| WholeWorldTeam a întrebat:

In Biserica Romano-Catolica s-a scos Liturghia si au introdus o slujba numita " missa ". (asta in trecut). Vizitand recent o astfel de "Biserica" m-am simtit ca si intr-o adunare de neoprotestanti.Acel "preot" a sustinut o predica care nici macar nu mi-a trezit nimic, si apoi tot felul de cantari si rugaciuni care le citea de pe ceva hartie.Impartasania cu azima si erezia cu purcederea duhului Sfant din simbolul de Credinta.Voi ce parere aveti? nu este mai inaltatoare Sfanta Liturghie decat o astfel de "ceremonie"? Doresc rapunsuri serioase. happy

27 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Nu esti singurul care crede ca a lui este cea mai tare.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Nu, nu este. Ritualuri invechite fara folos.

| dany3la a răspuns:

Missa-inseamna SLUJBA in limba maghiara.Paote ca nu ti-a trezit nimic pentru ca vorbea in maghiara.Aceasta SLUJBA este asemanatoare ca la Biserica Ortodoxa.Acele rugaciuni si cantari le zicea dintr-o carte cu rugaciuni( exact la si la Biserica Ortoxoxa). Fiecare religie are propria ei ceremonie.

| WholeWorldTeam explică (pentru dany3la):

Era in Limba romana.Nu au ecteniile specifice Liturghiei, doar simple rugaciuni.Si difera cu mult fata de Ortodoxie.

| dany3la a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eu sunt de religie Romano Catolica si din asta stiu! Ba da sunt asemanatoare, doar ca in loc de paine si vin se dau acele pastilute albe.La inceputul slujbei se zice un verset si dupa il comenteaza.Este exact asemanator.Inca si profa de religie spune acest lucru, dar tu poti sa crezi ce vrei.

| WholeWorldTeam explică (pentru dany3la):

In legatura cu Impartasania. Doar evreii folosesc azima. Sfintele Taine nu se fac improvizate.Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică! - Spune Mantuitorul.In acest tip de impartasanie unde este sangele?

| dany3la a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Acele "pastilute" tin locul Painii si vinului! Dar la noi doar preotul bea bea vin in rest la toti credinciosii da doar "pastilute".

| WholeWorldTeam explică (pentru dany3la):

Si tie ti se pare corect? Adica Mantuitorul si-a varsat sangele pentru toti si ne cere tuturor sa ne impartasim desangele si trupul Lui ca sa vem viata vesnica si la voi nu va da decat trupul?

| dany3la a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

La anumite sarbatori primim de exemplu cand se face Prima Comuniune!
da auzi ce intrebari sunt astea?
La scoala nu invatati despre cultura altor biserici? Ar trebui findca vad ca habar nu ai ca aceste 2 culturi seamana foarte bine.Ai face bine sa intrebi profesorul de religie!

| 1dintrevoi a răspuns (pentru dany3la):

Lasa-l, ca are ochelari de cal!
Nu stie despre ce vorbeste, saracul. La scoala i s-a spalat creierul cu supradoza de ortodoxie.
Fii tu o buna catolica si iarta-l, ca nu stie ce face. happy

Răspuns utilizator avertizat
| 1dintrevoi a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Bravo! happy Ateptam de ceva vreme un astfel de raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| 1dintrevoi a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Total de acord.
Mi-as dori ca mai multi sa vada lucrurile asa cum le vezi tu.
P.S: Eu sunt catolic, si sunt constient ca nici prin religia mea nu este transmis doar adevar.
P.P.S: "[...] cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun." Cam asa gandesc eu happy
Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| 1dintrevoi a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Nu intamplator avem aceleasi pareri happy.
Dumnezeu ne-a dat amandurora (ca si altor oameni asemenea noua) lectii de viata care ne-au schimbat in totalitate. Sunt convins ca ai trait un eveniment major, si acum simti nevoia sa le impartasesti si altora experienta ta. Faci asta in semn de recunostiinta pentru iertarea primita de la Dumnezeu. Cunosc foarte bine sentimentul happy. Am trecut printr-o experienta asemanatoare acum aproape 2 ani.
Sigur ca imi poti trimite pe mesaj privat experienta, sunt convins ca am ce invata.
Multumesc!
Numai bine!

| sitărescu a răspuns:

Domnule, ca principiu de viață, dacă știu că sunt eretici nu mă duc în adunarea lor.

