| Moisie a întrebat:

Parintele Cleopa ne spune ca: "Diavolul este o putere nalucitoare. El se face in chipul lui Hristos, de straluceste ca soarele!"
Credeti ca prin aceasta afirmatie, parintele Cleopa se refera la versetul biblic 2 Tesaloniceni 2:4 in care ni se spune ca Diavolul a imprumutat "chipul lui Hristos" si s-a asezat in biserici inde se lasa slavit ca Dumnezeu?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Esti intr-o mare intunecime. Domnul Isus a platit pretul pentru pacatele noastre murind pe cruce.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Da, Isus pentru ca era tampar, a facut si mese.

| EmaS a răspuns:

El a luat chip de om si a trait asemenea oamenilor.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Sa intelegem ca inainte de a lua "chipul de om" a avut chip de sarpe/varcolac?
Poi atunci mare noroc pe biata Maria, ca din ce sui tu intelegem ca probabil a nascut un fel de balaur, si ca acesta a reusit sa-si ia totusi chip de om, si astfel sarmana Maria a reusit sa salveze aparentele si nu a ramas de pomina in cartea de istorie.

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

El este parte din Dumnezeire.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Da, intr-adevar, el este parte din Dumnezeire, si anume parte din "dumnezeul" veacului acesta!
Stii cine e ala?

| milan9 a răspuns:

Tesaloniceni 2,4 nu afirma asa ceva.
Nu faci decat sa falsifici tot ce afirmi despre crestinism...

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu am spus Tesaloniceni 2:4 ci am spus 2 Tesaloniceni 2:4!
Asa ca numai lansa fumigene mincinoase ca nu te scapa de musca pe care o ai pe caciula.

| milan9 a răspuns:

II Tesaloniceni 2, 3 si 2, 4 se refera la venirea lui Antihrist.

La Antihrist se refera acele versete, dar tu stii deja acest lucru pentru ca esti unul care lucreaza neobosit la venirea aceluia... sad

"Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării" - II Tes. 2, 23

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai vezi ca te-ai prins!
Adica venirea "omului faradelegii" si anume omul care a "sfarsit Legea lui Dumnezeu" si se lasa slavit in biserici ca fiind mai presus de Dumnezeu!
Manastire intr-un picior, ghici care e omul care a adus Sfarsitul Legii si se lasa slavit in biserici ca fiind mai presus de Dumnezeu?
Hai copacel, sa vedem daca te duce capusorul si pricepi ghicitoarea asta atat de simpla?

| milan9 a răspuns:

Nu ai inteles deloc ce am vrut sa spun, sau mai bine zis nu vrei sa intelegi...

II Tesaloniceni 2, 3 si 2, 4 se refera la venirea lui Antihrist.

La Antihrist se refera acele versete, dar tu stii deja acest lucru pentru ca esti unul care lucreaza neobosit la venirea aceluia...

"Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării" - II Tes. 2, 23

| Moisie explică (pentru milan9):

Ba am inteles ce zici tu, dar nu accept ce zici pentru ca nu argumentezi suficient!
Evident ca acolo e vorba de un Antichrist care se da drept un Christos, adica un UNS, ceea ce de fapt NU este! Sau vrei sa spui ca Isus a fost UNS intr-o functie inalta incat sa fie numit UNSUL?
Antichristul, adica Diavolul a venit de mult si iata ca si astazi este slavit ca Dumnezeu, sau nici atat nu stii ca Isus (tamplarul) ne spune prin Ioan in Cap.
Ioan 8; 44, ca pe Diavol il putem recunoaste usor prin faptul ca este ucigas de oameni, si care institutie s-a dovedit a fi mai criminala decat biserica antichristului care sa da in mod mincinos ca fiind Christos,

| martzian a răspuns:

Versetul invocat de tine nu are nici o legatura cu biserica (gr. ekklesia) ci cu templul (gr. naos) lui Dumnezeu. Facem diferenta intre cladire si adunare, congregatie, nu-i asa? Textul nu vorbeste despre diavol, ci despre un om (care, va fi, ce e drept, instrument al diavolului). Pavel se refera acolo la ultimul act al apostaziei. Esti intr-o eroare autoindusa...

Ca sa raspund si la intrebarea ta, probabil ca parintele s-a referit la un alt verset - 2 Corinteni 11:14.

| Moisie explică (pentru martzian):

1 Las-o mai incet ca macane!
Oricum ai intoarceo ror a minciuna pute, asta fie ca e vorba de cladirea in care se strang oamenii fie ca e vorba de oamenii care se strang in acea cladire!
2 In acel text este vorba de "omul nelegiuirii" adica de Christosul care a vemit sa sfarseasca LEGEA lui Dumnezeu, si acest lucru este confirmat de faptul ca acest Christos, conform versetului biblic, se lasa slavit in biserici mai presus de Creator!
Ce naiba este chiar atat de greu sa intelegi un text atat de simplu si cu legaturi atat de evidente in contextul format dintre realitate si textul biblic?

| Ben00 a răspuns:

N-ai si niste citate despre post din Parintele Cleopa? Sau din Parintele Vichentie?

| Mămăligă59 a răspuns:

Sincer acum...pari cam frustrat.

| Moisie explică (pentru Mămăligă59):

Si asta o spui tu in ce calitate?
De om care crede totul a proasta?

| adrian1419 a răspuns:

O_O Plot twist