| GodIsMyEvilBestFriend a întrebat:

Isus s-a nascut ca sa moara pentru noi?
De ce? cine i-a cerut lui sa faca acest act grotesc? Nu ii era mai simplu sa spuna v-am iertat? de ce trebuie ca Dumnezeu sa recurga la barbarii pentru iertarea pacatelor?
Si de ce atat de putini oameni ii acepta sacrificiul? oare nu stiu? oare nu le pasa?

4 răspunsuri:
| lifeForJesus a răspuns:

In VT pentru fiecare păcat trebuia sa aduci jerfa în NT jerfa a fost Isus Hristos o data pentru totdeauna mielul divin care a murit pentru păcatele noastre pentru a fi împăcați cu Tatăl!
Sper ca te-am ajutat!
Cineva trebuia sa moara pentru păcate!
Inca suntem cub Har!

| dr0wn a răspuns:

Pentru ca oamenii sa se simta vinovati.Astfel frica turmei devine mai puternica si frica de Iad si Rai devin mai puternice.
Astfel sunt mai usor de controlat.

| arvamircea a răspuns:

Poi din ce stiu eu de la religie dupa ce adam a fost alungat din rai a venit iar draq, Adam nu stia ca poate sa moara pe atunci asa ca draq ia props"Adame ce e aici pe pamant viu sa fie al tau iar ce e mort sa fie al meu". Adam fiind mai prost a acceptat si au semnat un contract(sau asa ceva). Si deci si prin urmare tot ce murea inclusiv sufletele oamenilor fie buni fie rai ajungeau la draq. Pana cand Dumniezau sa ofticat si i-a zis dracului sa desfaca contractul dar normal ca draq nu a vrut, doar daca il va duce pe fiul lui spre injunghiere si asa a fost... FUNDA?

| cippi a răspuns:

Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.6:23)
Asta e o lege a lui Dumnezeu.
Deci tu ca sa fi iertat trebuia sa mori (se refera la moartea sufletului sau mai bine zis la despartirea sufletului de Dumnezeu). Insa prin moartea Domnului Isus tu esti iertat de Dumnezeu.