| anonim_4396 a întrebat:

Probabil ca majoritatea ati auzit de illuminati. Unii mai stiu si ca 90% dintre cantareti sunt cu illuminati, iar daca intorci melodiile invers ies mesaje sataniste sau fac semne sataniste. Intr-un fel, cei ce isi vand sufletul diavolului au garantat celebritate si bani. Eu urasc aceasta organizatie si mi se pare ca reuseste foarte usor sa manipuleze.
Am trei intrebari: 1. Imi puteti spune cantareti care au legatura cu illuminati? Mai stiu si eu cativa, dar vreau sa mai aflu.
2. Stiti filme/seriale cu continut satanist (in majoritatea cazurile greu de identificat acest continut)
3. De ce fac cantaretii astfel de melodii? Cum ii manipuleaza pe cei care asculta? Am auzit ca ei se gandesc ca sunt copii care ii considera idoli si ca ar face orice pentru ei ca sa ajunga ca si ei, chiar daca ar trebui sa isi vanda sufletul. E adevarat?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"În 1785, ordinul (Illuminati) a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati

"Teoriile conspirației manipulatoare sunt create și răspândite de serviciile secrete ale unei țări pentru atingerea unor scopuri politice. Acest tip de teorii ale conspirației sunt cel mai ușor de deconspirat după ce regimul politic (de obicei unul de tip totalitar) dispare, arhivele acestuia devenind izvor istoric. Exemple de teorii conspirative manipulatoare sunt Protocoalele înțelepților Sionului, Testamentul lui Petru cel Mare, teoriile despre Illuminati,..."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Teorie_conspirativă

http://web.archive.org/......pFive.html

| Dandanache a răspuns:

Daca 90% dintre cantareti sunt cu illuminati, de ce ii mai cauti cu sita?

| zăGhost a răspuns:

Vai, încetaţi odată cu prostia asta de manipulare prin mesaje subliminale. Nu are niciun efect asupra minţii noastre mesajul unei melodii redată invers, fapt dovedit de Vokey în 1985.

| CinevaNou a răspuns:

Iluminati is peste tot http://www.youtube.com/watch?v=jGnnaP5ePHs

| Copac13 a răspuns:

Iluminatei l-a inceput cand a fost create secta asta ca sa ii spun asa acestia erau si ei credeau in dumnezeu daoar ca avea altfel de obiceiuri bisericesti dar dealungul secolelor acestia e posibil sa fi devenit satanisti

si nu stiu cine canta o piesa despre iluminati dar a murit si se spune ca l-au omprat iluminati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca tu ai prea mult timp liber pe cap. vezi ca si pisicile lucreaza in secret pentru guvern, ai grija ca te spioneaza la baie.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar erau niste desene animate, cu pisici politiste happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma indoiesc oarecum ca ar exista vreun personaj numit ''Diavol'' la fel cum ma indoiesc ca exista/ar exista un personaj numit ''Dumnezeu''...adica nu prea am motive sa cred ca ei ar exista(nu exista SENS/SCOP pentru existenta lor)-(in fine ei ar putea exista sau nu -sunt un paradox si nimeni nu poate demonstra nimic(nici existenta nici inexistenta lor) -de un lucru putem insa fi siguri :nebunii exista(psihopatii care se pretind a fi a ''show-man/woman'' sau un ''http://1cartepesaptamana.ro/lucruri-despre-psihopati/'' si TOTUL se poate demonstra (din pacate)...sunt multi si ne lasam influentati de ''nebunia'' lor.

http://www.filmedocumentare.com/fishead-psihopatii-care-ne-conduc/

http://1cartepesaptamana.ro/lucruri-despre-psihopati/

...deci sub masca de ''entertainer'''(a carui ''meserie''/profesie este sa ''destinda atmosfera''... se poate ascunde intr-adevar un psihopat!

...un psihopat care are un ''cod secret'' (ascuns in ceea ce promoveaza).

Lucrurile par putin ''trase de par '' in lipsa unor dovezi absolut concrete asupra existentei respectiv inexistentei unei organizatii secrete numite ''Iluminatii'', arata o doza de paranoie insa in acelasi timp treaba cu psihopatii e CLARA, ei sigur exista si ocupa posturi in toate domeniile si in toate structurile sociale!(daca acestia au insa si o organizatie secreta numita ''Iluminatii'' ramane de vazut-insa eu cred sa tind ca organizatia exista(nefiind deloc paranoica ).

Cred pentru ca vad schimbarile la care societatea actuala este supusa datorita ''industriei de divertisment'''(care promoveza :http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=5486
-toate acestea si MULTE ALTELE intr-un mod REPETITIV, chiar ABUZIV!-iar noi ''ramanem captivi''...

O intrebare care mi-a atras atentia si care demonstreaza ce INFLUENTA nefasta are aceasta industrie asupra noastra(ma refer la schimbarea modului de a gandi prin manipulare):
http://www.tpu.ro/......h-note-va/

(doar un mic exemplu)

| Muntgvb a răspuns:

Cântăreții o fac pe bani.Nimic mai mult.Mesajele sataniste ar fi făcute in urma unor presupuse ritualuri pe care le fac mai ales rockerii.
Dar nu vei găsi despre aceștia si Illuminati prea multe lucruri aici.

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

"...presupuse ritualuri pe care le fac mai ales rockerii."

Si cam despre ce ritualuri e vorba si unde ai citit despre ele?

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

Ma gandeam eu ca ceva site-uri de indoctrinare religioasa trebuie sa ai ca sursa. Deci nimic relevant.

| M25M a răspuns (pentru Muntgvb):

Eram sigur ca ai sa vii cu ineptia asta de "articol"...

| Muntgvb a răspuns:

Ateii aceștia si când vad satanismul in fata lor zic ca de fapt nu e, ca e "îndoctrinare".Ce poți sa discuți cu astfel de oameni?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

Chiar e indoctrinare, crestina, ca majoritatea satanistilor sunt crestini anti cristi.

| Mechanix a răspuns:

N-ai mai mult de 15 ani, așa-i?