| OitaZburdalnica a întrebat:

Astazi am intrebat profa de religie cand a facut D-zeu dinozaurii si mi-a zis ca odata cu animalele. Apoi a inceput sa-mi spuna cea mai mare aberatie: D-zeu nu-si distruge creeatile. Apoi am intrebat-o cum a distrus D-zeu dinozaurii si a schimbat repede subiectul, punandu-ne sa scriem in ultimele 30 secunde din ora pe care le mai aveam. Apoi a plecat repede de parca imi ascundea ceva. Asa au ajuns profii? Damn!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Aşa e cu ăştia care sunt puşi să îndoctrineze tineretul cu ortodoxismul. Promovează prostii şi subiectivităţi, dar nu au cu ce să le şi susţină, aşa că îşi ascund capul în nisip la prima întrebare incomodă, care le zguduie "adevărul absolut".
Religia şi logica. straight face

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu a focut animalele odata cu animalele?

| danut a răspuns:

Raspunsul meu este unul putin mai altfel dar sa incepem cumva. Ca sa poti "intelege" cine si cum cu dinozaurii ar trebui sa ai ceva studii cat de cat avansate si chiar cointeresate lucru pe care profesoara ta de religie (in mod evident) duce lipsa cu desavarsire. In primul rand ar trebui sa intelegem cum a fost omenirea inainte de potop si ce fel de oameni o populau, ce capacitati intelectuale si fizice aveau, din cele descoperite de arheologi si din putinele randuri scrise in Biblie. In Geneza scrie ca Dumnezeu i-a facut pe oameni uriasi fata de cei de acum si traiau cca 1000 de ani. Se poate spune ca oamenii ar fi avut cca 3, 5m inaltime, viteza de deplasare era in jur de 40km/h iar greutatea creerului la mascul era de cca 6kg. Pe langa astea omul putea folosii 100% din capacitatea acestui creier imens fata de cca 5% in mod uzual la un creier de 1800 grame la ora actuala. In speta ar trebui sa admitem ca oamenii antedeluvieni erau niste calculatoare de neimaginat pe doua picioare. Din scrierile si indrumarile lui Dumnezeu dupa potop poporului evreu reiese in mod evident interzicerea combinatilor de specii, chiar si in domeniul agricol. De aici putem deduce ca antideluvienii s-au jucat cu GENELE creind diverse fiinte. Daca luam textul Biblic si citim ca Dumnezeu a SALVAT toate specile creiate de EL este EVIDENT ca dinozaurii sunt produse ale oamenilor de dinainte de potop si nu ale lui Dumnezeu care le-a distrus o data cu cei ce le-au creiat. Este singurul raspuns logic in armonie cu scrierile Biblice dar sigur neintelese de pofa ta.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Tu chiar crezi ceea ce afirmi?
Pe ce planetă trăieşti?

| danut a răspuns (pentru NOname):

Da, sper ca Terra pana una alta. Fiecare are dreptul la opinile sale si pana la o demonstratie contrarie cu dovezi irefutabile (care lipsesc cu desavarsire la ora actuala) nu vad de ce nu as crede asa ceva.

| NOname a răspuns (pentru danut):

Dovezi irefutabile care contrazic ceea ce afirmi există, nu există în schimb nicio dovadă care să-ţi susţină afirmaţiile.
Nu e absurd să susţii ceea ce susţii în aceste condiţii?

Una e să ai o părere, o ipoteză şi alta e să pretinzi că deţii adevărul absolut, când este evident că nu este aşa.

| danut a răspuns (pentru NOname):

"Dovezi irefutabile care contrazic ceea ce afirmi există"
Unde?
"alta e să pretinzi că deţii adevărul absolut"
Vrei sa recitesti ultimul meu mesaj catre tine? Reiau: "Fiecare are dreptul la opinile sale"

| idx a răspuns (pentru NOname):

E destul de intuitiv si logic ceea ce a spus userul danut. Nu sunt de acord cu notiunea Dzeu si ceea ce inseamna ea, pentru mine nu e o persoana, e ceva ce se afla in fiecare element viiu sau neinsufletit/mort (substante chimice, etc). Cred ca au fost mai multe rase de oameni, iar unii au fost mai avansati tehnologic decat ceilalti iar intalnirile dintre ei erau vazute de catre cei inferiori (tehnologic) drept intalniri cu zeii care aveau aparate de zbor, monitoare, difuzoare, combinezoane corespunzatoare, etc.

Scrierile stravechi din India povestesc despre lucruri asemanatoare, tehnologie, etc

Omul din ziua de azi are acces la mult mai multe informatii asa ca poate elimina superstitiile, unele religioase, din viata sa.

| NOname a răspuns (pentru idx):

Poveştile sunt una, realitatea e alta.
Dacă fanteziile tale sau ale lui danut ar fi mai mult decât fantezii, descoperirile arheologice, geologice...au fi confirmat-o demult.
În lipsa de dovezi rămân doar nişte credinţe iraţionale.

