| leonidasss a întrebat:

In geneza 6 ni se descrie CLAR cum,,fii lui Dumnezeu-Elohim"(ingerii) atunci cand au coborat pe pamant le-au placut fetele pamantenilor,si s-au impreunat cu ele,rezultand chiar si copii.
Religiile descriu ingerii ca fiinte spirituale, cum de puteau sa faca sex si sa procreeze cu pamantencele?
Stiati ca povestiri similare se gasesc si in multe alte numeroase texte stravechi?
Multe din povestirile mitice a celor mai multe civilizatii includ ideea ca sunt,,zei"ce au venit pe pamant,sunt vizitatori din spatiu,denumiti si :,, cei care au venit din stele"!

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Deoarece acele carti detin niste rasunsuri care poate distruge biserica. Asa ca mai bine ar sta sau ar fi distruse decat sa fie aratate la masa de populatie.

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Si-au parasit corpurile spirituale, si asa cum ai zis legendele chiar vorbesc despre nefilimi adica persoane care au rezultat in urma procreerii dintre ingeri si oameni. Iuda6

| Lizzu a răspuns:

Da, si erau uriasi, nu? sau au rezultat uriasii.
Asta stiam eu.

Oricum ciudat.

| Exilee a răspuns:

Iti sugerez sa citesti o mica parte din Cartea lui Enoh si vei gasi acolo mai multe detalii. Se crede ca aceasta carte ar fi mai veche decat "Epopeea lui Ghilghames''.

Atentie! Cartea lui Enoh este considerata de catre Biserica APOCRIFA.

| leonidasss explică (pentru Exilee):

Tocmai.o stiu.si este foarte legata de aceste,, evenimente''!
Intrebarea ar fi fost, de ce crestinismul interpreteaza diferit, chiar declara aceste carti (apocrife)ca fiind satanice? oare nu cumva au deranjat, clasa vechilor popi!?

| Exilee a răspuns (pentru leonidasss):

NU SFIDA LEGILE Bisericii. Este considerata apocrifa din mai multe motive. Primul ar fi ca-n acea carte exista numeroase nume de (,) demoni.

| leonidasss explică (pentru Exilee):

,,legile bisericii''?
Exilon,nu stiu ce varsta ai, DAR retine! toate legile institutiilor omenesti,PRINTRE CARE BISERICA (mai ales) sunt legi inventate de oameni,de anumiti oameni care aveau un anumit interes!
Cine a fost acel Constantin crimnal, ce autoritate divina avea el, ca la conciliul de la Niceea sa hotarasca ce este bun si ce trebuie aruncat?
Apocrife au fost declarate de acei oameni( lideri religiosi) care aveau interesul sa indice plebei o anumita dogmă, dogma hotarata de ei, NICIDECUM DE DIVIN!

| Miauti a răspuns (pentru leonidasss):

Deoarece acele carti detin niste rasunsuri care poate distruge biserica. Asa ca mai bine ar sta sau ar fi distruse decat sa fie aratate la masa de populatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia nu a fost realizata in sec IV! Nu a avut imparatul Constantin nici o relevanta in aceasta privinta in fata celor care indurau persecutiile de atunci cu fruntea sus (acele sute de epscopi veniti din toata lumea crestina);

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii nu s-au temut de Constantin (n-au avut de ce) asa cum nu s-au temut ei nici de imparati romani cu adevarat persecutori: Nero, Diocletian, Deciu...
Infruntau minciuna, iar daca presupunem ca cineva ar fi incercat sa le impuna ceva ei aveau doua variante:
1. (cea mai credibila) preferau sa-si sacrifice viata decat sa faca compromisuri;
2. nimic nu-i impiedica dupa aceea sa revina asupra adevarurilor si sa inlature presiunea si constrangerea;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FACI O MARE GRESEALA!

,, Fii lui Dumnezeu" erau numiti oamenii ascultatori, credinciosi, fideli, nicidecum ingerii!
De ce presupui pur si simplu din oficiu ca ar fi fost ingeri? De ce nu erau dinozauri...

| leonidasss explică (pentru anonim_4396):

TU FACI O MARE GRESEALA!
Nu ai citit biblia? Iov 1:6; 2:1; 38:7, vezi cine sunt fii lui Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru leonidasss):

Gata! Propun fără aberaţii…
Iov 1, 6 nu se referă la nici un,, fiu al lui Dumnezeu" :,, Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfăţişat înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei."

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici Iov 2, 1 nu se referă la nici un,, fiu al lui Dumnezeu" :,, Şi iarăşi au venit într-o zi îngerii lui Dumnezeu să se înfăţişeze înaintea Domnului şi Satan a venit şi el printre ei să se înfăţişeze înaintea Domnului."

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot la fel, NICI Iov 38, 7 nu se referă la nici un,, fiu al lui Dumnezeu" :,, Atunci când stelele dimineţii cântau laolaltă şi toţi îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau?"

| leonidasss explică (pentru anonim_4396):

Nu stii sa citesti biblia?
uite ce scrie in iov1, 6
http://biblia.resursecrestine.ro/iov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba despre ingerii cazuti, si nu au coborat ci au fost aruncati din cer.pe langa alte rele faptuite in cer se aduna si acestea de pe pamant, fiindca in urma acestor imperecheri stii ce s-a nascut nu? uriasi ce nu prea a priit pamantenilor si nici chiar ingerilor respectivi.ia mai continua sersetarile si vezi si so intamplat mai diparti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii lui Dumnezeu in acel context nu inseamna ingeri.
Dupa crima lui Cain, oamenii au fost impartiti in doua: fii lui Cain si fii lui Set, din care provine si Hristos.
Biblia ii numeste fii ai lui Dumnezeu pe cei care fac voia Lui.
Deci acolo este vorba despre unirea celor doua spite de neam.
Ingerii nu au sex - a se citi Matei 22:30

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ingerii se pot incarna in oameni!
"Unii au gazduit, fara sa stie, pe ingeri "(Evrei 13:2)
Fii lui Dumnezeu sunt ingerii, iar cei care au pogorat din cer si s-au impreunat cu fetele oamenilor au dat nastere uriasilor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

"Au gazduit pe ingeri" e cu totul alta chestie. Citeste trimiterea.
Dar inainte de a interpreta un verset din Biblie, citeste si invata regulile de Hermeneutica. Ingerii nu au sex, nu se reproduc.
Sfatul meu: priveste Biblia in asamblu si interpreteaz-o fara a scoate versete din context. Altfel, vei ajunge sa crezi lucruri degenerate.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nenea, Hermeneutica e facuta de oameni dupa ideiile lor. Nu cred ca a picat din cer! Du-te la preotul tau si intreaba-l de nefilimi!

| leonidasss explică:

Chiar si Ezechiel descrie intalniri cu fiinte din spatiu! http://www.trilulilu.ro/......aplanetare