| SasaSasa2000 a întrebat:

Salut TPU,este adevărat că Atei cred că Ei sunt propriul Dumnezeu? Ei aleg ce e bine și ce e rău? dacă doriți să adăugați comentarii, mulțumesc.

Gen: Sunt ateu și sunt propriul Dumnezeu, Eu aleg ce e bine și ce e rău.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Ei isi aleg chiar si propriile reguli gramaticale.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar de ce tarile religioase sunt mai violente si pacatoase decat cele atee?

| SasaSasa2000 explică (pentru RAY):

Sunt unele da si altele nu. e ca si cum ai zice ca romanii sunt buni. nu ai cum sa spui asa ceva, exista ucigasi exista @urve si exista oameni de treaba. dar mai putini.

| SasaSasa2000 explică (pentru SasaSasa2000):

Tiam citit gresit intrebearea, intreadevar asa pare. ins un ateu are dreptul de a face ce vrea cu viata lui si a altora?

| RAY a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Nu vb despre doar de Romania, e adevarat ca sunt crime voaluri, pedofilie in orice loc de pe pământ, relogia nu facs omul mai bun

| SasaSasa2000 explică (pentru RAY):

Religia in general nu face omul mai bun, insa sunt unele religi care da., corect?

| RAY a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Nici una

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vroiai sa intrebi de fapt daca atei pot gandi singuri si nu trebuie sa le spuna cineva ce sa faca?

| LPCTSTR a răspuns:

Te inseli.
Ateii* sunt oameni simpli care nu cred in porcariile religiilor.
Nu trebuie sa fii ateu ca sa iti manageriezi singur viata in asa fel incat sa fii rational; cat despre ei fiind propriile entitati divine: imposibil. Ateismul neaga orice existenta a vreunei entitati. Ateii sunt oameni, asa cum am spus, simpli, ce nu au nevoie de o ipotetica entiate sub care sa considere ca frica fata de entitate este solutia unei vieti mai bune, guvernate de irationalitate.

| SasaSasa2000 explică (pentru LPCTSTR):

Adică ateismul nu este o religie?

RELÍGIE, religii, s. f.
- Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință

| LPCTSTR a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Ateismul este orice, numai o religie nu este...

| Holiday a răspuns:

Ateii nu lucreaza cu concepte gen 'Dumnezeu".

| CostinAlamariu a răspuns:

Am auzit o gramada de atei zicand asta si e hilar. Daca ai fi propriul tau Dumnezeu ai putea sa faci ce vrei, sa stii tot, sa fi peste tot in acelasi timp, etc.
Genul asta de oameni sunt prea orbiti de propriul ego sa-si constientizeze proprile limitari umane

| Ineys a răspuns:

Da, cum orice orice fiinta rationala ar trebui sa faca. N-ar trebui sa-ti spuna Gizas ca nu e bine sa te sinucizi ( ca ajungi in iad ) ci ar trebui sa-ti dai tu singurel seama de asta, nu crezi?

Sau ca nu e bine sa te comporti ca o specie inferioara ( sa minti, sa furi, sa faci toate alea ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii ştiu ce e bine şi ce e rău, nu că se cred neapărat proprii lor zei.
Aceştia se ghidează mai degrabă după raţiune şi logică.

| SasaSasa2000 explică:

Da. deci data viitoare o sa numerotez întrebările. că văd că nimeni nu a înțeles care sunt întrebările mele.
Nema fundă.

| suntserios a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Adica vrei sa zici ca nu ai primit raspunsurile pe care le vroiai asa ca ne faci pe noi idioti ca nu am inteles?

| SasaSasa2000 explică (pentru suntserios):

Dacă y nu înțelege un lucru nu înseamnă că este idiot, ci e vina lui x, care nu a explicat bine.

Și dacă x a pus o întrebare, dar nu este mulțumit de răspunsurile date de y și z, nu înseamnă că x ia făcut idioți pe y si. z.