| anonim_4396 a întrebat:

In Biblie ne este dat exemplul fiicelor lui Lot care si-au imbatat tatal ca sa poata face sex cu el si nu se pomeneste de vreun pacat comis de acestea ba din contra aceasta fapta este prezentata ca un lucru bine mestesugit.hee hee
Astfel vreau sa stiu cum le incurajeaza preotii dupa exemplul acestei pilde pe fetele care doresc sa faca acelasi lucru si anume sex cu proprii lor parinti?hee hee
Deoarece in ziua de astazi este plin de parinti care-si rasfata fetele cu bani multi si le cumpara tot ce-si doresc acestea case, masini scumpe, bijuterii etc. fiind tinute practic pe palme de acestia astfel ca acestea si-ar putea rasplati parintii pentru darurile primite prin partide de sex cu acestia ca in exmplul fiicelor lui Lot fara a comite vreun pacat. Si sunt sigur ca parintii lor ar fi super incantati ca investitia lor in aceste fete incepe in sfarsit sa dea roade. thumbs up

18 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Totul este prezetat ca un exemplu negativ, regretabil, reprobabil.

Întreg contextul Vechiului şi Noului Testament infirmă posibilitatea acceptării unei asemenea fapte abominabile.

Scriptura mai prezintă uneori iată, şi exemple negative, care în scop pedagogic sunt de evitat, dar şi puncte de vedere umane uneori, aflate în dialog şi opoziţie cu voia divină...

| Exilee a răspuns:

Chiar este pacat ceea ce au facut. Si Biblia spune "Pacatul fiicelor lui Lot".

| ErrorFound a răspuns:

Ma, din cate stiu eu, incestul este condamnat doar de moralitate si de varsta.
Nu cred ca le incurajeaza, dar in fine.

| ElenaSA a răspuns:

Si eu sunt de acord cu Green.Dar depinde cine citeste. Daca adultului ii e greu sa interpreteze aceste lucruri atunci ce sa mai zicem de un adolescent.Si mai este o problema, acolo sunt descrise aspecte ale vietii din alte vremuri cand regulile si obiceiurile erau altele si sunt greu de inteles.

| Kalla a răspuns:

Eu mi-am dat seama ca hobby-ul preferat al ateilor este sa caute pe Google : lucruri jrate din Biblie.Ca dupa sa vina aici si sa le expuna cu mandrie.Dar nu este pic de mandrie in cea ce faceti.
Biblia doar povesteste.Nu trebuie sa se opreasca la fiecare propozitie ca sa scrie special pentru atei "asta ni se pare corect"/"asta nu".

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

"aceasta fapta este prezentata ca un lucru bine mestesugit"
Pot să te întreb cum ai ajuns la această concluzie?

| HDeNiSaR a răspuns:

DUMNEZEU nu scuză nici incestul, nici beţia (Leviticul 18:6, 7, 29; 1 Corinteni 6:9, 10).
Faptul că fiicele sale l-au îmbătat pe Lot sugerează că ele şi-au dat seama că tatăl lor n-ar fi fost de acord, când era treaz, să aibă relaţii sexuale cu ele.

Potrivit codului etic oriental, gazda avea responsabilitatea de a-şi ocroti musafirii, apărându-i, dacă era necesar, chiar cu preţul vieţii. Lot a fost gata să facă lucrul acesta.

| GreenBubble a răspuns:

1) Asta se numeste incest, si chiar daca nu ar fi condamnat de religie, e condamnat de lege.
2) Biblia are multe dedesubturi si multe chestii pe care le citesti acolo, nu trebuiesc luate ca atare.
3) Mi se pare un lucru bolnav sa faci sex cu propiul copil sau invers.
4) Daca citesti biblia se presupune ca ar trebui sa retii lucruri bune din ea, nu asemenea tampenii.

| BlackSulphur a răspuns (pentru GreenBubble):

1) Sunt curios, unde scrie in constitutie ca incestul este interzis?
2) Atunci de ce este "inerpretata" in functie de situatie, doar de dragul de a scapa de discutie?
3) Deacord, in mare...
3) Biblia ESTE plina de tampenii (Mai putin pildele, alea sunt intr-o anumita cantitate inca aplicabile in societatea de azi).

| trolololo a răspuns (pentru BlackSulphur):

În România, Codul Penal pedepsește incestul cu severitate. Articolul 203 stipulează că „Raportul sexual între rude în linie directă sau între frați și surori se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani" (rude în linie directă desemnează străbunici, bunici, părinți, copii, nepoți, strănepoți, etc).

