| Maomau a întrebat:

Plecand de la faptul ca biserica ortodoxa se cacariseste pe Legea lui Dumnezeu, lege numita Torah, si urmeaza o jumatate de scriptura dar si aia scrisa la comanda unui criminal care l-a ucis pe Sfantul Stefan, credeti ca asta calea prin care biserica ortodoxa ne conduce la Dumnezeu?
Oare chiar trebuie sa urmam o asemenea scriptura si o asemenea biserica care prin slujbasii ei ne duc la pierzanie?
Ia sa vedem ce zice scriptura despre preoti:
"... 13. Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca inchideti imparatia cerurilor înaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati.
Oare din ce cauza scrie INCHIDETI si nu scrie DESCHIDETI?

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pate ar fi bine să folosești un alt limbaj!

| Maomau explică (pentru MMihai):

Nu crezi ca ar fi muuuuult mai bine sa respectati acea lege decat sa
va cacarisiti pe ea?
Oare cat de inconstient trebuie sa fie acel cineva care are indrazneala sa-si bata joc de Legea lui Dumnezeu, si nu-l deranjeaza asta, dar il deranjeaza cuvintele pe care le foloseste cineva pentru a descrie uriasa blasfemie comisa!

| MMihai a răspuns (pentru Maomau):

Pentru cultura ta generală, eu am propriile mele idei religioase și nu sunt creștin!
Utilizarea unui limbaj mai decent, este însă, mereu bine venită!

| milan9 a răspuns:

ATENŢIE!
Asta spune despre FARISEI, preoţii LEGII VECHI A EVREILOR! Nu ai voie să confunzi lucrurile!

... 13. "Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca inchideti imparatia cerurilor înaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati."

| Maomau explică (pentru milan9):

Nu draga!
Isus nu face nicio referire la acei farisei de demult, ci se refera la toti fariseii in general, tot asa cum cuvintele sale nu sunt pentru contemporanii sai ci pentru toti crestinii chiar si pentru crestinii ortodocsi
Sau ma insel cumva si a vorbit numai pentru contemporani?

| milan9 a răspuns:

Iată în schimb, o mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia lăsată de HRISTOS:

- Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)?

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). - I Timotei 4, 14:,, Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor."
2). -Iacov 5, 14 :,, Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
3). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
4). -Tit l, 5:"Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
7). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
8). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor, despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul este episcop, are în rândul clerului distincţia harică de episcop, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare):
- 1). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
2). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)."

| Maomau explică (pentru milan9):

Nu contesta nimeni ca religia crestina nu este o facatorie bisericeasca facuta de popi in interesul lor propriu, si citatele tale confirma ceea ce stim prea bine!
Problema este acolo unde STIM ca Isus era impotriva bisericilor si a preotilor motiv pentru care a predicat pe la casele oamenilor si nu in biserici, ba chiar ii spurca pe preoti acolo pe unde ii prindea!
Ba chiar refuza sa traiasca ca preotii paraziti!
1 Tesaloniceni 2.9.
"Vă aduceţi aminte, fraţilor, de osteneala şi de truda noastră; lucrând zi şi noapte, ca să nu fim povară nici unuia din voi, aşa v-am propovăduit Evanghelia lui Dumnezeu"
Intelegi ce inseamna Evanghelia lui Dumnezeu sau pentru tine Dumnezeii sunt IoanLuca, Matei sau Marcu care trage cu arcu?
Oare cand o sa-i lasati voi pe satanistii astia si va apropiati de Pentateuch, adica de Evanghelia lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Maomau explică (pentru u2irish):

Dar evreii ca tine au voie?
Nedreptatea nu este la mine ci in religia crestina care pacaleste lumea fara a avea vreo legatura cu nici un alt Dumnezeu decat BANUL!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Maomau):

"Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduieşte că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul."

| Maomau explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Adica exact voi sunteti mincinosii, adica crestinii cei care va cacarisiti pe Legea lui Dumnezeu, Lege numita Torah, si nu stiti ca Dumnezeul lui Moise nu are niciun fiu pina in ziua de azi.
Asa ca voi saracii crestini sunteti pe calea gresita... rau de tot!
Sau cumva crezi ca este pozitiv sa va bateti joc de Legea lui Dumnezeu!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Maomau):

Poftim cateva profetii care s-au implinit despre Mesia (Fiul lui Dumnezeu) ce avea sa vina si a venit:

Isaia 40: 3, Geneza 49:10, Deuteronom 18:15-18, Isaia 7:14, Mica 5:2, Zaharia 9:9, Isaia 53:5, Zaharia 11:13, Psalmi 22:16!