Apreciez însă că tu ţi-ai asumat o marjă de eroare prin "cred că", "destul de" şi nu ţi-ai permis aroganţa lui danut.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"In Geneza scrie ca Dumnezeu i-a facut pe oameni uriasi fata de cei de acum si traiau cca 1000 de ani. Se poate spune ca oamenii ar fi avut cca 3, 5m inaltime, viteza de deplasare era in jur de 40km/h iar greutatea creerului la mascul era de cca 6kg. Pe langa astea omul putea folosii 100% din capacitatea acestui creier imens fata de cca 5% in mod uzual la un creier de 1800 grame la ora actuala. In speta ar trebui sa admitem ca oamenii antedeluvieni erau niste calculatoare de neimaginat pe doua picioare. Din scrierile si indrumarile lui Dumnezeu dupa potop poporului evreu reiese in mod evident interzicerea combinatilor de specii, chiar si in domeniul agricol. De aici putem deduce ca antideluvienii s-au jucat cu GENELE creind diverse fiinte."

Aia cu 5% cred ca ai zis-o doar ca sa te incurajezi...e evident ca unii nu folosesc nici 0. 00005%.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Aia cu 5% cred ca ai zis-o doar ca sa te incurajezi...e evident ca unii nu folosesc nici 0. 00005%."
"Valoarea" era date de niste oameni de stiinta de acum 50 de ani, nu pe vremea de acum, in rest totul este "posibil".

| Holiday a răspuns (pentru danut):

N-ai inteles, dar intr-un fel mai bine, pana la urma e o confirmare la ce am zis.happy

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Probabil "nu am inteles" dar nu sunt "croit" sa "dau" raspunsuri doar unora ce se cred in zona 5% "ignorandu-i" pe cei cu 0, 0005%.
Acum ai "inteles" sau tot de "neanteles" sunt?

| danay72 a răspuns:

La potop au murit animalele.

| milan9 a răspuns:

In orice caz, probabil că disparitia dinozaurilor a fost lasata pentru a servi ca un fel de "Memento mori" la scară mare, un fel de "Panta rei" ("totul curge") pentru experienta umanului, a "civilizatiei" umane, un "deja vu" de care omul ar trebui să ţină cont mai ales dacă face greşeala de a-şi pune încrederea doar în ceea ce este muritor şi trecător... pentru a vedea ca în oglindă faptul ca există un "final" pentru ceea ce a fost de la bun inceput trup muritor (...dar cu suflet nemuritor).

Spre deosebire insa de Tiranozaurus Rex, noi oamenii simţim, râvnim la sentimentul "veşniciei" şi chiar avem parte de o existenţă veşnică.

| Holiday a răspuns:

S-o intrebi unde s-a nascut Mahomed, intemeietorul religiei islamice, sau care sunt cei trei zei ai trinitatii hinduse, lucruri elementare, pe care oricine se considera profesor de RELIGIE ar trebui sa le stie, sa vezi atunci cum da din colt in colt. Trebuie sa intelegi ca in scolile din Romania nu se preda "RELIGIA", se preda "ORTODOXISM", mai exact indoctrinarea cu religie ortodoxa, orele n-au nici o treaba cu ce ar trebui sa fie.
P.S.: De curiozitate, de ce mergi la orele alea, avand in vedere ca sunt facultative si din cate imi dau seama ai realizat ca prezinta lucrurile intr-un mod total eronat?

| sublime89 a răspuns:

Puteai sa mai dai si exemplul potopului lui Noe, sau a repetatelor genocide comise impotriva omului, care ar trebui sa fie creatia suprema si mult iubita.
Profesorii de religie sunt foarte slab pregatiti. Adevarul e ca nu-i duce mintea prea departe. Nu-i duce nici macar atat cat sa nu se contrazica ei singuri in filozofiile lor religioase.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu, sigur nu toti profesorii sunt asa.

Cred ca e un exemplu tipic de:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

In fapt cred ca toti oamenii au in diferite locuri aceeasi problema.

Solutia cred ca e ca cineva sa isi rezolve pozitia e doar sa afle mai multe opinii si macar sa stie ca o opinie spusa public nu poate sa nu fie intrebata.

Probabil ca vezi acelasi lucru si pe TPU cand vorbesti pe de o parte de crestini buni si patrioti, dar totodata acesti crestini trebuie sa ucida ca sa devina patrioti. Fie esti crestin bun (si nu ucizi) fie esti patriot bun (si ucizi).

