| eucumine010 a întrebat:

Liberul arbitru, acest dar suprem dat de Dumnezeu, omului.
Il voi explica printr-un exemplu mai simplist. Un dialog chiar.

Dumnezeu - Acum sunt in fata usi si as dori sa deschizi sa pot sa ma arat tie, chiar as dori sa lasi sa fac parte din viata ta sa te pot salva.

Om - Sa ma salvezi de la ce?

Dumnezeu - Sa te salvez de la ceea ce iti voi face daca nu ma vei primi in viata ta.

Om - Ahh. Cum straight face?

Dumnezeu - Dar este alegerea ta. Eu doar iti cer, nu te fortez, dar daca nu ma vei primi in viata ta, odata ce vei muri, ma voi asigura ca iti vei petrece eternitatea intr-un lac de foc unde vei arde in chinuri ingrozitoare fara sfarsit, vei tipa in agonie pentru o eternitate, implorand pentru o picatura de apa sa iti stapanesti durerea/setea, asta in caz de nu te razgandesti si iti daruiesti viata mie si o vei trai asa cum zic eu, dar iti dau liberul arbitru pentru ca te iubesc asa de mult.

Om - Ah, liberul arbitru?

Dumnezeu - Da. Poti alege sa accepti oferta mea, bineinteles decizia iti apartine in totalitate, daca o vei accepta sau nu, sau poti sa suferi in agonie pentru eternitate, chinuri eterne, flacari mistuitoare ce iti vor arde trupul pentru o eternitate, zi si noapte, dar eu nu te pot forta sa faci aceasta decizie, asa ca ai liberul arbitru sa iei singur aceasta decizie.

Om - straight face

Parca nu prea avem liberul arbitru si puterea de decizie cand esti amenintat? Ca si cum ti-as pune pistolul la cap," da-mi bani sau te impusc, dar e decizia ta daca ii dai, nu te oblig, dar sa stii ca daca nu ii dai te omor" straight face

22 răspunsuri:
| eucumine010 explică:

Nu stiu daca am inteles in totalitate sau daca am inteles corect, ceea ce ai vrut sa spui si doresc sa ma abtin sa iti dau un raspuns. Fara nici o parere de rau, apreciez faptul ca ai dat un raspuns si iti multumesc, dar nu cred ca sunt in masura sa iti raspund corect. Cel putin asta cred.

| OctoberandApril a răspuns:

Prea simplist exemplul.
Dumnezeu e iubire, iertare, pace si restul chestiilor pozitive.Nu te ameninta si nu te chinuie. Daca persoana iubita iti bate la usa tu ii deschizi si o primesti in casa, fara sa o intrebi ce vrea si de ce te deranjeaza.Asa e si cu credinta.In momentul in care il accepti pe Dumnezeu nu te mai gandesti la "pedeapsa" ci la cum sa traiesti in voia sa.
Dumnezeu nu vine si-ti pune pistolul la tampla si nu-ti baga religia pe gat.Alegerea iti partine. Dumnezeu nu te opreste daca vrei sa te sinucizi, alegerea iti apartine. Dumnezeu nu te opreste sa nu-l recunost, nu te opreste sa faci nimic din ceea ce-ti doresti, ba chiar iti da posibilitatea sa ai dorinte, ganduri intr-un cuvant ratiune. Dumnezeu nu neaga stiinta. Faci confuzie intre credinta si religie.
PS:Crestinismul e o religie optimista care iti da posibilitatea sa ajungi prin mantuire in rai.Citeste despre iudaism si vei vedea acolo lipsa liberului arbitru(evreii ajung in iad si punct indiferent de stilul de viata pe care l-au dus)

| eucumine010 explică (pentru OctoberandApril):

Pai si eu de unde stiu ca e persoana iubita, poate un hot. Ce fac, il poftesc in casa? Inseamna ca nu ai inteles acest exemplu simplu. Nu ma forteaza sa aleg, dar nici nu imi da de ales. ori cum mine, ori fara mine si atunci cand vei muri vei suferii in chinuri eterne etc.

