| LoveToHate a întrebat:

Iisus a fost iubitul Mariei Magdalena?

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

E foarte posibil să fi fost așa. Există un documentar pe tema asta, e foarte interesant. Arată și cum au denigrat creștinii femeile, fiindcă nu scrie nicăieri în biblie că Maria Magdalena a fost o curvă. Dimpotrivă, a fost unul din personajele importante din creștinism.
http://www.youtube.com/watch?v=U4kTNS18ses

Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,El este Mantuitorul Mariei.

| costis a răspuns:

Ca si Zaheu, ca si samarineanca (Fotini), ca si Pavel, Maria Magdalena a fost unul din oamenii transformati de Iisus. In general schimbarea unui om dureaza ani, si caracterul nu schimba mult. In cazul acestor oameni schimbarea a fost totala si s-a facut deodata; as spune ca este o minune neobservata. In ce priveste insinuarea din intrebarea ta, ce sa spun, se dovedeste ca Iisus are multi dusmani si astazi, oameni care nu au alt scop decat de a murdari.

| alexandra2859 a răspuns:

DACA au existat da a fost iubitul ei si au avut si o fata impreuna.dar voi crestinii ce credeti ca isus a fost gay, nu a facut si el s*x niciodata? dar numai DACA au existat.

| RAY a răspuns:

Nici macar nu au existat personajele ambele

| RAY a răspuns:

Eu spun ca nu au existat demonstreaza tu ca exista

| RAY a răspuns:

Am vazut filmul, e doar un film, eu vb de personajul evreu isus care un ateu ofera un milion de euro daca i cineva i ofera o dovada ca a existat, tu de ce nu oferi dovada?

| RAY a răspuns:

Ma omule cel care neaga nu are ca demonstra cel care afirma trebuie sa demonstreze

| RAY a răspuns:

Deci tot ce nu poate fi dovedit de fapt exista

| RAY a răspuns:

De cand o negare inseamna o afirmatie

| milan9 a răspuns:

- Nu, este doar o aberație gnostică (erezie dualistă a iudaismului(!)) din secolele care au urmat întemeierii creștinismului, venită din partea evreilor(!), în speranța că vor destabiliza creștinismul.

- Dacă astăzi există o multitudine de culte creștine, și în primele secole ale creștinismului, pe lângă Biserica clar delimitată în Noul Testament, au mai așa au existau și alte grupări dizidente, care au ieșit din comunitatea celorlalți creștini din cauze subiective… Unii dintre aceștia erau gnosticii. De la ei provin evangheliile gnostice, care nu au fost incluse în Noul Testament din foarte multe motive:

- Cărțile Noului Testament au fost scrise prin anii 50-70 după Hristos, pe când "literatura" așa-ziselor evanghelii gnostice a apărut câteva secole (!) mai târziu (!);

- Autorii cărților Noului Testament se cunosc cu foarte mare precizie, după multe criterii foarte riguroase (timpul scrierii, stilul scrierii, comparat cu al altor cărți scrise de același autor, naționalitatea și cunoașterea tradițiilor fie iudaice fie romane, caracteristice unui anumit autor, confirmarea autorului și a spațiului de misiune al presupusului autor, prin prisma celorlalte cărți ale Noului Testament, recunoașterea unanimă a respectivei evanghelii de către toate comunitățile creștine ulterioare, care ar fi trebuit să o cunoască dacă ar fi fost autentică etc….);

- Aceste cărți au fost identificate clar ca aparținând sectei gnosticilor;

- Niciodată tendința Bisericii nu a fost aceea de a ascunde acele texte ci de a le critica, analizându-le greșelile. Astfel, în secolul al treilea, Sf. Irineu de Lugdunum (Lyon), într-una din cărțile sale, nu ascunde, ci face publică, prezintă și condamnă textul gnostic, autointitulat în mod greșit, "Evanghelia lui Iuda". La fel a fost și în cazul celorlalte texte apocrife…

- Nefiind recunoscute și nefăcând parte din comunitatea apostolilor, aceste texte nu prezintă nici o importanță pentru creștinism, ci, dimpotrivă, distorsionează grav învățătura creștină prin specificul aberant al respectivei secte a gnosticilor. Niciuna din cele 27 de cărți canonice ale Noului Testament nu prezintă nici o informație despre vreo legătură specială între Mântuitorul Hristos și vreo femeie din vremea Lui…

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă îmi inventrez şi eu un zeu şi te pun să demonstrezi că nu există, cum ai face-o?

| TheTigerX a răspuns:

Nu.
(raymusic, iar esti departe)

| TheTigerX a răspuns:

(pentru raymusic)Dar de Decebal ai auzit?
Da-mi dovezi ca exista, ca eu nu credhee hee

| Justrollin a răspuns:

Pe pluto exista elefanti zburatori.

| Justrollin a răspuns:

Atata timp cat tu nu poti sa-mi demonstrezi contrariul ei exista.

| Justrollin a răspuns:

Aia au dobandit o rezistenta la frig, au sub 15 kilograme,s-au adaptat mediului,problem? poate cred in vreun zeu,de unde stii tu ca nu cred? de ce tragi concluzii pripite? de ce incerci sa ma faci sa cred in zeul tau? asa primiti voi crestinii,buline albe si rosii ca la gradinita daca mai convertiti vreun om? cand ajungeti in asa zisul rai dumnezeu o sa tina cont,ia uite ba,jasser asta a convertit n atei si alti oameni, claaaar, lu asta ii dam o vila, o masina si-un smartphone, amin.

| scumpik45 a răspuns:

Nu,Iisus nu a fost indragostit de nimeni, dar Maria Magdalena a incercat sa-l seduca, inainte de a fi mironosita. Daca ai vazut filmul "Codul lui da Vinci", probabil de asta ai intrebat, dar filmul e o minciuna.

| nickolasss a răspuns:

Cine credeca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si unul din Treime nu este atat de ipocrit sa intrebe asa ceva.
am observat ca domeniul religie este vizitat de atei mai mult decat de crestini..de ce? daca nu crezi in Dumnezeu de ce esti milog si lingi raspunsurile saracilor crestini. ce cauti in comuniune cu crestini? sunteti absolut penibili.sa va ia Dumnezeu doar cateva zile lumina ochilor si sa vedeti cat de penibili sunteti cu teoriile voastre de doi bani. pentru totii ateii deschideti fratilor ochii