| onutza98 a întrebat:

M-am spovedit ieri si din pacate nu pot intra Duminica in biserica ceea ce inseamna ca trebuie sa ma impartasesc saptamana viitoare! Vreau sa va intreb daca intre spovada si impartasanie trebuie tinut post? adica toate zilele?:-s

8 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Pierzi timpul cu spovedania si alte basme bisericesti. Ma gandesc ca ai descoperit deja ca nu exista Mos Craciun, ar trebui sa descoperi ca nu exista nici DumneZero.

| tasmania a răspuns (pentru ramona30):

Pentru unii nu sunt basme. Ai putina noblete sufleteasca si nu mai intra cu bocancii in sufletul omului - chiar daca te-ai sters pe talpi in prealabil. Daca nu stii sa raspunzi la intrebarea pusa de user, macar ai bunul simt si nu te amesteca in nelinistea lui.

| milan9 a răspuns:

Întreabă-l mai bine pe duhovnicul tău! Îți va recomanda probabil să încerci să ții măcar în zilele de dinainte de a te împărtăși...

| milan9 a răspuns:

Fără taina iertării, a spovedaniei sau a pocăinţei, nu există dezlegare de păcate!

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA, Mântuitorul a afirmat importanța harului iertării încredințat Bisericii Sale:

Ioan 20, 22: "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;"
Ioan 20, 23: "Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

| tavadaresti a răspuns:

Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti." (Marc.7:7)
Va dau aceste invataturi, dar nu va laud pentru ca va adunati laolalta nu ca sa va faceti mai buni, ci ca sa va faceti mai rai. (1Cor.11:17)
Dar acum, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu sau, mai bine zis, dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va mai intoarceti iarasi la acele invataturi incepatoare, slabe si saracacioase, carora vreti sa va supuneti din nou? (Gal.4:9)
Toate aceste lucruri, care pier odata cu intrebuintarea lor si sunt intemeiate pe porunci si invataturi omenesti, (Col.2:22)
Stiti, in adevar, ce invataturi v-am dat prin Domnul Isus. (1Tes.4:2)
De aceea, cine nesocoteste aceste invataturi nesocoteste nu pe un om, ci pe Dumnezeu, care v-a dat si Duhul Sau cel Sfant. (1Tes.4:8)
Daca vei pune in mintea fratilor aceste lucruri, vei fi un bun slujitor al lui Hristos Isus, fiindca te hranesti cu cuvintele credintei si ale bunei invataturi pe care ai urmat-o pana acum. (1Tim.4:6)
Sa nu va lasati amagiti de orice fel de invataturi straine; caci este bine ca inima sa fie intarita prin har, nu prin mancari, care n-au slujit la nimic celor ce le-au pazit. (Evr.13:9)

| tasmania a răspuns:

Ar fi bine sa iei legatura cu duhovnicul tau - e cel mai in masura sa-ti recomande ce si cum. In general, sunt binevenite 2-3 zile de post inainte de cuminecare; dar daca mai intervine ceva in saptamana dintre spovada si impartasit si crezi ca nu esti in regula sufleteste, poate mai faci o spovada scurta in zilele urmatoare.

| savvy12 a răspuns:

Ce reguli ciudate aveti la bisericile alea, Doamne fereste... pe ce afirmatie biblica este sustinuta afirmatia ''M-am spovedit ieri si din pacate nu pot intra Duminica in biserica ceea ce inseamna ca trebuie sa ma impartasesc saptamana viitoare''?

| savvy12 a răspuns:

Poti sa te duci la biserica oricand ii deschisa, nu mai asculta toate prostiile...