile? c a facut el? d unde vine? unde in biblie zice de el ceva?