| Florin9Florin9 a întrebat:

Întrebare pentru atei: Care e cea mai mare contradicție din Biblie în opinia voastră?

Știu că puteți da copy-paste la liste întregi de pe anumite site-uri sau direct link-uri către acele site-uri dar aș vrea să aud opinia voastră personală.

41 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Se vede ca ai citit pe parti Biblia. Citeste in cazul potopului. Acolo se spune ca raul era generalizat. Lumea era in intregime rea. Cred ca trebuia sa cauti o fapta buna cu luminarea. Poate ca nazistii nu au fost asa rai ca ei. Intre timp, omenirea a scapat de sclavie si eliberarea de segregationism a venit mai tirziu. Omenirea a evoluat mult pe calea binelui. Democratia ateniana abia aparea, dreptul roman a venit mai tirziu. Lumea chiar era barbara.

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Dar tu cum citești? De unde a venit sclavia? Nu cumva tot de la acest dumnezeu?
Exodul capitolul 21, versetul 1:

Acestea sunt poruncile pe care le veți aduce înaintea lor. Când cumperi un rob evreu, el va servi șase ani, iar în anul al șaptelea va ieși liber, pe nimic. Dacă el vine singur, va ieși singur; dacă vine căsătorit, atunci soția lui va ieși cu el. În cazul în care stăpânul său îi dă o soție și ea îi dă fii sau fiice, soția și copiii ei vor fi ai stăpânului și el va ieși singur. Dar, dacă sclavul spune clar: "Eu îi iubesc pe stăpânul meu, pe soția mea și pe copiii mei; Nu voi ieși liber", atunci stăpânul lui să-l aducă la Dumnezeu; îl va aduce la ușă sau în tocul ușii; și stăpânul îi va găuri urechea cu o sulă; și el îi va servi pentru viață.
Exodul capitolul 21, versetul 20:

Dacă un om își bate sclavul de sex masculin sau feminin cu un toiag și sclavul moare ca rezultat direct, el trebuie să fie pedepsit, dar nu trebuie pedepsit dacă sclavul se ridică după o zi sau două, din moment ce sclavul este proprietatea lui.
Leviticul capitolul 25, versetul 44:

Sclavii tăi de sex feminin sau masculin să vină din națiunile din jurul tău; de la ei poți cumpăra sclavi. De asemenea, poți cumpăra pe unii dintre rezidenții temporari care trăiesc între voi și membrii ai clanurilor lor născuți în țara voastră, iar aceștia vor deveni proprietatea ta. Îi poți lăsa copiilor tăi ca proprietate moștenită și îi pot face sclavi pe viață, dar nu trebuie să-i stăpânești pe semenii tăi israelieni fără milă.
Nu e de mirare că sclavia era așa de răspândită, că doar venea de la dumnezeu.
Am evoluat pentru că am început să scăpăm din mrejele acestei fantezii numită religie, că dacă era după creștini aveam sclavi și astăzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt ateu si chiar daca as fi nu as gasi o contradictie in Biblie.
Ce numesc altii contradictii sunt doar simple aparente, in realitate, acesti oameni nu au imaginea completa a intregului tablou ci doar o parte din tablou.
P.S. Daca se incumeta cineva sa imi dea o contradictie nu m-as supara sa o vad, dar sa mi-o dea cu gandul sa afle adevarul, nu ca sa isi descarce frustrarile sale, ca si asa eu sunt frustrat destul.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

Dumnezeu nu facea nimic rau fara sa-i avertizeze prin prooroci. Dovada Niniive. Iar daca Dumnezeu ar fi implinit ceea ce ii avertizase este pentru ca cunostea fiecare persoana in parte chiar si pe cel care inca nu se nascuse, ca la fel ar fi ajuns, neascultator de Dumneze, ca si parintii lor. Si tot Ninive este un exemplu ca daca s-au pocait, Dumnezeu nu i-a mai pedepsit. La fel si in ziua de astazi, Dumnezeu ne_a avertizat prin Fiul, Isus in Noul Testament. La fel, cei care vor asculta de El vor fi salvati. Cine nu asculta va fi judecat. De ce vrei sa fie si cu cel neascultator in ziua judecatii ca si cu cel ascultator?

