| Meme10Memu a întrebat:

La cine se refera prin aceste cuvinte din Apocalipsa 20:5:"Iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani."?

22 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

La cei nedrepti.

| alex598 a răspuns:

Toți morții care nu au murit în timpul necazului cel mare.

| Celcestietot a răspuns (pentru alex598):

Imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil se referă la cei nelegiuiţi, adică cei răi care nu au fost încă judecaţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ceilalti morti" se refera la cei care nu au înviat odata cu martirii la prima înviere.Aceasta este întâia înviere.Da, o înviere a martirilor, caci zice: "Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântulului Dumnezeu". Ap.20:4

Alte detalii semnificative:
Mileniu=1 000 de ani
Împărățit.Imp. Cerurilor, pe care o mostenesc mucenicii amintiti, este numita si "Imparatia lui Dumnezeu", si "Rai​" in inteles inalt, si fericita "viata vesnica".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atatea religii atatea interpretari.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Eu nu am gasit NICAIERI textul citat de tine, in NICI o Biblie in schimb am am citit:
Apocalips 20, 5. Ceilalti morti n-au înviat pânã nu s-au sfârsit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
Unu, ca NU SUNT miile de ani ci DOAR O MIE.
Doi, prima INVIERE se refera la TOTI cei ce vot TRAII cu Hristos in vesnicii in Univers si pe NOUL Pamant.
Trei, cei care vor invia peste o mie de ani dupa PRIMA INVIERE sunt cei ce vor ARDE odata CU ACEST Pamant la Judecata Finala. Toti care NU AU FACUT ce a spus Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu siguranta, da.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru danut):

Nu degeaba am intrebat. Adam era in carne si oase de la starea de perfectiune pierduta pana a murit a trait. Ceilalti vor invia inainte de sfarsitul miei de ani. La sfarsitul miei de ani vor invia in sensul ca vor atinge perfectiunea. Asa cum Adam nu a murit imediat ce a pacatuit la fel cei care vor invia vor trai pana vor invia sau vor atinge perfectiunea.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Hai mai spune ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se pare ca nu au mai inceput laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ceea ce danut nu intelege si multi inteleg gresit este ca asa cum incepe Biblia asa se si termina. Ma refer la cartile Geneza si Apocalipsa. Apocalipsa e imaginea in oglinda a cartii Geneza, mai cu seama capitolele 1-3 din Geneza. Adam nu a murit imediat. Omul bun va invia dupa Armaghedon dar desi va trai iarasi inaintea Lui Dumnezeu va fi considerat tot mort pentru ca-l va invia cu aceleasi defecte genetice cu care a murit. Pe baza jertfei de rascumparare a lui Iisus abia la sfarsitul miei de ani corpul sau va ajunge la perfectiune sau va ajunge la starea de perfectiune pe care a pierdut-o Adam adica fara niciun defect genetic cu perspectiva vietii fara moarte adica trupul va deveni intretinut de Dummezeu in proportie de 100%.
Cei care inviaza primii sunt cei 144000 si care vor invia in cer avand trupuri imateriale sau spirituale precum ingerii. "Ceilalti" din Apcalipsa 20:5 se refera la cei care vor fi inviati pe pamant cu trupuri din carne si oase. Cuvantul "cer" are doua sensuri de baza in functie de contextul in care e folosit. Primul sens este cer=universul fizic. Al doilea sens cer=domeniul spiritual sau imaterial in care locuieste Dumnezeu si ingerii. Universul material se intrepatrunde cu universul imaterial care este mult mai cuprinzator si atotcuprinzator. Aceasta remarca nu este lipsita de fundament intrucat spatiul gol lipsit de materie este mult mai vast decat spatiul ocupat de materie.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Pe mine nu ma impiedica remarcile tale sau ale altora. Cred ce vreau EU. Nu ma poate opri nimeni si nimic sa cred ce vreau EU. Fiecare isi urmeaza visul cum vrea el.