Este perfect legal.

| GreenBubble a răspuns (pentru BlackSulphur):

1) În România, Codul Penal pedepsește incestul cu severitate. Articolul 203 stipulează că „Raportul sexual între rude în linie directă sau între frați și surori se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani" (rude în linie directă desemnează străbunici, bunici, părinți, copii, nepoți, strănepoți, etc). (Sursa wikipedia)
2) Eu nu m-am apucat de interpretari ale bibliei.
4)De acord cu tine, sunt destule tampenii in biblie.N-am zis ca trebuie sa traiasca dupa biblie sau ca trebuie sa traiasca cineva aplicand strict ceea ce scrie in biblie.Am spus doar ca se presupune ca ar trebui sa retina ce e bun din ea, nu o idee de genul.

| AnicaiAlin a răspuns (pentru GreenBubble):

Daca ar trebui sa retinem doar ce e bun din biblie inseamna ca biblia a fost scrisa de Ispirescu pentru ca in afara de un basm altceva nu ar putea sa fie.
Biblia ar trebui arsa si uitata.

| relian a răspuns (pentru GreenBubble):

Deci recunosti ca in biblie sint scrise timpenii.E bine ca recunosti macar.Si cind acolo scrie clar sex nu cred ca s-a referit la mincare nu? Deci siau inbatat tatal sa faca sex cu el, sex pentru plozi ori pentru altceva tot sex se numeste.Ca urmare este i timpenie pe care dzeu o tolera, nu-i pasa, deci pentru el era un lucru bun.Dai bataie batrine LOT daca ai fete sis bu ne de ce nu. Daca in biblie sint scrise timpenii de ce as mai retine ceva de acolo? Sint destule carti unde sint scrise sau descrise numai lucruri bune si ar fi de preferat sa citesc acele carti ca o sa retin numai chestii bune nu?

| GreenBubble a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Mi se pare si normal sa retina doar ce e bunstraight face. Fiecare dintre noi ar trebui sa retina doar ce considera ca e bun si folositor in viata.A fost un indemn, n-am dat in cap nimanui.

| GreenBubble a răspuns (pentru relian):

Cum am mai zis, m-am referit la faptul ca din orice fiecare ar trebui sa retinem lucrurile bune, nu tot felul de aberatii.N-am obligat pe nimeni sa traiasca dupa de e scris in biblie a fost doar un indemn la A ALEGE SI RETINE DOAR LUCRURILE BUNE(Nu doar din carti ).Nu vad ce e atat de gresit.
Nu mai interpretati cum vreti voi, citi de 2ori inainte de a cere o explicatie.

| relian a răspuns (pentru GreenBubble):

Este gresit sa spui ca in biblie sint scrise timpenii atita timp cit crezi in Dzeu si accepti faptul ca acea carte este scrisa de dzeu sau sub indrumarea lui. Daca crezi asta atunci obligat dzeu a scris indirect timpenii, sau mai bine spus el a dictat si cineva a scris.Atunci daca acolo scrii timpenii putem spune clar ca dzeu nu exista, ori nu este cel descris de biblie, nu are putwerile atribuite si asa mai departe. Iara cind vezi ca intr-o carte apar divergente ce sa mai iau de bun? Intr-un loc scrie dinte pentru dinte si altundeva scrie sa fii buna atunci ce sa iau de bun? Deci din start esti deja dxescumpanit, nu mai stii ce sa alegi, sau nu mai stii care este realitatea.Doar am dat asa un exemplu. Oricum scuze daca te simti cumva atacta desi nu am avut nici o intentie de genul asta.

| GreenBubble a răspuns (pentru relian):

Biblia nu este scrisa de Dunezeu, este scrisa tot de oameni.In plus e treaba fiecaruia daca crede sau nu in Dumnezeu sau in ce mod crede.

| Nair a răspuns:

Nici Lot care este laudat si in VT si in NT nu este mai breaz. Lot si-ar fi dat fiicele sa-i fie violate in grup ca sa ii salveze pe "strainii" care au venit sa il viziteze.

GreenBubble este crestin tipic indobitocit de mic, sa ne uitam la el cu mila si compasiune, este pana la urma victima mediului in care a trait si traieste.