| mentholinks a întrebat:

In viziunea ortodoxiei, se mantuiesc doar ortodocsii sau au si alti crestini de alte confesiuni sanse?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ei au un rai a lor, special, nimeni in rest.

| danay72 a răspuns:

Nu stiu viziunea lor, dar ceea ce stiu sigur e ca Dumnezeu ii salvează pe cei care asculta și aplică ceea ce invata din Biblie.

| RAY a răspuns:

Nu se mantuieste nimeni, in tara asta este nevoie de cate o biserica la fiecare roman la cat de pacatosi sunt romanii in general, ce mantuire nici 1% din romanii nu sunt de doamne ajuta, uitate in jurul tau ce vezi? azi un asa zis crestin ma jignit si de mama si in toate felurile

| xerxes1 a răspuns:

Dupa mintea lor doar ei se mantuiesc.
O sa fie o cusca cusca speciala in Rai doar pentru ortodocsi.
Si o sa se manance intre ei pentru delectarea dumnezeului lor.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Se mantuiesc doar cei care au fost botezati la ortodocsi si care au dus o viata smerita si au fost credinciosi.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Il doare in fund pe Dumnezeu de religia ta.
Conteaza doar nivelul spiritual dobandit.

https://www.youtube.com/watch?v=Z8-vbAJfLXo

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru xerxes1):

Asta dupa ideile voastre. Eu am spus deja totul. Ortodoxia e credinta adevarata, restul sunt erezii.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Toate religiile zic la fel.
De aceea imi dau seama ca mintiti cu totii.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru xerxes1):

Nu toate religiile spun sa ne iubim vrajmasii si multe alte lucruri.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Mai studiaza.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru xerxes1):

Spune-mi tu daca stii mai bine!

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Hinduismul propovaduia iubirea aproapelui cu 1500 de ani inainte de aparitia primului crestin pe planeta.