| timoteidoi a întrebat:

In Apoca 22.16 Lucifer recunoaste ca se va naste in familia lui Isus, si ca va veni pe pamant sa-si faca Biserica sa!
Lucru confirmat si de Apostolul Petru in 2 Petru 1:19, deci de acelasi Petru care este piatra pe care se va cladi Biserica lui Isus

Oare aceste afirmatii din Biblie nu ne arata destul de clar ca Biserica Crestina este biserica lui Lucifer si nu a lui Dumnezeu?
Ce parere aveti despre aceste texte care mie mi se par clare?
Si ce va spun voua aceste texte?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Oare aceste afirmatii din Biblie nu ne arata destul de clar ca Biserica Crestina este biserica lui Lucifer si nu a lui Dumnezeu?"
Cat ti-ai dori acest lucru, visezi la el de mult, nu tine nici la copiii de tzata, darmite la cei prescolari sau din clasele primare (carora l-i te adresezi in speta cu asemenea intrabari cu raspunsuri "in avans"). Mai "te scalzi" mult in cloaca pe care o generezi punand asemenea intrebari si schimbandu-ti numele de user?

| martzian a răspuns:

In Apocalipsa 22:16, cel care vorbeste este Isus. Pricepem cine este ingerul daca ne uitam in chiar primul verset al cartii, capitolul 1 (Descoperirea lui Isus Hristos, pe care l-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile cari au să se întîmple în curînd. Şi le-a făcut-o cunoscut, trimeţînd prin îngerul Său la robul Său Ioan). Apropo de Luceafar, ti-am explicat saptamana trecuta, cand erai sub cu un alt nickname, dar si in urma cu cateva luni. Nicaieri nu se spune in acest verset (22:16) ca "Lucifer se va naste in familia lui Isus". Ca sa nu existe dubii, iaca si versetul incriminat:

"Eu, Isus, am trimes pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sînt Rădăcina şi Sămînţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă."

In ceea ce priveste 2 Petru 1:19, acolo Luceafarul de dimineata este Isus, iar promisiunea este ca el va rasari "in inimile noastre".
"Şi avem cuvîntul proorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într'un loc întunecos, pînă se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre."

Explicatia ta cu Lucifer din latina o stim. Din fericire ea este incorecta. Am vazut, in Vechiul Testament, ca diavolul a vrut sa fie ca Dumnezeu. Nu a reusit sa fie decat o imitatie a adevaratului Luceafar de dimineata (apropo, vezi simbolistica ebraica – sensul dat de comparatia cu steaua diminetii, acesta nefiind numele lui). Numele "Lucifer" il avem din interpretarea pasajului din cartea Isaia (cap.14). El este acolo הילל - hêylêl (steaua diminetii) – dar are ca radacina ebraicul הלל - hâlal, avand ca sens, printre altele, a straluci, glorie, stralucire. Lucifer a ales sa NU il onoreze pe Dumnezeu ci sa incerce sa fie ca El. El a vrut sa fie CA Dumnezeu. In latina „Lucifer" se traduce prin „aducator de lumina", seminificand exact steaua diminetii. Lucifer (hêylêl), asa cum l-am cunoscut noi, nu este acelasi cu „Luceafarul de dimineata" (orthrinos astēr in greaca), metafora cu care este asemanat Isus in Apocalipsa 22:16. Biblia face o deosebire clara intre cel care a vrut sa fie ca Dumnezeu si cel care este Dumnezeu.

"Oare aceste afirmatii din Biblie nu ne arata destul de clar ca Biserica Crestina este biserica lui Lucifer si nu a lui Dumnezeu?" – Evident, NU. Nu doar ca nu ne arata destul de clar, dar ne arata opusul a ceea ce spui tu.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Prietene, probabil trebuie sa mai recitesti mesajul meu - sau mesajele anterioare. Nu pot discuta cand nu spui nimic diferit si nici argumentat - prin urmare imi voi face o cafea si plec spre aeroport. Dumnezeu te iubeste! Take care.

| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

"afla ca cu mine nu ai discutat nici saptamana trecuta si nici luna trecuta nici anul trecut si nici in viata trecuta!" - Ba da, Soimos, ba da.winking

| dracu14 a răspuns:

