| Dorugar a întrebat:

In Vechiul Testament suntem invatati ca oamenii dupa ce mor ajung in Sheol, pentru ca in timpurile VT nu exista nici Iad si nici Rai.
Oare cum va explicati ca Iadul a aparut odata cu nasterea lui Isus Christos, cel care dupa moartea sa a ajuns chiar Stapanul Iadului?
Nu vi se pare curios ca Christos este seful Iadului?

6 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Vechiul Testament e un dosar neomogen de legende, superstiții și vorbe atât de pline de schepsis rostite de profeții noștri mult-iubiți catatonici. Tu de ce crezi că e-atâta haos în logica aia de hamster cu reumatism?
De-ar exista un Creator, probabil s-ar simți jignit, sau amuzat... sau cel mai probabil ar fi indiferent.

| RAY a răspuns:

Du-te fa-ti un consult omule

| Dorugar explică (pentru RAY):

Fi sigur ca m-am lasat consultat de doctori...dar sa stii ca nu a folosit la nimic pentru ca doctorii nu au puterea sa schimbe textul Bibliei!

| RAY a răspuns (pentru Dorugar):

Ce castigi ca tot scrii versete altceva nu ai de facut?

| AstroAlex59 a răspuns:

In biblie spune ca d-zeu e alfa si omega inceputul si sfarsitul, el este totul. Deci si partea negativa a lumii, in acest caz seful Iadului

| Dorugar explică (pentru AstroAlex59):

Dumnezeu nu spune asa ceva!
O asemenea afirmatie este facuta de Stapanul cheilor Iadului, adica de Diavolul care dupa invierea sa in Iad afirma ca el este si in Iad cel care a fost si in ceruri, adica Satana, si ca si-a preluat acelasi rol de Alfa si Omega