| Moisie a întrebat:

Plecand de la textul Biblic si anume cel din Romani 10, 4 unde ni se spune clar "Caci Hristos este SFÎRSITUL LEGII-!" (Si unde se sfarseste legea incepe...neleguirea) oare nu reiese destul de clar din acest text Biblic faptul ca Isus Christos este "marele nelegiutor" despre care se spune in 2 Tesaloniceni 2:4, ca "s-a asezat in biserici mai presus de Dumnezeu si se lasa slavit ca Dumnezeu"?
Oare nu tocmai acest personaj care a adus oamenilor "sfarsitul Legii"este azi acela care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeul Veacului acesta... (denumit si Diavol?)

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Unde se sfarseste legea incepe nelegiuirea?
Cand s-a sfarsit legea lui Hitler a inceput nelegiuirea?
Cand s-a sfarsit legea lui Nero a inceput nelegiuirea?
Cand s-a sfarsit legea lui Caligula a inceput nelegiuirea?
Cand s-a sfarsit legea lui Commodus a inceput nelegiuirea?
Cand legea comunismului si a nazismului a cazut, a inceput nelegiuirea?

| Moisie explică (pentru Inferno):

Se poate accepta si acesta comparatie ca a ta, dar numai pentru aceia care il cred pe Hitler egalul lui Dumnezeu, adica pentru cei care "gandesc" ca tine!

| Moisie explică (pentru Inferno):

Ce logica gaunoasa!
Evident ca daca Legea lui Dumnezeu a fost inlocuita cu Legea Stanei, adica a "dumnezeului" veacului acesta a inceput nelegiuirea, si asta s-a vazut clar in istorie in perioada cat Legea "dumnezeului" veacului acesta a facut "legea" si randuiala, adica arderi pe rug, interzise stiintele aducatoare de progres, viata in saracie, suferinte si mizerie, in timp ce slujitorii Satanei traiau in Palate... noroc ca in 1789 Legea "dumnezeului" veacului acesta a fost inlocuita cu Legea elitelor umane (legea masoneriei) si astazi in tarile conduse de masonerie, adica democratice, se traieste pita alba asa cum nu s-a trait nicioadata in istoria omenirii!
In tarile in care legea lui Satana este si astazi la putere, adica tarile religioase, IADUL face si astazi parte din realitatea lumii in care traiesc!

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

"Se poate accepta si acesta comparatie ca a ta, dar numai pentru aceia care il cred pe Hitler egalul lui Dumnezeu, adica pentru cei care "gandesc" ca tine!"
Fals. Pentru ca Iisus nu afirma ca va fi sfarsitul propriei sale legi.

| Moisie explică (pentru Inferno):

La fel nici Dumnezeu!
Asa ca vedem ca acea Lege a lui Dumnezeu mai este si astazi in vigoare la "poporul lui Dumnezeu" (popor nu pe criterii etnice ci pe criteriul respectarii Legii Sale)! In timp ce Christosul, adica Dumnezeul veacului acesta, cel care a adus cu el "sfarsitul Legii" propune oamenilor prin "noul sau testament" sa urmeze Calea NELEGIUIRII, si de acest lucru este constient orice pocait care a studiat Biblia, si care stie ca orice curva sau criminal in serie poate primi mantuirea daca se caieste/pocaieste sincer in ultima clipa a vietii sale. Iar aceasta este un mod indirect de a incuraja crimele talhariile si curvaslicul, pentru ca promite oamenilor ca vor fi scosi de sub autoritatea lui Dumnezeu si a autoritatii Sale la judecata de Apoi.
Asta ca sa nu ma repet si sa-ti amintesc iarasi "istoria crestina" care dovedeste ca "legea noua" a crestinismului sta la baza celei mai diabolice si bicisnice institutii din istoria omenirii.
Asa ca din fericire pentru societatea umana, Legea lui Isus s-a terminat in 1789 odata cu laicizarea statelor...si asta ce-i drept nici Isus nu a prevazut probabil din cauza ca dulgherii care se cred "dumenzei", nu sunt chiar atat de "dumnezei" pe cat se cred!

| iurii75 a răspuns:

Sfârşitul legii mozaice. Asta nu înseamnă nelegiuirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.

| ADN30 a răspuns:

Isus a fost sfarsitul legii Mozaice, data Israelului prin Moise. Deoarece el a restrans acele legi doar la doua: Sa-l iubesti pe Dumnezeu si aproapele.
De asemenea Isus a si schimbat unele din legile vechi - in Matei 5: 43, 44 Isus a spus :,, Aţi auzit că s-a zis: «Să-l iubeşti pe aproapele tău şi să-l urăşti pe duşmanul tău». Dar eu vă spun: Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri şi să vă rugaţi pentru cei care vă persecută."
In acest sens Isus este,, Sfarsitul Legii".

| Moisie explică (pentru ADN30):

1 NU dragutule, Legea pe care o numesti tu Mozaica, este mai este si astazi valabila in religia mozaica.
2 Legea se numeste Mozaica pentru ca Dumnezeu i-a dat-o lui Moise!
In concluzie vorbim de Legea lui Dumnezeu!
Cine a restrans legile la doua? ...si in ce calitate? Cumva in calitatea de betiv prapaid? ...sau cine crezi ca are "calitatea" sa treca peste Legea lui Dumnezeu?
Nu cumva Dracu? adica Dumnezeul veacului acesta?
Evident ca Dracu a schimbat Legea, adica :dumnezeul" veacului acesta (veaqcul Noului Testament), cel pe care tatal ceresc il numeste Diavol in Apoc 12.12 iar el insusi se autointituleaza ca fiind Lucifer, in Apoc. 22.16, si tot el dupa "inviere" se lauda ca detine cheile mortii si ale Iadului, dar nu si ale vietii si Raiului, si acest personaj a adus sfarsitul Legii asa cum chiar tu singuri spui ca nu sunt decat doua, adica ai voie sa furi, sa ucizi, sa curvaresti si sa faci rau cat vrei, ca ajungi sa fi mantuit (probabil de Dracu) doar cu o singura conditie, sa regreti sincer faptele si sa te caiesti/pocaiesti.

| ADN30 a răspuns (pentru Moisie):

Poi astea doua le cuprinde si pe celelalte.
Daca respecti legea de a-ti,, iubi aproapele" atunci asta inseaman si ca,, nu furi",,, nu minti",,, nu ucizi" etc.