| Amphytrion a întrebat:

In mitul biblic,o snoavă,,spune" că dupa moartea lui Abel singurii oameni pe pamant au ramas Adam, Eva si Cain. Curios este ca acesta, Cain, imediat, "a cunoscut pe femeia sa". Pe cine? Care femeie? Asta de unde a aparut, daca pe pamant erau doar 3 persoane?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Geneza5:3,4,au mai avut fii si fiice.

| Amphytrion explică (pentru danay72):

A avut, dar cu mult timp după aceea...: DAR LA ACEEA VREME NU ERAU DECAT ADAM, EVA SI CAIN.

| danay72 a răspuns (pentru Amphytrion):

Se foloseste expresia,, in acest timp,, deci nu se stie timpul exact cand a avut acesti copii.

| Amphytrion explică (pentru danay72):

Deci nu se stie exact,asta e iar o vrajeala de ametit copii. Cand nu se poate da un raspuns coerent,o,, da-i'' ba cu nu se stie exact, ba ca,, e o taina'' ba ca Dumnezeu poate sau nu poate, etc.etc. Aceste vrajeli fac cumulul dogmei,pe care religiile si sectele iudeo-crestine,si le insusesc fiecare cum vor! Au de unde alege,ca biblia e plina de nonsensuri, contradictii, inexactitati, interpretari, etc.

| danay72 a răspuns (pentru Amphytrion):

Biblia nu se contrazice, doar noi, pentru ca e un tot armonios.

| sublime89 a răspuns:

Din nou spun, cei care au scris biblia au fost atat de limitati incat au scris un basm fara sens pe care nu il mai putea nimeni termina intr-un mod logic. Asa ca au inventat noi personaje ca sa o poata scoate la capat cumva, sperand ca nimeni nu va observa eroarea lor copilareasca.

| ada92 a răspuns:

În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice". Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei.

| Amphytrion explică (pentru ada92):

Conceptii TOTAL eronate! biblia descrie CLAR,Cain cand a fost alungat i-a fost frica,ca-l vor omora ceilalti! Cine erau,,ceilalti'' daca chiar atunci ( nu mai tarziu) erau pe pamant doar el ( Cain), Adam si Eva? nimeni altcineva, deoarece, repet, biblia descrie CLAR. doar un orb sau ignorant poate spune ca NU!

| iurii75 a răspuns (pentru Amphytrion):

Dintre toţi fii lui Adam sânt menţionaţi cu numele doar Cain, Abel şi Set, dar se mai spune că în cei 930 de ani a avut fii şi fice despre care nu se menţionează când s-au născut. Deaceea nu înseamnă că erau doar 3 oameni atunci.

| Amphytrion explică (pentru iurii75):

...In cei 930 de ani a mai avut fii si fice -DAR! la acea vreme se descrie CLAR ca existau pe pamant doar Adam, Eva si Cain - de undfe a aparut,, femeia sa''? din neant? deoarece biblia descrie ca au aparut muuuult mai tarziu! DECI? făra dat gunoiul sub preș nu poți răspunde?

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Pai stai putin, ti-a scapat partea unde se spune ca Adam si Eva au mai nascut fii si fiice, de acolo lumea s-a inmultit.Deci avea Cain de unde sa-si gaseasca o sotie happy

| Amphytrion explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

NU AI INTELES NIMIC!
Cine a spus ca Eva nu a mai avut copii!
DAR,la aceea vreme, erau doar ei (biblia,, spune'') Adam, Eva, Cain. Dupa mult timp au aparut fii si fiicele! DECI big grinE UNDE A APARUT FEMEIA FARĂ NUME PE CARE A LUAT-O CAIN? Chiar asa greu de inteles poate fi?

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru Amphytrion):

Cine a zis ca dupa mult timp au aparut restul fiilor si fiicelor?
Si in Biblie nu-i mentionata varsta la care s-a casatorit Cain, nici nu stii ca pe la o suta si ceva de ani s-a casatorit, pana atunci Adam si Eva, puteau avea un car de copii.

| Amphytrion explică (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Cain a fost alungat IMEDIAT ce si-a omorat fratele. IMEDIAT si-a gasit si femeia fara nume! DE UNDE? Invata logica!

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru Amphytrion):

De ce citesti Biblia? Sa gasesti greseli, si ilogica in cuvinte?
Cauta de fapt Calea lui Dumnezeu, prin care poti fi mantuit, nu pierdut.
Pentru ca daca cauti greseli, asta vei primi, altceva n-o sa vezi...

Întrebări recente