Vad ca vorbesti despre lucruri necunoscute tie! Pentru data viitoare trebuie sa ai cunostinta despre ce vorbesti! Adica Tanachul!

| Maomau explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ma cioclopedie falsa!
Fiul lui Dumnezeu nu este Messia pentru ca Messia este un om UNS intr-o functie inalta ca cea de rege!
Asa ca nicio profetie nu a profetit ca Dumnezeu va avea un copil cu vecina soldatului roman Tiberius Caius Abdes Pabdira, ala care a lasat-o un pic gravida pe viitoarea mama a lui Isus din Nazareth!
Vad ca tu vorbesti fara sa gandesti la ceea ce spui, in niciuna din profeetii nu este vorba de un fiu de Dumnezeu care joaca penibila scena a invierii din morti, sau tu crezi ca minunea asta care sta la baza crestinismului era pentru profeti un fel de cacafleaca de nebagat in seama?
Poi unde in Biblie ai vazut tu o profetie despre asta? ca nici despre aia cu Taina nasterii lui Isus din cca. un sfert de Dumnezeu (adica o Treime) nu scrie nimic!

| martzian a răspuns (pentru Maomau):

"cca un sfert adica o treime" - esti troll, unul nu foarte iubitor de carte. happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Era vorba de preotii legii vechi, iti place sa arunci cu noroi si cu cacariseala nu te poti abtine?

| Zenit313 a răspuns:

Nici o religie si nici o institutiecladire nu ne conduce la Dumnezeu.

Relatia cu Dumnezeu(daca exista) este personala si directa, nu are nevoie de intermediari!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma blegule? ca esti evreu inteleg.dar carturarii sifariseii de atunci, evrei, nu erau popii de azi, trimisi in lume precum mieii in haita lupilor.de ce esti bleg? tu nu stii cum au fost trimisi ucenicii doi cate doi? in lume? li s-a dat instructiuni, aptitudini si putere, sa lege, sa dezlege, sa numeasca si sa boteze? ei sant cei ce slujesc si administreaza cele 7 taine ale bisericii dupa o randuiala ce tine de la melchisedec pana in veac? ma evreule? nu am nimic cu tine.ca evreu.da de ce nu esti om? ca mie-mi asa-mi place ma.omul om, si porcul porc.da tu nu esti om mai maomau.parca ti-am mai spus odata? o sa ripet pan ma cliptisesc.

| Maomau explică (pentru anonim_4396):

Eu ma blegesc imediat ce vad dastepti ca tine, care desi nu sunt evrei totusi iau prostiile evreilor ca fiind bune si pe rabinii lor ca Dumnezeu!
Nu ti se pare asta culmea prostiei crestine sa crezi ca un rabin evreu ca Isus este Dumnezeul tau?
Hahahahahhaaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai putica? tu ai dreptate in masura in care in biserica ortodoxa sau in orice biserica crestina, exista si uscaturi.si exista.eu insumi sant una.fiindca nu fac ceia ce trebuie dar invat pe altii. sper doar sa fie adevarat ce este scris; gura pacatosului, adevar graieste.dar fara uscaturi, nu se poate.fiindca acum stim cu totii,ca fariseii si carturarii de atunci,l-au cunoscut pe Iisus Hristos,dar au facut precum lucratorii viei, cand aumvenit trimisii stapanului{proorocii}si in urma mostenitorul, Fiul Domnului, pe care l-au rastignit, ca sa mosteneasca ei viada tu uiti intrebarea din pilda respectiva; ce va face stapanul viei cand va veni el personal?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

"in biserica ortodoxa sau in orice biserica crestina, exista si uscaturi.si exista.eu insumi sant una."

Frate baubaulica, cu cit iti citesc mesajele mai atent cu atit te iubesc mai mult! happy

Dumnezeu sa te binecuvinteze!