| andreiw132 a întrebat:

Ieri (duminica) am spalat niste haine, nestiind ca nu e bine sa o fac. Mama mi-a spus ca e pacat si dupa putin timp s-a certat cu tatal surorii mele, adica... foarte tare... au spart cuptorul cu microunde, pahare si multe altele. In fine. Intrebarea este: o fi un semn? Ce ar trebui sa insemne asta? Vineri o sa plec in Romania cu mama, pentru ca au terminat orice fel de relatie, dar nu stiu, oare s-a intamplat din cauza ca am spalat eu acele haine? Nu doresc niciun tip de mila si nici un tip de glume invechite si proaste, un raspuns serios, multumesc!

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, faptul ca ai spalat haine e doar o scuza sa te ia drept tap ispasitor pentru cearta lor. Cearta lor se cocea de multa vreme, n-ai provocat-o tu prin magie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe bune, chiar sunt oameni care cred ce ai scris tu?

| Celcestietot a răspuns:

Nu este pacat, nu ne spune in Biblie ca trebuie sa sarbatorim sfintii, ci doar pe Dumnezeu. Cu placerewinking!

| Panamax a răspuns:

Nu are nicio legatura.
Si ca idee ziua de odihna decretata in Biblie de Yhwh asa zisul zeu al evreilor este sambata.A fost schimbata in anul 310 de imparatul Constantin in cinstea zeului soare Sol invictus.
Dupa care a fost preluata si de crestini.

| Nilsson a răspuns:

Cearta aia a fost doar picătura care a umplut paharul, sunt convins că relația era șubredă de mult și nu ar trebui să te simți vinovat.
Pe viitor să încerci să nu o superi pe mama ta, dacă ține la anumite obiceiuri.

| Algo098 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu spalatul hainelor duminica. Existau alte motive care au dus la acea cearta. Interzicerea lucrului duminica tine de credinta, religie si mai putin de realitate. Daca ar exista un Dz bun, iubitor si atotputernic, spitalele ar fi goale, toata lumea ar fi fericita si asa mai departe. Cum lucrul asta nu se intampla, e clar ca acest Dz nu exista decat pe hartie si in mintea credinciosilor. E logic ca un Dz infinit (daca ar exista) sa nu fie interesat de ce face un om intr-o viata finita. Un lucru finit fata de infinit este egal cu 0. Apoi, daca Dz e asa de puternic, poate gasi cai de comunicare cu omul, nu prin povesti, minuni si revelatii inchipuite. Prin urmare, cum Dz cel inexistent si invizibil nu ti-a transmis ca nu poti spala duminica, nu ai nici o obligatie sa respecti niste reguli inventate de alti oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este păcat ce ai făcut tu, stai liniștit... Doar că noi, creștinii, obișnuim să ne întâlnim duminică, adică în prima zi a săptămânii, pentru că atunci a înviat Mântuitorul și, în plus, primii creștinii obișnuiau să se adune în această zi. Este o zi care ne amintește de învierea Domnului nostru, o zi pentru mai multă laudă la adresa Lui, o zi cu mai mult timp pus deoparte pentru El și mai puțin pentru noi. Deși fiecare zi ar trebui să fie specială, să fie o sărbătoare pentru un creștin adevărat. Și, cum scrie în cartea Evrei, câtă vreme se zice "Astăzi" să nu ne împietrim inimile! În vechiul Sabat era vorba despre o odihnă a trupului, iar în noul "Sabat" este vorba despre odihna sufletului, de care vorbește Domnul Isus, și care este pentru toate zilele. Așadar, nu e nevoie să te simți vinovat pentru niște haine spălate.winking
În legătură cu problemele din familia ta, îmi pare sincer rău. Dacă nu se pot remedia lucrurile, fii tare, că n-ai încotro...
Dumnezeu să te întărească!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca te mustra constiinta ca ai spalat in zi de duminica, te poti spovedi la preot, dar nu exista o legatura de cauzalitate intre spalat si cearta, ci doar o eroare logica de tipul "post hoc ergo propter hoc" ("dupa acesta deci din cauza aceasta").

| alex598 a răspuns:

Oamenii fac păcate în fiecare zi. Biblia spune că cine zice că nu are păcat se înșală singur și adevărul nu este în acea persoană (1 Ioan 1:8). Așa că dacă persoanele acelea nu sunt dispuse să te ierte pentru ceea ce ai făcut nu sunt creștini adevărați