Ironic e ca lucifer a fost imprumutat din cultura romana-aducatorul de lumina(sursa biblia satanica)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te departezi foarte tare de adevar.
Nu trebuie sa ai cunostinte teologice, neaparat, ca sa stii ca lui Dumnezeu I se atribuie o multitudine de nume in Biblie, printre care si Luceafarul (nume atribuit Fiului, dupa cum spune clar si versetul din Apoc. 22:16).
Problema mai este ca versetul scos din contextul scriptural poate fi reinterpretat in orice mod se doreste, rezultand astfel ereziile.
Am facut un curs de religie timpde 2 ani, cu 7 discipline, printre care si teologia sistematica, deci nu vorbesc din presupuneri happy
Si cel mai bine e sa nu pui astfel de intrebari pe forumuri, ci sa te adresezi persoanelor specializate sau cel putin avizate. happy

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns (pentru timoteidoi):

E mai mult decât evident că Iisus este Satana, adică numit Lucifer înaintea izgonirii lui din Ceruri. Sunt multe semne în Biblie care atestă acest lucru dar bineînțeles că au fost interpretate dat fiind impactul pe care îl creează asemenea adevăr.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns (pentru timoteidoi):

rolling on the floor

| RuxandraBianca a răspuns (pentru timoteidoi):

Atunci ce cauti ma incultule la caregoria asta? mai bine se facea si o categorie cu atei sau nerecunoscatori Creatorului. macar nu v-ati fi mai amestecat voi unde nu e treaba voastra!

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns (pentru timoteidoi):

- poti tu sa crezi cat vrei in Dumnezeu atata timp cat iei in batjocura numele Lui si interpretezi gresit totul
-eu nu sunt crestin-ortodoxa, deci nu umblu pe la popi
-tu domnule de ai citit biblia, acolo scrie, in caz ca, na oi fi uitat, ca TREBUIE sa mergem la biserica si sa laudam numele Domnului! si toti prorocii si oamenii pe placul lui Dumnezeu se duceau la templu sa stea cu El si sa Il laude. dar scuza-ma eu sunt aia inculta aici...m-am saturat de aia ca tine care se dau mari crestini si abereaza 100%!

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns (pentru timoteidoi):

Cum poti ma desteptula sa spui asemenea prostii?
atentie! inainte de a deschide gura verificati daca e conectata la creier!
auzi nu o recomanda? e cuvantul Lui Dumnezeu! cum sa nu o recomande? e Fiul Lui Dumnezeu care a venit in chip de muritor pe pamantul asta nenorocit ca sa ne salveze pe ingratii de noi. dar El nu e om. bunele si mai putin bunele pe care le- a comis? ce a comis ma omule rau Isus? te-ai lovit la cap? mai de folos ar fi sa te arunci in put decat sa spui asemenea baliverne!

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns (pentru timoteidoi):

Bai, ma gandeam sa iti scriu in continuare sa nu crezi ca am ramas fara hmmm...nu replici, poate argumente la toate balivernele alea de mai sus. dar, m-am plictisit sa ma cert de jumate de saptamana cu toti desteptii ca tine de la catecoria religie. dar, pot sa iti spun ca tot ce ai spus acolo sunt numai niste prostii, si ca vei fi judecat pentru ca ai spus asa ceva despre Fiul Lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns (pentru timoteidoi):

Bine ma bine! credeti cum oti vrea. eu mi-am facut datoria si v-am spus la toti adevarul. nu vreti sa credeti? BINE! e alegerea voastra!

Răspuns utilizator avertizat
| RuxandraBianca a răspuns:

Bai incultule, scrie luceafar nu lucifer. cum poti spune asa ceva? ce treaba are Dumnezeu cu satana? citeste si tu de 100 de ori ce a scris ionutslupu, poate intelegi si nu mai spui asemenea prostii pe viitor

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile1967 a răspuns:

Posibil,Nici nu stiu ce sa mai cred va spun sincer. dumnezeu nu a fost vazut niciodata dar Lucifer..cam da.