Dar asta vreau sa rezum: cred ca toti oamenii au astfel de probleme, si de obicei oamenii aleg automat o opinie, dar stiu ambele optiuni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.chiar asa.da nu ca ar fi ei prosti, tu ai ajuns destept tare si nu mai e loc pentru tine in clasa aia, in scoala aia, ce? pe planeta asta.chiar si eu am ramas paf si am cazut pe spate cand ti-am citit intrebarea.cata eruditie.cata desteptaciune.ma simt onorat ca-mi permiti sa-ti raspund si sa te mamagulesc pentru atata inteligenta. mirificule, extraordinarule, nemaipomenitule, iti cersesc bunavointa.da ce sant alea creeatile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Denozaurii există, ce e cu cu voi? Voi nu știe nimic! Profa ta de religie... profa ta de religie e bătută-n cap, crede-mă.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Cine spune ca Dumnezeu a "expediat" un asteroid peste? Asta s-a intamplat pur si simplu pentru ca eram pe traiectoria lui.
Asta este natura: unele specii dispar, altele apar.

| mODIN a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

Daca Dumnezeu a creat tot, si de asemenea mai si stie tot.Atunci de ce a mai creat acel asteroid daca nu vroia sa-si distruga propriile creatii?

| HiddenWorld a răspuns:

Astăzi a întrebat profa noastra de religie:"Din ce este făcut omul?". Destul de mulți au răspuns: "Din pământ!". Erau răspunsuri serioase, nimeni nu îndrăznea să facă mişto-uri laughing. Numai ignoranța tipic religioasă poate debita asemenea tâmpenii, mai ales că suntem în secolul 21.Trist de amuzant este că la ora noastră au loc concursuri de îndoctrinare, unde elevii se întrec în "cunoştiințele" religioase.Care echipă are mai multe puncte câştigă laughing. Față de alte țări mai dezvoltate, în care nu se pune problema predării religiei în şcoli, noi părem cu 100 de ani în urmă.E unul dintre motivele pentru care ne cred proşti şi fraieri, buni de manipulat.

| Holiday a răspuns (pentru HiddenWorld):

Te intreb si pe tine, de ce mergi la orele alea stiind bine ca, asa cum ai zis, va invata lucruri eronate? Bineinteles, banuiesc ca stii ca sunt facultative...

| HiddenWorld a răspuns (pentru Holiday):

Nu am de ales având în vedere că se află în mijlocul programului şi chiar nu aş avea cum să lipsesc, colegii ar începe cu afirmații exagerate şi profesorii s-ar uita ciudat.Partea bună e că măreşte media laughing.

| Holiday a răspuns (pentru HiddenWorld):

Daca este in mijlocul programului scoala este obligata, conform legii, sa gaseasca o solutie, mai exact pe cineva care sa supravegheze copiii care nu participa la religie pe timpul acelei ore.
Sunt sigur ca nu esti singurul din clasa care gandeste asa, doar ca, la fel ca si in cazul tau, nu au curaj sa ia atitudine, Ideal ar fi sa vorbesti si cu ceilalti pe care ii stii ca gandesc ca tine si eventual de la anul sa va retrageti.
Pentru cateva sutimi in plus la media generala, nu merita.

| HiddenWorld a răspuns (pentru Holiday):

Problema e că nu ştiu alții care sunt în aceeaşi situație ca mine şi chiar dacă ar fi, ar fi prea puțini şi prea laşi ca să acționeze. Dacă ai ştii cum se zbat unii pentru alea câteva sutimi...E vorba de concurență.Să spunem că am aceeşi medie ca un coleg.El participă la ora de religie şi iese cu medie generală mai mare decât a mea, chiar dacă avem aceleaşi medii la celelalte materii. Ăsta e sistemul de învățământ românesc, care promovează prostia, linguşeala şi minciuna. Măcar dacă nu se mai nota ora asta şi "credincioşii" puteau să se ducă acolo de plăcere şi pe noi să ne scutească.Dar asta nu ar mai însemna îndoctrinare în masă, adică ceea ce vor ei să obțină.

| veverushca a răspuns:

"Astazi am intrebat profa de religie cand a facut D-zeu animalele si mi-a zis ca odata cu animalele." Esti sigur ca asta ti-a zis? Ce imi dai sa te cred?

| OitaZburdalnica explică (pentru veverushca):

Primul,,animalele'' era de fapt,, dinozaurii'', m-am grabit si am gresit intrebarea pentru. ca trebuia sa ies afara

| OitaZburdalnica explică:

Scuze, grabindu-ma sa ies afara am scris animalele in loc de dinozaurii big grin

| NOname a răspuns (pentru OitaZburdalnica):

Poţi să editezi întrebarea: "Întrebările mele" - "Editează".

| NOname a răspuns (pentru OitaZburdalnica):

Dacă tot ai început, editează şi "creeatile" (e "creaţiile").