| KiszMy a întrebat:

În ziua de astăzi mulți preoți sunt în cârdășie cu psihologii și psihiatrii, având ca principiu comun "cine este cu noi este sub autoritatea noastră, cine nu este cu noi este împotriva noastră". Credeți că în ierarhia lor psihologia se situează deasupra religiei iar preoții au rolul de colaboratori ai instituțiilor guvernamentale și medicale, biserica devenind o instituție fictivă a acestora?
Au fost religiile inventate de către niște psihologi manipulatori? Credeți că psihologii din zilele noastre sunt mai onești?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cred ca sunt 2 lucruri total diferite.Adică rolul unui psihiatru este acela de a ajuta un om bolnav, iar Biblia îl poate ajuta pe un om sa se apropie de Dumnezeu. Este adevărat ca Biblia poate ajuta pe un om atunci când suferă, pentru ca ii oferă mângâiere, dar nu înlocuiește un tratament dat pentru cineva ca suferă din punct de vedere mintal.

| ania a răspuns:

Întrebarea ta are ca premisă, înțeleg eu, că e cert că nu există un Creator al exisenței și atunci orice încercare de a a încerca să convingi pe cineva să se schimbe în vreun fel sau să facă sau să nu facă ceva, invocând o anumită autoritate, o cinsideri manipulare.Și dacă totuși există un Creator al existenței și al psihicului uman care a gândit o funcționare optimă într-un anumit fel a ființei noastre sufletești și suferim dacă nu tinem cont de asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religiile au fost inventate pentru manipularea si controlul maselor, asta se stie. Ca erau sau nu psihologi cei care le ai inventat, probabil ca nu erau doar manipulatori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologii sant doctori de creiere, alti doctori sunt vindecatori de trupuri, preotii sunt doctori de suflete.toti acestia trei daca ajung la o intelegere si tateaza un om acela va fi deplin vindecat.un popa psiholog si doctor generalist va fi un vindecator bun, dar nu mai bun decat doctorul a toate, adica cel ce poate face ce a desfacut si repara ce omul a str
icat.

| KiszMy explică (pentru anonim_4396):

Dacă toți aceia trei ajung la o înțelegere și tratează un om, cu ne-buna lor credință și știință, acela va deveni victima conspirației lor sau chiar marioneta lor.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Sunt oameni buni si rai oriunde.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Un psiholog care isi respecta domeniul de activitate nu va folosi frica pentru a te controla asa cum fac preotii, nu iti va spune ca trebuie sa te tarasti si nici ca nu vei ajunge in rai.Nu te va judeca ci va incerca sa iti arate ce ar trebui sa schimbi in viziunea lui dar in nici un caz nu te va constrange sa faci acest lucru daca nu iti doresti.Psihologia la justa ei valoare nu se "pupa" cu religia, nici cu horoscopul(astrologia) si nici cu parapsihologia.

| KiszMy explică (pentru Ecaterina2016):

Mulți psihiatrii au și specializarea psihologie, iar pe lângă asta mai colaborează și cu preoții. Psihologii văd în credința religioasă (mai ales dacă este cretină) o vulnerabilitate, un mijloc prin care persoanele reticente față de psihologi pot fi convinse că au trebuință de ei.
Dacă psihologul este și psihiatru, întotdeauna va încerca să te constrângă, nu personal ci prin instituțiile statului ce-i stau la dispoziție, deși afirmația unui psiholog-psihiatru nu este mai presus decât afirmația unui alt cetățean.
Psihologul-psihiatru chiar te judecă, la propriu, iar pe baza judecății lui instanțele iau uneori decizii. Acele instanțe sunt practic nule, fiindcă psihiatrului i-a fost atribuit și rolul de instanță supremă, întrucât peste diagnosticul dat de el nicio instanță nu trece.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru KiszMy):

Prefer un psiholog decat un preot, anytime.

| DanM1990 a răspuns:

Intrebarea ar fi: cu ce e un preot deasupra unui crestin? Biblia spune sa ne rugam unii pentru altii