| OctoberandApril a răspuns (pentru eucumine010):

Se presupune ca nu deschizi usa strainilor. Daca Dumnezeu iti bate la usa inseamna ca tu il recunosti ca Dumnezeu.Un lucru bun nu te poate rani.In momentul in care iti este prezentat binele si tu il refuzi e logic ca nu-ti va mai fi bine si asta e general valabil nu numai in religie.E un fel de karma, legea atractiei thinking nu e vorba de amenintare ci de rasplata pentru stilul de viata.Ai de ales dintre bine si rau, nu e suficient?

| eucumine010 explică (pentru OctoberandApril):

Argumentul meu sta in picioare, daca deschid usa sau nu. Chiar mai rau atunci cand nu o deschid, nici macar nu stiu ce ma asteapta daca nu ii deschid usa(chinuri eterne dupa moarte etc) pentru ca nu il accept, eu nestiind nici macar cine este. Poate eram ocupat si nu am putut deschide, poate sunt imobilizat la pat si nu pot etc. Asa imi poate veni in fiecare zi cate un necunoscut la usa sa imi spuna, eu sunt Dumnezeu, ce fac? straight face Ii invit pe toti la o cafea si stam la un pahar de vorba. Serios chiar nu vedeti cat de imposibile si fara pic de logica sunt argumentele voastre.

| OctoberandApril a răspuns (pentru eucumine010):

Iarta-ma ca mi-am ocupat timpul cu tineoh go on
Aveam impresia ca vrei sa intelegi ceva dar m-am inselat.Se pare ca nu doresti un raspuns ci un conflict
Tu nu faci diferenta dintre sensul conotativ si cel denotativ, nu intelegi ce e ala Dumnezeu, ce e ala bine si despre care usa vorbesc eu.Nici macar nu te intereseaza parerea celorlalti, vrei doar sa-ti expui/impui punctul de vedere

O zi bune

| eucumine010 explică (pentru OctoberandApril):

As putea spune acelasi lucru si despre tine, ca nu reusesti sa intelegi exemplul dat mine si imi aduci niste explicatii care sunt fara nici o logica. Cum naiba se face ca doar voi intelegeti corect, binele, raul, dumnezeu etc, ca apoi sa le schimbati sensul cum doriti atunci cand situatia numai este in favoarea voastra. Daca nu ma interesa parerea celorlati nici macar nu iti raspundeam, puneam intrebarea si lasam sa curga comentariile. Nu caut nici un conflict, pur si simplu vroiam sa aud pareri de la diferite persoane, indiferent de ce parte stau, cu sau fara Dumnezeu. Multumesc pentru raspunsuri, o zi buna si tie.

| Geass a răspuns:

În sfârşit mai conştentizează cineva pe site-ul ăsta, Dumnezeul creştinilor e tare bun...Crede şi nu cerceta, nu îşi permite un creştin să cerceteze că devine mai cult şi e de rău trebuie să stagnezi la un anumit stadiu ca să te poţi numi creştin adevărat.

| eucumine010 explică (pentru Geass):

Partea si mai amuzanta cu acest "crede si nu cerceta" este acela ca nici macar nu este precizat in biblie, cel putin eu nu am cunostinta de asa ceva. Este aceasta fraza "Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide. (Matei 7, 7-8) " formularea corecta ar fi "Cauta si vei afla". Oricum o intoarcem, biblia nu are nici un sens, e plina de contradictii, argumente care se ataca intre ele si tot felul de minuni etc, ce nu pot fi dovedite. Acel cauta si vei afla, parca e un indemn la constientizarea ca totul e doar un basm si nu o relatare adevarata a unor lucruri intamplate acum ceva timp. Ca sa nu fiu chiar asa categoric, pot spune ca este doar o relatare a unor oameni cu foarte putine cunostinte in toate materiile( vezi fulgerul, forma pamantului, de ce ploua etc) a unor intamplari nexplicabile la timpul acela, iar cea mai simpla modalitatea pentru a explica aceste fenomene era ca acestea se intampla cu voia unui Dumnezeu.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Voi chiar nu intelegeti ca iadul vi-l faceti singuri?

