| Moisie a întrebat:

Intrebare pentru crestinii care mai pot sa gandeasca rational:
Tinand cont de faptul ca Isus a fost nascut ca om si a avut meseria de tamplar si nu de Dumnezeu, ba chiar a ramas OM toata viata lui, si nu a devenit "dumnezeu" decat dupa moartea si reinvierea sa, atunci de ce urmati evangheliile care vorbesc despre OMUL Isus si nu invaturile "dumnezeului reinviat" ca Isus, si anume cele pe care le-a dat dupa invierea sa ca "dumnmezeu"?
Voi chiar constientizati in ce eroare va aflati?

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru milan9):

Nu am nimic cu nimeni, sunt credincios, dar tare ma enervez cand vad scris Dumnezeu Fiul- Hristos, de ce nu se intelege ca unul este Dumnezeu si altul Fiul sau, cum sa mai scrii despre Hristos ca este fiul omului atata timp cat el a murit ca om iar spiritul lui a fost chemat in cer de catre Dumnezeu? mai oameni buni, atata minte aveti?

| Moisie explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Poi nu se exprima asa cum ceri tu, din cauza Sfintei Minciuni cu Treimea" si ei iti spun ca Treimea este una, ceea ce din p de v matematic este inexact pentru ca o treime este 33, 33% dintr-un intreg, adica cu alte cuvinte l-au redus pe unicul Dumnezeu 100% la o treime (desi 33%) dar si asta impartita in 3! Deci cu alte cuvinte l-au anihilat pe Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Batjocoresti Divinitatea, batjocoresti credinta crestina, batjocoresti Scriptura, Biblia, si toate astea pentru ca esti de alta credinta!

Vad ca nici o clipa crestinismul nu a incetat sa fie persecutat...

| Moisie explică (pentru milan9):

Total gresit!
Eu nu batjocoresc divinitatea ci dracovebia care se da drept Dumnezeu.
Nu batjocoresc nicio credinta din partea mea fiecare e liber sa creada ce vrea, chiar si in sfantul patrunjel, si asta nu ma deranjeaza.
Cand scoti in evidenta ca acea scriptura a fost FURATA de la o alta religie, nu inseamna nici pe departe ca o batjocoresc ci ca scot in evidenta un adevar.
Rau a mai ajuns crestinismul daca a ajuns sa se considere persecutat de catre un simplu om care spune adevaruri pe care le poate demonstra!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iată doar o mică parte din versetele Scripturii care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu Intrupat:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică:

Fiu omului era si taica.miu pentru ca Bunicu a fost mai om decat tamplarul Isus, si spun asta pentru ca a avut 10 copii si din toti a facut oameni cu carte si cu responsabilitati pe cand Isus al tau nu a avut nici responsabilitatea unei familii si nici atelierul lui de tamplarie ci a vagabondat toata ziua inconjurat de ceata lui de golani fara capatai!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pe mine ma amuza, cum omul isus, a ajuns divinitatea principala, intro religie care, a aparut 300 de ani dupa moartea lui. isus acela care incerca sa convinga lumea ca nu exista alt dumnezeu, e doar unul, ajunge el sa fie venerat ca o divinitate, de aici si necesitatea de a numi, dumnezeu ca fiind format din 3 entitati, pentru ca altfel ar fi intrat grav in conflict cu afirmatia sa nu iti faci alt dumnezeu

| BlackSulphur a răspuns:

1. Acele versete reprezinta relevanta zero pentru raspunsul cerut de intrebare;
2. Milan, crestinii au fost persecutati doar in perioada de inceput (Putin timp). Sa zici ca acum sunt persecutati crestinii este o dovada de ipocrizie, cretinism si inconstienta pura. In fond, crestinismul nu prea avea ce cauta in afara Asiei Mici, cultura fiind incompatibila cu restul lumii/ restul traditiilor. Dar na, ce sa faci, asa a vrut lumea sa controleze gloata inca de pe atunci, acum e prea tarziu sa faci ceva.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Mi ar place si mie sa intalnesc un,, tamplar" care sa invie mortii si sa tamaduiasca toate bolile in zia de azi si totusi sa fiu atat de naiv incat sa cred ca el e un simplu tamplar.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

I'm here! my name is Bond... James Bond

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Ai grija sa nu ajungi pe avatar...ca e naspa tareeee

| Moisie explică (pentru Vlad_Trofin_1989):

Atunci cauta'l la Spitalul de Glumeti, noi oamenii normali nu cautam pentru asta tamplari ci spitale moderne ci medici bine pregatiti!
2 Isus nu a profesat meseria de medic ci pe cea de sarlatan, acuzat de contemporani ca lucreaza cu puterile lui Belzebuth!