| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza Evanghelia lui Petru mentionata chiar de Pavel in Biblie, nu face parte din Biblia crestinilor, desi Isus a spus ca isi va construi biserica sa tocmai pe acest Petru cel pe care l-a lasat mostenitor testamentar in locul sau?
Sa fie din cauza ca adevaratele invaturi ale mozaicului Isus nu au convenit lui Pavel care impreuna cu slugoii sai a inventat religia crestina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost mare cmpetitie intre Petru ala gelosu si Pavel, politistu trimis de Roma sa le puna la astia pielea pe bat cumva. singura solutie: infiltrarea. a reusit asa de bine ca la un moment dat nu mai sta prostimea care e apostol de-ala original si care e ala venit de la Roma. Deci e normal ca cine a cistigat, Pavel in cazul asta, sa umple cartea sfinta de scrieriile lui ca doar nu era bou sa isi bage rivalul iar in seama, nu? Din membrii galeriei ce il stiau pe Isus de cind mergeau in deplasari nu cred ca a murit vreunul de moarte buna. Nici macar parintii lui Isus nu cred ca au scapat nescalpati. Singurul e cel ce a umplut noul testament si curios, nu prea zice multe chiar de Isus ci de el si ce crede el si de ala de cred ca avea bucurii la el, Timofte parca. Cred ca sefii lui la Roma vroiau sa il faca general pe Pavel dar Pavel a facut pe toti si s-a facut el insusi apostol! Cam ce a facut Becali cu noi, ne-a furat tot ce eram si ne-a tranformat untr-o echipa injurata de toti taronoii...noi, cei mai iubiti dintre paminteni happy

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Asa este, ai dreptate, ceea ce a facut Pavel se numeste astazi "Agent de Influenta"!

14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ce te framanta puiul mami? big grin Decide-te odata de care parte esti : ateu sau crestin si poate vei inceta cu intrebarile astea de 2 bani... laughing))

| casian_6565 a răspuns:

Nr.1 religia crestina nu s a inventat, crestinismul este relligia mantuirii si cu Evanghelia pai sunt 4 Evanghelisti:MAtei, Marcu

| suffarstar a răspuns (pentru casian_6565):

" Evanghelia pai sunt 4 Evanghelisti:MAtei, Marcu"
Deci asta vine cam asa :"Cei 4 evanghelisti erau 3 :Luca si Matei".

| Moisie explică (pentru suffarstar):

Tu o zici ca un banc, dar de fapt asta este realitatea!

| Moisie explică (pentru casian_6565):

NR 1
Crestinismul a fost totusi inventat.
Isus nu a fost crestin, si nici n-a lasat invataturi pentru crestini!
El era de religie mozaica, si a intemeiat o SECTA a religiei mozaice, iar invaturile sale despre Mantuire nu sunt valabile pentru crestini, lucru confirmat in faptul ca atat invaturile lui Isus cat si cele date de el apostolilor sai NU apar in Biblie, sau ai vazut tu vreo Biblie care sa cuprinda evangheliile celor 13 Apostoli ai lui Isus?

| Genesis2014 a răspuns:

Ooo,dar din biblie nu fac parte muuuulte cărti,Nu numai evanghelia lui Petru!
Constantin cel,,mare''(care si-a ucis propriul copil) impreuna cu șleahta de popi adunata de el,a pus bazele crestinismului, dupa bunul lui plac, in sensul că ce cărti si evanghelii nu i-au convenit, le-a dat deoparte!
Intrebarea ar fi : ce autoritate Divina ar fi avut acest criminal de a hotari acestea? sau de fapt nu a fost decat o strategie politică, deoarece in acelasi timp ridica si statui lui Apollo!

| Moisie explică (pentru Genesis2014):

Evanghelia lui Petru ar fi trebuit sa fie cea mai importanta pentru ca Isus l-a numit pe acesta ca fiind urmasul si loctiitorul sau.
Evident ca acea autoritate divina care il are ca urmas pe Constantin si prin el toti papi, este Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, si stapanul cheilor Iadului!
Nu e asta clar, tinand cont de crimele despre care si tu ai pomenit?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Moisie):

Rectificare : Domnul nostru Iisus Hristos a pus bazele invataturii sale pe spusele lui Petru(sub inspiratia divina in acel moment) : 'Recunosc ca tu esti Fiul Lui Dumnezeu", nu pe Petru. Aceasta greseala este intalnita la ereticii romano-catolici.

Evanghelia lui Petru o recunostem in Biserica Ortodoxa ca Evanghelia dupa Marcu, ucenicul apropiat a lui Petru, Petru nestiind sa scrie sau citeasca. Dupa toate probabilitatile Petru i-a dictat aceasta Evanghelie.

Toate celelalte asa zise " Evanghelii" sunt aparute dupa cel putin 50 de ani (printre care si cea a lui Iuda). S-a demonstrat ca evreii au raspindit numeroase astfel de Evanghelii in acea perioada(se cunoaste ura pe care o poarta Fiului Lui Dumnezeu). Astfel ca Sfintii Parintii ai Biserici au facut o delimitare clara intre autenticele Evanghelii(primite pe linie apostolica) si falsele ...si astfel au alcatuit Sfanta Scriptura la Sinodaele Ecumenice (pe care o ai in mana chiar acum).

| Moisie explică (pentru LegionarulRoman):

Sti ce?
Spune/le minciunile tale celor care sunt habarnisti in materie de Biblie!
Atata timp cat insusi Pavel pomeneste in Biblie despre Evanghelia lui Petru, si motivul pentru care nu o accepta, pina atunci nu accept sa vina un habarnist ca tine sa contrazica Biblia!
Nu exista nicio evanghelie apostolica in Biblie...DE CE?

| spacewalker a răspuns:

Din simplul fapt ca acei oameni care l-au vazut pe Iisus au putut la momentul respectiv sa modifice anumite pasaje lasate de apostoli insusi. Unii sunt de parere ca(,) contradictiile tot din partea unor oameni care pe atunci aveau acces la modificarea Bibliei si scriau dupa bunul lor plac. Adevarul se afla undeva la mijloc. Bafta!

| Moisie explică (pentru spacewalker):

Problema este ca tocmai apostolii care stiau ce a propovaduit Isus au fost interzisi, DE CE? ...si in locul lor au aparut evangheliile unor cioflingari care habar nu aveau ce a propovaduit Isus, pentri ca NU l-au vazut, si nici nu l-au auzit vreodata?
Asa ca nu despre contadictii te-am intrebat, ci despre motivul pentru care au fost interzise invataturile lui Isus si cele transmise de el apostolilor.

| spacewalker a răspuns (pentru Moisie):

Din simplul fapt ca acei apostoli(se crede) ca ar fi fost analfabeti si gandeste-te si tu daca sa zicem ar fi venit unul mai destept si si-a batut joc de ei e clar.

| Moisie explică (pentru spacewalker):

Hallo!
Pai daca chiar Pavel pomeneste in Biblie despre Evanghelia lui Petru, asta inseamna ca Petru nu era analfabet, si nu pot crede ca exista oameni mai prosti decat cioflingarii care au scris NT fara sa auda vreodata ce a propovaduit Isus.