| OctavianDanielMaria a întrebat:

Jesus nu voia sa creada toata lumea in el?

11 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Faza e ca Jesus era un progresist socialist

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De obicei, progresistii nu sunt nationalisti. El era un fel de globalist. Da, i-o lasat de izbeliste

| Antisistem11 a răspuns:

Da.de asta si vorbea în parabole.sa nu inteleaga toata lumea ce zice el.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Jesus voia ca doar apostolii sa inteleaga ce zice el.si nici aia nu ii înțelegeau vorbele asa de elocvent era.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se zice ca au fost denumiți pentru prima oară creștini in Antiohia?

| iurii75 a răspuns (pentru Antisistem11):

Mulți veneau la Isus că să fie vindecați, să mai vadă vreo minune, să mai mănânce uneori gratis, să mai asculte ceva interesant căci el nu-i învață că fariseii...
Dar cu asta se termina totul. Chiar dacă ceva n-au înțeles - sau întors și au plecat. Și doar cei cu adevărat interesați veneau la el și-l rugau să le explice ce n-au înțeles.

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Încă vrea și va vrea. Dorința Creatorului trebuie împlinită/satisfăcută.