| Meme10Memu a întrebat:

Iov nu l-a blestemat pe Dumnezeu si tot a murit. De ce?

Răspuns Câştigător
| Octavian199 a răspuns:

Danut,iar scrii prostii. Daca nu pacatuaiau Adam si Eva, nu mureaua, si automat se distrugea pamantul, pentru ca nu suporta atatia oameni, animale, etc.

| Meme10Memu explică (pentru Octavian199):

Exact! Dumnezeu nu a vorbit despre vreun sfarsit al inmultirii si deci inevitabil daca dumnezeu nu amenaja alta planeta oamenii nu mai aveau loc si se calcau in picioare.

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Romani 6, 23. Fiindcã plata pãcatului este moartea: dar darul fãrã platã al lui Dumnezeu este viata vesnicã în Isus Hristos, Domnul nostru.

| danut a răspuns:

Interesant cum doi insi care habar nu au de ce scrie in Biblie isi dau premi la Religie. Dar ce sa faci corb la corb nu-si scoate ochii. DACA citeati Biblia CHIAR de la inceput aflati ca Dumnezeu A SPUS primei perechi sa se inmulteasca si sa umple pamantul, DOAR ATAT, NU SA IL suprapopuleze iar pamantenii care urmau sa se nasca nu urmau sa ramana pe pamant dar asta nu este pentru cei ce nu stiu sa citeasca.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Urmau sa afle ca au umplut pamantul dupa ce nu mai aveau loc unii de altii?

| RAY a răspuns:

Danut ce legatura are iov cu iisus? legea lui iisus fiind activa din momentul cand a aplicato

| RAY a răspuns:

Danut intre si sa umple pamantul vs suprapopuleze, care e diferenta?

https://dexonline.ro/definitie/umple
https://dexonline.ro/definitie/suprapopulare

| Celcestietot a răspuns:

Pai pentru ca aceasta este soarta tuturor.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Fiind soarta tuturor, de ce religiosii se exprima in asa fel incat ar fi cu ceva mai presus?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Păi acum această situație este relativă.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Corect.

Alta chestie, de multe ori dumnezeu nu si-a dat seama ce parere si-ar face natiunile pagane daca i-ar fi ucis pe evrei natiunea sa. A trebuit sa mijloceasca Moise.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cei drepti sunt pentru Dumnezeu, indiferent de ce rasa sunt.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Ce dumnezeu drept mai e acela care ucide oameni? Ce ii fac oamenii? Fara sa ucida nu stie sa-si impuna respectul? Nu pare a fi infinit si atotputernic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai ce, Dumnezeu a provocat razboaiele mondiale de ex?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Da.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, să crezi tu...

Este ca și cum ai spune că te duci la școală, pentru că te obliga Dumnezeu măi memule rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Daca dumnezeu ierta pe Adam si Eva si mai amenaja si alte planete nu erau atatea razboaie. Daca dumnezeu dadea la toata lumea sanatate si bogatie nu erau atatea razboaie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vaaaai, este vina lui Dumnezeu ca noi ne comportam ca niste animale unii cu altii? Bunatatea este gratis, nu costa nimic! Omul face lumea inconjuratoare. De terraformare nu ai auzit?! Vorbesti de parca crezi in Dumnezeu...

Ma, da voi ateii chiar nu puteti veni cu argumente mai bune, serios? Trebuie un crestin sa va dovedeasca chiar asa de fiecare data?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Daca bunatatea e gratis dumnezeu nu pretindea de la Adam si Eva sa respecte o lege ca sa fie bun.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dumnezeu doar a spus, nu i-a omorat si dupa ce au fost dati afara din Rai, nu s-a razbunat pe ei. O singura chestie ai de respectat, si nici pe aia nu esti in stare...

| Irinel15123532 a răspuns:

'' Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata'' Evrei 9:27.
Omul nu moare, doar trupul moare, sufletul e vesnic, cei mantuiti nu vor veni la judecata, ci vor intra in imparatia Lui Dumnezeu, prin Hristos, nu prin fapte personale, ci doar prin jertfa de la cruce, prin dragostea Lui Dumnezeu, este un dar, un cadou din partea Lui. ''Ii voi da sa bea fara plata din izvorul vietii''

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Vezi ca in vt nu scrie asa ceva, nu scrie minciuni

| Florin9Florin9 a răspuns:

Moartea fizică este inevitabilă

| Meme10Memu explică (pentru Florin9Florin9):

Deci dumnezeu este neindurator pentru ca moartea fizica este inevitabila. Dumnezeu are limite adica nu e atotputernic pentru ca se manie si nu-si poate mentine calmul. Cu ce l-a suparat Iov pe dumnezeu de dumnezeu i-a luat viata?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum să fie neîndurător pentru că moartea fizică este inevitabilă? Îți dai seama cum ar fi pe planetă dacă pe parcursul istorie s-ar fi adunat o mulțime de oameni nemuritori? (probabil nici nu am mai avea loc toți).
Există această mentalitate ca cei necredincioși să râdă de unii creștini că au murit cu Biblia /cartea de rugăciuni în mână, de parcă Dumnezeu ar fi promis viață veșnică în această lume. În fine, mori oricine ai fi, fie că ești Stalin sau Fecioara Maria, uneori pur și simplu din cauza vârstei, nu trebuie să fie neapărat în spatele morții un lucru cu care l-ai supărat pe Dumnezeu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

A murit dar a castigat viata.

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu a castigat nici o viata. A murit.