| AvalohAlyn a întrebat:

Liderul Bisericii Catolice, Papa Francisc a declarat ca Dumnezeu nu e un magician din cer cu o bagheta si ca evolutia si Big Bangul sunt adevarate,asa a creat Dumnezeu lumea, prin evolutie si Big Bang.Liderii catolici au mai declarat in trecut ca e posibil si ca Dumnezeu sa creeze viata pe alte planete din Univers.Cum comentati aceste declaratii? Ce parere aveti?
Eu salut ambele declaratii.In sfarsit o gandire corecta si moderna a slujitorilor lui Dumnezeu.Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi găseşti părerea aici:

http://www.tpu.ro/......e-corecta/

| danay72 a răspuns:

Faptul ca are o gandire moderna, dar fara temei biblic, arata ca nu e un crestin autentic.Crestinii se bazeaza pe Biblie.

| Mădă0611 a răspuns:

Paaaai, in cazul asta, geneza din biblie pica, pacatul stramosesc la fel, deci Iisus nu avea vreun rol, "jertfirea" lui e degeaba, daca a mai existat, so, cum poti crede in moartea si invierea lui crezand in big-bang si evolutie? Sunteti asa usor de prostit, nu ma mir ca sunteti teisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NE ADAPTAM.dar trebuie sa ramanem si in adevar.nu puutem sluji si minciuna si adevarul fiindca este scris; nu puteti sluji la doi stapani, fiindca veti ura pe unul si veti iubi pe celalalt.stii ce e culmea? Ca Dumnezeu ne-a lasat libertatea de a alege cui slujim.ADEVARULUi? ori minciunii?

| Teardrop a răspuns:

Asta s-a întâmplat încă de la apariţia teoriei Big-Bangului. Biserica Romano-Catolică a adaptat-o de cum a apărut.

| misterelvisz a răspuns:

Ne pregatesc pentru a ne spune ca suntem extraterestri... si ca am distrus pamantul iar patru fraieri cu bani vor fi trimisi pe o alta planeta virgina... cu tehnologie pe timp limitat sau poate ca nu, poate sunt mai inteligenti decat par si aia patru fraieri vor popula o planeta, stiam ca era nevoie de 13 persoane pentru a popula o planeta, dar oare cine vor fi ei? Pot fi eu unul dintre ei? Poti tu? Un copil deal tau? Poate un nepot? Apocalipsa pe planeta asta e garantata sper ca pe viitoarea sa fim mai buni!