N-au cum să mă surprindă cu nimic nou față de doctrina publică, pe care o găsesc pe site-urile oficiale.

Eu nu vă critic dar, conform canoanelor ortodoxe, clericul sau mireanul care merge în adunări străine de ortodoxie, să se roage sau să asiste la rugăciune, păcătuiește, în cazuri extreme au fost chiar preoți excluși din ortodoxie.

" m-am simtit ca si intr-o adunare de neoprotestanti"

Dumneavoastră văd că încercați marea cu degetul, eu vă spun doar că vă primejduiți inutil, excepția cazului în care ați fost acolo în scop didactic, după o sfătuire cu preotul duhovnic.

" nu este mai inaltatoare Sfanta Liturghie decat o astfel de "ceremonie"?"

Aici ar trebui să ne ferim să judecăm pentru că e posibil ca oameni din acest cult să simtă altceva și peste sufletul omului nu poți calci.

| WholeWorldTeam explică (pentru sitărescu):

Eu mi-am intrebat Duhovnicul.i-am spus asa : Parinte am fost intr-o Biserica Romano-Catolica uneori si intr-una Greco-Catolica insa nu m-am rugat cu ei si nici nu m-am inchinat cand se inchinau ei.Parintelemi-a spus ca este pacat numai daca ma rog cu ei (lucru care eu nu l-am facut ci m-am dus sa vad cum se manifesta).Si mi-a mai spus sa nu imi fac un obicei de a merge la ei.

| sitărescu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

No bun, nu trebuie să-mi dai mie raportul ( secretul Sfintei Taine a Spovedaniei) e bine măcar că acum ați venit mai convins.
Atenție pe viitor.

| WholeWorldTeam explică (pentru sitărescu):

Asta consider ca nu are lagatura neaparat cu pacatele. Daca pur si simplu mergi si te uiti fara sa te faci partasi la rugaciunea lor.

| sitărescu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"asta consider" și sectarul consideră că e bine să facă după cum îl taie capul, fără sfat.

" pur si simplu mergi si te uiti"

Nu știm noi ce duhuri ale răutății, bântuie prin locurile respective și așteaptă să-i ia în primire pe cei necăliți duhovnicește.

Nu vreau decât să atrag atenția, că atunci când facem lucrurile fără ascultare, avem șanse mari ca Satana să ne atragă pe terenul lui, pentru a ne răzvrăti împotriva ordinii divino-umane și pentru a face așa cum ne dictează părerea de sine și nu cum ne sfătuiește Dumnezeu prin intermediul Spovedaniei.

| WholeWorldTeam explică (pentru sitărescu):

Sincer am simtit o stare de apasare cat amstat in "Biserica" aia. Simteam ca si cum tineam ceva greu in spate.Acuma nu stiu thinking

| sitărescu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Iertare frate, că n-am vrut să te tulbur, dar te-ai pus în primejdie, dacă auzeai sau vedeai ceva care-ți gâdila simțurile pătimașe( că toți suntem împătimiți vizibil sau nu) și ți-ar fi plăcut, n-ai mai fi apucat să ceri sfatul duhovnicului ci, ai fi rămas acolo și în timp te-ai fi desprins încet încet de trupul Bisericii Luptătoare.

În postare zici că ai cerut sfatul duhovnicului după ce te-ai dus nu înainte să mergi.

Să știi că nici sectarul când pleacă la sectă nu cere sfatul preotului, ci pleacă de capul lui.

Ai văzut și tu în postările de pe internet, ce duhuri ale răutății gravitează în unele biserici cu b mic.

Un post luminat îți urez să ai!

| 7Dany a răspuns:

Ai fost vreodata la neoprotestanti?