| laur1029 a întrebat:

Într-o noapte mi-au trecut mai multe gânduri. Printre care și faptul că în unele situații simt o voce care imi spune parca anticipând ceea ce se va întâmpla si mereu ieșind bine din acele situații grele. Dupa ce am trecut si de acel gând am ajuns la altul. Și anume acela de a duce o viață normală de familie dar in care sa incerc sa numai păcătuiesc. Dar eu am problema pe care o au aproape toti tinerii. Și am trecut la fătul ca eu nu sunt vrednic de asa ceva si ca eu nu sunt vrednic de ajutorul de mai devreme(dacă e vorba de îngerul pazitor-raspundeti-mi dacă e așa sau nu)iar apoi imi spuneam ca nu sunt vrednic sa fiu fiul lui D-zeu... apoi,mi s-a facut pielea de găină si ceva ma calmat(pot spune că a fost Hristos si mia iertat păcatele sau ceva?) Iar după asta mi-am promis ca nu ma mai mstrbez,dar,cu gândul că o sa vorbesc cu un preot despre asta,am mai facut o odata, iar astăzi încă odată...Ce ar trebui sa fac?, raspundeti-mi si la celelalte întrebări. Funda

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Parerea mea este ca tu ai personalitate schizotipala. Ai prieteni? Asta nu e o boala, dar e o tulburare de comportament. Inteleg ca esti credincios, dar unde ai mai auzit tu sa fie păcat sa te mastu.rbezi? Da,este păcat,dar nu in sensul ca ii faci lui Doamne rau,iti faci tie fiindca nu ai o partenera,nu socializezi si prin mast. urbare multa te dereglezi hormonal,pierzi nutrienti. Asta e păcatul,sa ti faci tie rau. Dumnezeu nu e afectat dacă te simți tu bine sau dacă iti pierzi tu mineralele esențiale. În situația dacă,nu stiu daca vei avea vreo familie dacă tu continui sa te masturbezi si sa vorbesti cu Dumnezeu. De aia ti a dat Domnul tau oameni in jur,sa discuți cu ei ce ti trece prin cap. Nu ai îngeri păzitori. Ai oameni cu care convietuiesti si te ajuta la nevoie. Rămâi cu picioarele pe pământ, asta e realitatea. Atat Hristos cat si asa zișii oameni normali sau simti, se masturbau, fiindca astea sunt nevoi si functii trupești pe care le are orice organism viu. Dacă ai fi invatat mai mult la scoala, ai fi aflat ca orice organism viu are in mod normal 3 functii:de miscare, nutritie si reproducere. Astea sunt firesti. Poti sa te mai abti, da nu le poti opri. Sunt in natura noastră, nu poti schimba tu cursul naturii.

| mentholinks a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar daca mai auzi voci e posibil sa fie schizofrenie si trebuie sa mergi neaparat la un medic ca nu e de joaca cu boala asta. Asa am patit si eu si am facut prostii mai mari decat mine.

| laur1029 explică (pentru mentholinks):

Nu e o voce. Pur si simplu actionez fara sa gandesc si imi iese bine

| Holiday a răspuns (pentru laur1029):

E adevarat, unii e mai bine sa actioneze fara sa gandeasca, au sanse mai mari sa le iasa. laughing

| laur1029 explică (pentru mentholinks):

Nu e o voce boss. Doar ca ceva imi prezice ceea ce se va întâmpla

| raMLesS a răspuns:

Ai ceva la cap inseamna rolling on the floor Vai de tara in care traim.

| Steregoi a răspuns:

Mstb e o purificare si sfintire in caz ca sotia nu e disponibila. In acest caz mstb nu e pacat. Doar nu lasi spma sa se strice si sa putrezeasca in tine.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Eu îți promit că dacă citești Biblia nu o să găsești nimic care să confirme că fiecare om are propriul înger păzitor de la naștere sau de la botez. Deci nu poate veni de la îngeri. Oricum gândurile pe care le-ai avut după aceea, cu siguranță nu sunt de la Dumnezeu ( și Satan e poate preface în înger de lumină, adică să dea impresia că spune și face lucruri bune dar de fapt nu-i așa ).
Să fi copilul lui Dumnezeu poți fi doar când te naști din nou ( citește Evanghelia după Ioan, cap 1, și 3 mai mult de 10 minute nu-ți ia ). Nașterea din nou e atunci când după ce Dumnezeu te-a ales încă din veșnicii, înainte de nașterea ta, te-a rânduit să-i fi copil, te cheamă la El prin Evanghelie, te atrage la El și prin dorința pe care ți-o dă să-L urmezi ( tu acceptând-o ) vei fi mântuit ).
Vestea cea bună e că Dumnezeu a murit pentru toți cei ce au fost aleși de Tatăl. Poate vei crede că tu nu ești ales, dar nu poți ști, Dumnezeu nu i-a spus nimănui cine va fi mântuit pe pământ.
Dumnezeu a văzut că suntem atât de depravați încât nu-L putem căuta, așa că prin marea Lui iubire și-a trimis singurul Său Fiu care ORICINE CREDE în EL să NU PIARĂ ( iadul ) ci să AIBĂ VIAȚĂ VEȘNICĂ ( să nu fie mort și în iad ci în Rai ). Noi de la păcatul lui Adam și Eva am devenit păcătoși și depravați.
Dumnezeu a arătat oamenilor că sunt prea păcătoși ca să se mântuiască singuri fiindcă nu se pot sfinți singuri ( asta a fost rolul vechiul Test. )
Deci, Isus a venit și a murit pentru mulți, pentru aleșii Tatălui.
Acum, toți cei ce Cred în El ( nu doar să crezi că El este Dumnezeu și atât, ci credința care mântuiește, luându-ți crucea și urmându-L ), nu, Dumnezeu nu vrea să fi pustnic sau călugăr, ci vrea să-I fi copil.
Dacă vrei să afli mai multe citește tot Noul Testament, nu durează mult. Poți să te uiți și la acest canal de Youtube pe care mă uit și eu : Apologia.
Despre malahie citește asta, numele meu din acea întrebare e LOWV : https://www.tpu.ro/religie/e-un-pacat-mare-sa-te-masturbezi/
Sau: https://www.youtube.com/watch?v=XaOzXd4_oA0