| mastadont a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar aberezi. Dacă dumnezeu știe ce vom face în viitor atunci ce rost are să trăiești? Înseamnă că e degeaba căci dumnezeu știe că o să fii rău sau bun, înseamnă că nu ai control asupra a ce vei face și ești doar o marionetă în mâinile lui. De ce să pedepsească dacă el știe că vei face rău? Nu mai bine elimină răul complet? Ce spui tu aici e ilogic, irațional și imposibil.
E ca și cum eu mă joc șah, mut un pion greșit cu intenție, și dup-aia îl pedepsesc pe pion că ar fi vina lui că am greșit eu.
Ai auzit de paradoxul lui epicur?
Poate Dumnezeu să oprească răul și nu o face? Înseamnă că nu e atotputernic cum susține biblia.
Poate și nu vrea? Înseamnă că și el e rău din moment ce a creat răul, că toate de la dumnezeu vin.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

Ca sa elimine raul va trebui sa elimine pe cel ce face raul. Dar Dumnezeu este indelung rabdator si milostiv si asteapta sa ne intoarcem, schimbam, sa nu mai facem rau.Deci de noi depinde daca suntem oi sau capre. Cum vrei sa te forteze Dumnezeu sa il asculti, daca tu refuzi?

| mastadont a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum pot să îl refuz sau nu dacă el știe deja ce voi face? Dacă el știe ce voi face atunci e clar că nu am libertate de alegere și sunt doar o marionetă în mâinile lui. Dacă el mă face rău și cinic atunci, logic, e vina lui nu a mea căci eu nu am liber arbitru în acest caz.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

El stie ce vei face. Dar nu Ell te influenteaza ce sa faci decat daca alegi sa traiersti dupa voia lui. Iar atunci vei fi bun si nu rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

El(Dumnezau) nu stie viitorul, dar religia ta se pare ca stie totul, inclusiv ca Dumnezeu cunoaste viitorul.Si tu o crezi orbeste!
Asta e problema cea mai mare.
Pentru cei ca tine se mai zice ca atunci cand un orb călăuzește pe un alt orb cad amândoi în groapă.
Si nu orice groapa, ci una plina de fanatici, unde Minciuna e pe tron, iar Ignoranta si Prostia la dreapta si la stanga ei.

| cristi202 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Chiar asa! Omul face prostii, pe urma trage de pe urma lor, si mai apoi gaseste vinovatul: Dumnezeu! Avem in sange sa cautam mereu un tap ispasitor, dar sa nu vedem ca noi suntem problema: Nero a dat vina pe crestini, nazistii pe evrei, ateii pe Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Sclavia nu venea de la Dumnezeu. El a adaptat legea Sa la societatea din acea vreme. In care sclavia era adinc inradacinata. Daca pe atunci erai un tip cit se poate de corect, de drept, nu ti-ai fi pus niciodata probleme ca ai un sclav, daca aveai.
E adevarat ca e, din punct de vedere al perfectiunii ceva deficitar. In mod normal, etic vorbind, sclavia e ceva rau. Dumnezeu stie asta. Daca te uiti in Noul Testament, e o contradictie aparenta, acolo spune ca daca esti rob si poti fi liber, sa te folosesti de asta. Acolo egalitatea e mai proclamata decat in multe alte locuri.
De ce e asa? Pentru ca revelatia e progresiva. Dumnezeu nu da totul dintr-o data. Nu schimba totul dintr-o data. Poti vedea in viata crestinilor asta. Poate noul convertit la crestinism are probleme serioase cu birfa, invidia, egoismul. Si totusi, in cele mai multe cazuri, Dumnezeu nu ii rezolva problemele cele mai grave, ci il scapa de alcool, tigari, si alte lucruri asemanatoare care il leaga. Abia mai apoi ia taurul de coarne si il face pe credincios sa inteleaga ca are probleme mult mai grave. La mine a durat 5 ani pana sa descopar lucrul care era o problema adevarata pentru mine.
La fel si cu sclavia. Legea lui Dumnezeu era revelatia de inceput. Atingea chestiile de baza. Revelatia se desavirseste la Isus. Doar un exemplu: in lege, se zice sa nu preacurvesti, Isus spune ca daca doar ai privit o femeie ca sa o doresti, ai si preacurvit cu ea in inima ta. E o diferenta? Da. Imensa. De aceea la inceput Dumnezeu a permis sclavia.