| LotusRadioactiv a răspuns:

Woah, forum! Cititi bai carti la mama naibii si invatati mult mai multe. Si luati in considerare ambele optiuni ale existentei lui Dumnezei. Astfel va puteti face o parere, care macar e copy-paste de la niste oameni intelectuali, nu de la niste discutii in care esti filosof cu tigarea in gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai astea sant din biblia ta de satanist, pe care probabil o vei scrie sa prostesti niste exaltati de 12-15 ani, cu mintile ratacite de droguri revoltati ca nu-i lasa parintii afara NOAPTEA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia vorbeste cu prostul de mai jos care exceleaza si el in a constientiza fara sa citeasca in biblie ca,nu scrie niciunde; crede si nu cerceta, ci scrie doar, cercetati toate lucrurile si alegeti ce e bun, iar; viata vesnica este aceasta, ca omul sa adune cunostinta despre tine si despre cel pe care l-ai trimes tu.baga la cap rationalule si altii ca tine si nu mai vorbiti prostii, adancind convingerea ca vorbim cu dobitoace si nu cu oameni.crede si cerceteaza si o sa te convingi.tie frica? sa nu-ti fie.fiindca va fi bine.

| eucumine010 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca raspunsul cu "biblia de satanisti" e adresat mie, dar din moment ce cred ca Dumnezeu nu exista, automat nu exista nice Satana/Lucifer sau cum vrei sa ii spui.
In legatura cu "crede si nu cerceta", am spus mai sus ce si cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înţeleg perfect ce spui. Şi eu mi-am pus întrebări vizavi de măsura în care acest,, arbitru'' este liber.

Premisa de la care pleci pentru ca raţionamentul tău să aibă logică e că iadul reprezintă un loc de chinuri fizice incomensurabile şi pe deasupra veşnice creat special pentru şi rezervat exclusiv celor care îl resping pe Dumnezeu.

Bun. Întrebarea e: este această premisă veridică? Pentru că dacă e aşa, un astfel de,, iad'' e departe de a fi compatibil cu un dumnezeu iubitor.

Tema iadului e tratată totuşi destul de evaziv în Biblie, şi există o posibilitate ca înfăţişarea iadului ca un,, iaz de foc'' (e.g.) să fie o metaforă. Eu personal cred deocamdată că iadul reprezintă separarea permanentă, eternă, ireversibilă de Dumnezeu (ceea ce putem spune pe bună dreptate că e o alegere cât se poate de personală şi deliberată în cazul multor oameni).

Oricum, problema ridicată e esenţială şi eu sunt încă în căutarea adevărului (sau cel puţin a unui răspuns satisfăcător).

| roxanad a răspuns:

Mi s-a parut interesant titlul si am zis hai sa citesc. Da, liberul arbitru e un dar de la D-zeu. Dar asteptarile nu mi-au prea fost indeplinite, sper sa nu te superi ca zic asta happy Intr-adevar, cuvantul "iad" se gaseste in unele traduceri ale Bibliei, dar cu sensul de locuinta mortilor, locasul mortii, mormant, Seol. Se spune si despre chinul vesnic, dar asta e altceva (Evrei 10:26, 27 ). Insa vreau sa-ti spun unele versete care pe mine m-au facut sa imi dau seama despre ce e vorba. Citeste-le in propria Biblie. Eclesiastul 9:5, 10. (deci daca cei morti nu sunt constienti de nimic, atunci in mod sigur nici nu sufera). Un alt verset este Romani 6:7, de unde intelegem ca nu mai putem fi pedepsiti dupa moarte pentru pacate, pentru ca cine a murit a fost absolvit de pacate. Si un alt verset foarte important este 1 Ioan 4:8 ( Dumnezeu este iubire) iar un D-zeu care i-ar chinui pe oameni in iad nu ar fi nici iubitor, nici intelept, nici drept. Sper ca crezi in ceea ce spune Biblia pentru ca e cea mai de incredere sursa. Si as fi bucuroasa daca vei intelege ceea ce am vrut sa-ti transmit. Multumesc!

