| TamplaruAnisoara a întrebat:

In Romani Cap.11.versetele 23-32 Pavel vorbește despre poporul Israel ca va ajunge sa fie mântuit. Unele denominațiuni interpretează ca este vorba despre Israelul spiritual altele ca e vorba de Israelul fizic.Voi ce credeți? Aduceti si argumente pentru răspunsul vostru.

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Nu exista in Biblie expresia "Israelul spiritual", si NIMENI nu poate sti mai mult decat a lasat Dumnezeu sa stim, iar TOT ceea ce a lasat Dumnezeu sa stim este scris NUMAI in Biblie. Restul sunt pareri

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Eu cred ca omul nu are nevoie sa fie mantuit. In VT, cand se vorbeste de mantuire, e vorba de a fi mantuit, adica salvat, dintr-un pericol anume - robia egipteana, babiloniana, agresiunea asiriana, idolatrie; cititorii superficiali, tot intalnind termenul, au tras concluzia ca exista o mantuire generala, de care omul ar avea nevoie. Omul are nevoie sa cunoasca pe Dumnezeu, sau, daca Acesta nu exista, functionarea universului, are nevoie de sanatate, de mantuire, adica salvare, din orice pericol, dar de mantuirea sufletului, nu are nevoie.

| Panamax a răspuns:

Pavel era un bolnav de epilepsie care a cazut de pe cal in timpul unei calatorii.
Ar fi avut niste vedenii si a creat o religie.
Crezi ca un Zeu atotputernic omniscent creatorul universului ar fi avut nevoie de un asemenea exemplar ca sa se faca cunoscut?
Avea 11 apostoli adevarati scoliti 3 ani de Iisus.
De ce ar fi avut nevoie de inca unul care nu a intrat niciodata in contact cu adevaratele invataturi?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Panamax):

Era nevoie de 12 apostoli, unul care să-l înlocuiască pe Iuda.Cei 11 au ales ei prin tragere la sorti, fara sa-l întrebe pe Dumnezeu, in schimb Domnul Isus la ales pe Pavel. Cat despre cei 11 nu au învățat nimic in cei trei ani, dovada lepădarea lui Petru.Ei au fost luminați doar după umplerea cu Duhul Sfânt din ziua de Rusalii.Pavel la fel a primit Duhul Sfânt atunci când l-a întâlnit pe Isus pe drumul Damascului. Deci Pavel tot ce a scris a scris insuflat de Duhul Sfânt.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am mai citit prostii pe aici, dar niciodata atat de multe concentrate in cateva randuri.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Panamax):

Domnul Isus a ales pe cei 12. Tot Domnul Isus la ales pe Pavel. Cei 11 ar fi trebuit sa se roage lui Dumnezeu inainte de a hotăra tragerea la sorti, după oricum cădea pe unul din doi. Daca l-ar fi întrebat pe Dumnezeu înainte de a decide tragerea la sorti poate Dumnezeu iar fi oprit intru-cat era lucru hotărât ca Pavel sa fie ales apostol.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Domnul Iisus in cazul in care a existat, avea alte preocupari. Este primul falsificator evreu de vin documentat biblic.