| Alexandrelu a întrebat:

Încă o întrebare pentru atei. Care este motivul care vă împiedică să credeți în Iisus Hristos? Pentru ce sunteți atât de-nflăcărați să
aduceți iadul și-n inimile altora?

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Eu am un motiv, ca nu a existat dar tu de ce crezi, de frica iadului?

| Purec a răspuns (pentru Hombre):

Aoleu domu', iisus nu a existat? Chiar si cei mai de seama atei sunt de acord ca omul Iisus a existat. E o prostie imensa sa spui ca omul Iisus nu a existat

| Hombre a răspuns (pentru Purec):

In afara de biblie unde mai este mentionat Isus, ca sursa de a demonstra existenta lui?

| Purec a răspuns (pentru Hombre):

Exista izvoare istorice care atesta existenta lui Iisus ca om, profet. Te rog sa faci diferenta intre Iisus ( Fiul lui Dumnezeu, care sunt sigur ca nu a existat) si Iisus profetul. Iisus profetul a existat, si este un lucru dovedit stiintific. Daca imi aduc aminte si locul exact unde este amintit Iisus ca si profet o sa iti dau si acel pasaj. ( si nu, nu este din biblie)

| Vladuthz a răspuns:

Tu faci confuzie. Ateu inseamna sa nu crezi in nimic, nici in rai, nici in iad. Adica noi nu credem nici in dumnezeu si nici in satan, sau in orice alta zeitate. Cel putin eu ca ateu ma bazez pe principiile morale, chiar daca nu exista un dumnezeu, fac asta pentru ca asa sunt eu.

| Polaris a răspuns:

Da, abia aștept să-ți disec sufletul și să ți-l îndes cu răutate pură, moarte violentă, tortură, țipete de disperare a oamenilor chinuiți și lasagna.

| costis a răspuns:

Ai scos multi serpisori din gauri... Si eu am incercat sa le mai fac prezenta, dar nu raspund la orice.

| doctorandus a răspuns:

Iar daca evreii au dreptate, tu propagi calea iadului prin a-l propovadui pe Isus.

| Thunderstruck a răspuns:

Eu cred in Iisus, si mai cred ca a fost un mare sarlatan, gen Cristian Gog.

| Thunder a răspuns:

Din cate stiu era vorba de credinta in Dumnezeu. Parca era o porunca "sa nu ai alti d-zei in afara de mine". Cand se epuizeaza intrebarile gen "de ce nu D-zeu", incep celelalte cu Iisus. N-ai nici o grija ca nu vrea nimeni sa iti aduca iadul in inima. Stai linistit, nu te panica degeaba.

| Wøodenpints a răspuns:

Dă-mi un motiv logic pentru care aş crede în zeul în care crezi tu.

| iKronstadt a răspuns:

Isus, tu esti? Bine ca te-am prins aici, ca am niste intrebari fara raspuns.
P.P. Nu sunt ateu, dar la intrebarea asta a ta, o sa le tin partea!

| unbaiatanonim a răspuns:

Suntem Satana undercover laughing

| roxaa15 a răspuns:

Undeva in adancu sufletelor lor si ateii cred in Dumnezeu si chiar se tem dar nu ar recunoaste-o nici in ruptu capului. ei vor sa fie gica conta ca e cool, iar motivul pentru care inceraca sa ne arate noua ca nu exista Dumnezeu e de fapt doar de fatada ei incerca sa se convinga pe ei, desi la dreapat Judecatanu prea as vrea sa fiu in pielea lor cand Dumnezeu personal ii va intreba de ce nu au crezut

| Alexandrelu explică (pentru roxaa15):

Întradevăr, ei poate chiar cred că nu există Domnul, dar Hristos le va deschide uși spre pocăință. Doamne Ajută să treacă cât mai mulți din ei spre Rai!

| Anecherry a răspuns (pentru roxaa15):

tu crezi ca unii devin atei pentru ca e cool? serios?
cand voi ajunge la dreapta judecata si voi fi intrebata de ce nu am crezut voi spune ca am ales sa-mi folosesc creierul, ca nu-i degeaba si el pe acolo prin corp.

| roxaa15 a răspuns (pentru Anecherry):

Nu va supartai dar si noi avem criere, deoarece functionam la parametri normali. sa credeti ca doar voi ateii sunteti inzestrati cu anumite functii? si chair foarte multi oamenii de stiita, filozosi, scriitori sculptori oameni care au insemnat mult in istoria omeniri au crezut in Dumnezeu

| Alexandrelu explică (pentru Anecherry):

Deci, stai să înțeleg, tu spui că nu esti ateu fiindca esti cool, dar crezi in judecata particulara. Deci tu nu esti cool, dar esti rebela, ceea ce este cool in aceste vremuri. Deci nimic din ce ai spus nu are sens.

| Anecherry a răspuns (pentru roxaa15):

In nici un caz nu vreau sa te jignesc; eu prefer sa nu cred, si sa cercetez. prefer tot ce e rational, ce poate fi dovedit si demonstrat. cam in sensul asta am vrut sa ma exprim in nici un caz ca voi nu aveti creier.

| Anecherry a răspuns (pentru Alexandrelu):

Nu ai inteles absolut nimic. eu am comentat la raspunsul lui roxaa15. si sunt atee.

| Nonono a răspuns:

Pai in loc sa o tina pentru ei, trag si altii dupa ei.

| KingSize a răspuns:

Pe tine care e motivul de te impiedica sa crezi in Mos Craciun?