| eucumine010 explică (pentru roxanad):

Nu ma supar. Suntem aici sa dezbatem o chestie delicata pentru unii. Nu inteleg de ce vrei tu sa elimin chestia " se spune si despre chinul vesnic, dar e altceva" scuza-ma daca nu era necesara nu o introduceai. Pornind de la premiza ca tot ce scrie in Biblie este adevarat atunci si acele chinuri vesnice sunt adevarata. Este penibil atunci cand adaugati sau scoateti din context doar ca sa aveti o explicatie. Daca cei morti nu sunt constienti de nimic, atunci cum ramane cu faptul ca daca nu crezi in Dumnezeu arzi in chinuri groaznice in Iad? Cand elimini ceva, cand adaugi ceva, doar ca sa iti iasa tie pasenta. Daca cine a murit a fost absolvit de pacate, atunci iadul nu isi mai are rostul, toti murim ajungem in rai, ca na toti suntem absolviti de pacate. Eu nu vad nicaieri aceasta iubire cand esti pus in fata unei alegeri inca care variantele sunt " ori esti cu mine, ori dupa moarte te ia dracu, chinuri, tortura etc) Eu te-am inteles perfect, pacat ca nu constientizezi lipsa de logica din cele spuse de tine. Le-am si expus poate o sa iti dai seama la ce ma refer. Mersi pentru raspuns.

| roxanad a răspuns:

1. Nu vreau sa elimin chestia aia. Nu scot nimic si nu adaug nimic. Exista asa ceva, dar sunt cazuri extreme. Spre exemplu, Cain l-a omorat pe fratele sau desi stia cu nu era un lucru bun, el nici nu s-a cait. Eu m-am referit la faptul ca majoritatea oamenilor de azi, ca sa nu zic toti, nu sunt in situatia asta. Vom fi judecati. Ioan 5:29. Altceva nu mai are rost sa zic. Multumesc

| eucumine010 explică (pentru roxanad):

Pai aceste cazuri extreme, trebuiesc cumva definite. Daca Cain si-a omorat fratele si nu sa cait, probabil a ajuns in iad sau asa ar trebui sa ajunga. Daca nu a ajuns in iad, atunci a 6 a porunca numai e valabila, poti ucide fara nici o grija ca nu se pune la socoteala. Asta nu inseamna ca daca a 6 a porunca numai este valabila, ies acum pe strada si omor lumea. Atunci Dumnezeu nu este egal cu toata lumea, are favoritii lui, hai ca pe el il ierti ca si-a omorat fratele, dar pe restul vai si amar de fundul lor. Eu spun doar ca lipsa logici in biblia si usurinta cu care poate fi interpretata lasa de dorit, mai ales ca cele scrise in biblie este "cuvantul lui Dumnezeu", cel atotputernic, atotstiutor etc. Imi da impresia unui Dumnezeu slab pregatit, sinistru, crud si fara un fir logic in cele relatate. Multumesc pentru raspuns.

| roxanad a răspuns:

Nu am vrut sa spun ceea ce zici tu ca D-zeu e crud si alea. Chiar am spus la inceput ca D-zeu e iubire, dar el e si drept. In fine. Poate nu m-am exprimat eu bine. Scuza-ma. Si multumesc...

| eucumine010 explică (pentru roxanad):

Nu am afirmat ca tu ai spus ca e crud si alea. Ci bilia o spune. " Eu spun doar ca lipsa logici in biblia si usurinta cu care poate fi interpretata lasa de dorit, mai ales ca cele scrise in biblie este "cuvantul lui Dumnezeu", cel atotputernic, atotstiutor etc. Imi da impresia unui Dumnezeu slab pregatit, sinistru, crud si fara un fir logic in cele relatate"
Nu e nevoie sa te scuzi mereu, nu este nici un deranj. Iti multumesc pentru raspuns. happy