| OctavianDanielMaria a întrebat:

La ce ajuta ora de religie in scoala?

53 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Creste numarul de contribuabili

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La fel ca la orice materie din care poti sa inveti si eventual sa urmezi o pausiune/cariera.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prostia aia de teorie a evolutiei bagata in manualele de biologie?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia nu e evolutie ci dezvoltare, crestere. Si apropo nu dureaza milioane de ani ci doar 9 luni. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La omida sunt doar stadii de dezvoltare pana se maturizeaza si se transforma in insecta adulta. Si la om se schimba vocea, apare barba, cresc sanii etc dar tot om este.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum adica intr-o parte?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Modificari.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ajuta ca biserica sa isi mentina influenta nefasta pe care o are asupra societatii si mai ales ca niste inapti sa aiba un job.

| Frank51 a răspuns:

Ar ajuta enorm daca ar fi facuta cum trebuie. Copii trebuie sa invete care este diferenta intre religie si spiritualitate, ca dupa un anumit prag sa se autoeduce. Eu as pune religia doar in ciclu liceal, abia atunci un om poate intelege ce este religia, dar asa cum este predata in ziua de azi este aproape inutila materia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

DA, DA, DA! Si mai ales sa nu se faca porcarii ca acum. Gindeste-te ca acum in manualul de a 11-a sau a 12-a am gasit o duma de genul purtati un dialog cu un catolic in care sa argumentati ca religia lui e gresita. W-T-F?

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Majoritatea parintilor inca au o mentalitate invechita, copii nu invata de acasa nici lucrurile elementare, ce sa mai vorbim de spiritualitate.

| Liviu a răspuns:

La urcatu notei, in rest? o prostie, noi aveam o fosta maicuta cand eram in generala, apoi la profesionala venise un popa.Nu prea intelegeam nimic.AR trebui sa se faca istoria religiei, nu religia in sine.Nu sunt sclav sa ma inchin in fata unu-i zeu egoist inexistent.Insa daca se facea istoria religiilor sa vedem cum se inchinau inainte oameni, si cat de inapti erau, si sa facem o diferenta intre ei si voi, ar fi fost mai fain.Adica, inainte in o parte a timpuluie rau arsi pe rug atei, apoi crestini, numai stiu fix cum era.Dar era interesant, insa def ce sa ne complicam? laughing

| Meme10Memu a răspuns:

Credinta corecta ajuta la succesul in viata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nici nu iti dai seama ce raspuns corect ai putut da! Da, credinta IN TINE.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ai citit vreodata vreun manual de biologie?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Partea cu teoria evolutionista. Nu are ce cauta o teorie intr-un manual de biologie.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce nu are ce cauta? Pentru ca nu are ce cauta. E o teorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La indeplinirea obligatiei constitutionale a statului de a asigura invatamantul religios

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti cam prea prost pentru mine pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nimic. La noi se face religie pentru ca se presupune ca suntem crestini. Dar de intrebat nu ne-a intrebat nimeni daca intr-adevar credem in dumnezeu si daca suntem cu adevarat crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La gandire, hrana pentru mintea copiilor, ca oricare alta materie.

| troleibuz a răspuns:

La hranitul unui suflet fara scop in lume. Adica a profesorul care vine la ore si flecareste.

| marinaru777 a răspuns:

Am cunoscut o fata care s-a uitat la o Icoana cu Maica Domnului si a intrebat cine este femeia din tablou! Ceva tot se invata de crestinism macar lucrurile de baza

| Cksihja a răspuns:

Te ajută dacă vrei să te faci popă, în rest te ajută să nu te faci de râs când mergi la un botez sau o nuntă.

Răspuns utilizator avertizat
| ruddy a răspuns:

Creste media laughing

| Unsfatbun a răspuns:

Ajută la legătura dintre noi și Dumnezeu. Ajută să învățăm că nu ne tragem din maimuță, iar strămoșul nostru nu este mamutul.
Dacă vrem să credem în Dumnezeu, este alegerea noastră. Când dăm de greu, apelăm la El.

| suntserios a răspuns (pentru Unsfatbun):

Cum sa fie alegerea noastra daca mintile fragede ale copiilor care stiu ca vin la scoala sa invete si sa fie educatie sunt bonbardate cu povesti SF despre oameni care invie, despre zei cu puteri supranaturale?

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Cum sa fie alegerea noastra daca mintile fragede ale copiilor care stiu ca vin la scoala sa invete si sa fie educatie sunt bonbardate cu povesti SF despre evolutie?

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu ti am zis ca nu esti deloc bun de troll. Adica mna, nu are niciun sens sa contrazici asa doar ca sa contrazici. Raspunsurile tale nu mai au deloc sens. Lasa te de trolat

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Lasa-te de trollat baiete ca nu esti bun de trollat.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cleste pentru tastaturi si suruburi pentru oua puse pe jaratec de spanac cu faina.

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

Tradu-ti singur ca nu traduce nimeni in locul tau.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Raspunsul meu are fix aceleasi intelesuri ca raspunsurile tale... adica 0

| Meme10Memu a răspuns (pentru suntserios):

E problema ta.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pian cazut pe scari cu dintii de lemn pe un trepid de lut vopsit cu taste curcubeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Din cate stiu eu, religia nu este disciplina obligatorie. Ateii pot sa apeleze la studierea evolutiei. Iar note se vor da pentru ca elevii sa fie motivați sa învețe cei care doresc sa studieze religia. Si nu numai popa le preda elevilor, doar la ortodocși. La adventiști li se dau note si studiază elevii cu cineva din Biserica Adventista. Nu poate un adventist sa învețe doctrina ortodoxa din moment ce cea adventista e diferita de ea.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Nu poate un adventist sa învețe doctrina ortodoxa din moment ce cea adventista e diferita de ea."

Deci e o materie unde unii invata ca 2+2=6 si altii ca 2+2=7.5...

| radu32 a răspuns:

E ceva aproximativ egal cu Educatia Civica, trecand de dogme, credinte si altele despre care nu discut acum si aici. In clasele mici ii invata pe copii cum sa se poarte acasa, cu parintii, bunicii, fratii, etc. De asemenea li se explica cum sa se comporte in societate... stii tu ce, sa ni fure, sa jigneasca, sa se bata cu alti copii, sa respecte adulti si batrani si sa aiba o morala curata. Sunt absolvent de Teologie Ortodoxa dar nu am sa-ti împui capul cu teologie, am observat ca ai tot felul de nedumeriri, ca pui multe intrebari legate de religie, poate am sa-ti raspund la cateva intrebari. Evident fara sa-mi impun ideile cu "forta"winking

| Jade20 a răspuns:

La spalat minti.

| AlexandruRobert1602 a răspuns:

Religia este o materie suplimentara in scoli, se face o cerere scrisa catre directiune pentru a frecventa aceasta ora, daca nu mai vrei sa faci poti face o cerere la inceputul anului scolar, media ta nu este imbunatatita de catre aceasta materia avand in vedere ca daca nu o mai faci numarul total de ore la care se imparte media este mai mic.Deci un obtional la alegerea fiecaruia.

Răspuns utilizator avertizat