| 4b a întrebat:

Ma iertati da' tentatia fu mare...E adevarat ca mai usor ar trece o camila prin urechea unui ac decat sa priceapa un ateu ca Dumnezeu exista?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Sa nu mai cazi in tentatia asta... Fiecare om are posibilitatea de a pricepe ca Dumnezeu exista. Ateii nu sunt cu nimic mai prejos, iar lupta asta surda atei-teisti nu face bine nimanui.

62 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Te iertam, dar, o camila nu poate trece prin urechea unui in timp ce ateul poate pricepe ca dumnezeu exista.

| IMINENT a răspuns:

Da oare 4bb4 poate sa priceapa ca credinta e ceva personal sau mai usor trece o camila prin urechea unui ac?

| M?d?0611 a răspuns:

Si asta e adevarata laughing, dar pentru ca pentru a pricepe avem nevoie de dovezi concrete, ceea ce nu o sa primim vreodata. Deocamdata cele care darama existenta lui sunt cele concrete, si logice.

| martzian a răspuns (pentru M?d?0611):

Mădă0611, ne dai un exemplu de domeniu in care ai primit "dovezi concrete si logice" care "darama existenta lui? Mie mi-au scapat dovezile alea care iti dau tie atata zambet. happy

| M?d?0611 a răspuns (pentru martzian):

Crezi ca are vreun rost? Te-am mai vazut pe aici, asa ca eu zic ca nu ti-au scapat si nici n-are rost sa le repet asa de dragul conversatiei. happy

| martzian a răspuns (pentru M?d?0611):

Iti spun eu, draga mea. Nu le ai, pentru ca nu exista.

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Cam cat de logic, de concret si de rational poate fi faptul ca nimicul initial (stii ce inseamna nimic, da? nu vid, NIMIC) a imprumutat energie din nimic si a avut loc o mare bubuiala - Bing-Bang, Kutzu-Kutzu sau King-Kong, care a format intregul univers, nu doar unul material, dar si organic, inteligent? Logic? Concret? Rational? Ia mai gandeste-te oleaca... happy

| Alphawolf a răspuns:

E chiar asa de prost ateul? Mai vrei sa te si iertam?
Iart-o doamne ca...

| DannaK a răspuns:

Mai bine sa crezi in ceva ce nu exista decat sa nu crezi in ceva ce exista...

| M?d?0611 a răspuns (pentru martzian):

Raspund aici ca celalalt nu imi apare, inca.
Daca ceva nu merge cu religia, merge impotriva ei. Fosilele sunt ceva concret, dau logica teoriei evolutiei, care e deja un fapt. Dar daca excludem asta, autosugestia e suficienta pentru a darama credinta in forte superioare, si si asta e logica.

| M?d?0611 a răspuns (pentru martzian):

"Nimicul nu poate exista. Asta o spune fizica moderna. Cea mai apropiata forma de nimic e vidul cuantic, in care se produc fluctuatii cuantice, una din acele fluctuatii cuantice a dat nastere Universului nostru.

Daca nimicul ar putea exista, atunci nu ar exista nici Universul, nici D-zeu si nimic altceva. D-zeu nu exista oricum, am zis doar ca sa intelegi.
Avand in vedere ca nimicul nu poate exista, exista ceva peste tot si uneori se naste un Univers." copy-paste.

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Si totusi prima parte se poate folosi si in sens invers. Dumnezeu de unde a venit?

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Pana la momentul de fata, povestile biblice au fost sa zicem elucidate, s-a oferit niste explicatii alternative care nu se intercalau cu cele oferite de religie in ceea ce priveste fenomenele care ne inconjoara.

| 4b explică (pentru IMINENT):

laughing iarta-ma, da is om...ce sa fac?!
Si in legatura cu ce ma intrebasi, da, 4bb4 poate, insa nu tata lumea-i 4bb4.
Sanatatewinking

| 4b explică (pentru Alphawolf):

Bine ca...te oprisilaughing

| M?d?0611 a răspuns (pentru M25M):

Intrebarea asta nu isi are rostul. Pentru ei dumnezeu a existat dintotdeauna, de aceea nici nu mai are rost s-o amintesti intr-o discutie cu un crestin.

| M25M a răspuns (pentru M?d?0611):

Eu cred ca isi are, pentru ca se accepta cu lejeritate ideea ca Dumnezeu a existat mereu, atunci de pare atat de putin probabila posibiliatatea ca acel nimic(care nu a fost descoperit inca) sa fi existat dintotdeauna? Pac-Pac ma-nteleeeegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o diferenta intre a pricepe si a crede.

| M?d?0611 a răspuns (pentru M25M):

Inteleg, pac-pac, dar le stiu raspunsurile laughing
Oky, isi are rostul.

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Sunt sigur ca stii. Hai, incearca! laughing

| martzian a răspuns (pentru M25M):

"s-a oferit niste explicatii alternative care nu se intercalau cu cele oferite de religie in ceea ce priveste fenomenele care ne inconjoara." exemple?

| martzian a răspuns (pentru M25M):

"Si totusi prima parte se poate folosi si in sens invers." - Si totusi, daca tot ai intervenit, de ce nu incerci o explicatie? Lamentarea ta e mai mult ca un sughit - nu face decat sa confirme o stare de fapt.

| RAY a răspuns:

In primul rand ateii au o inteligenta peste medie deci pot pricepe aproape orice, ateii nu pot pricepe ca din nimic a aparut un zeu care din nimic a creat 240 de miliarde de stele ori x planete ori 5 milioane de specii de animale din absolut nimic
asa ca ateii nu ca nu pot pricepe fantezii crestine si au nevoie de o dovada ca exista zeul tau, acea dovada se numeste metoda stiintifica, cei care devin crestini find ateii nu au fost in viata lor ateii, un ateu nu devine crestin nu ca are credinta pentru ateism si pentru ca ratiunea il obliga sa fie ateu mereu, in concluzie ateii asteapta dovada ca exista dumnezeu pana acum argumentele nu doar a crestinilor a tuturor religiilor nu cred ca conving nici pe nepotica mea de 10 ani daca le folosesc pentru mos craciun din pacate si ea e infectata cu acest virus numit religie

| martzian a răspuns (pentru M?d?0611):

Reciteste. Si plangi. Astea sunt "dovezile" logice si concrete? Cool! happy

Ce facem cu principiul cauza efect? Corect, nimicul nu exista. Prin urmare, mergand pe linia explicatiei, ce a fost la inceput? Si daca nimicul nu exista, inseamna ca ceva a existat dintotdeauna? Pe bune? Mai ramane doar o singura dilema: creatie inteligenta sau haos si loterie cosmica? Lasa copy-paste, incepe sa gandesti! laughing

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Le stii si tu:
Ordinea crearii universului - varianta biblica
Omul a evoluat dupa miliarde de ani - Omul a fost creat din tarana si apa
Fenomenele naturale asa cum sunt ele descrise stiitific- Furia sau Voia lui Dumnezeu
"Posedarea" este o forma de boala psihica sau cauza unei tumore- Diavolul sau Demonii intra in om fiindca s-a indepartat de Dumnezeu
Dupa ce omul moare sau intra in coma, moarte clinica, creierul lui inca functioneaza chiar daca inima nu mai pulseaza sange ceea ce ii confera stadiul de experienta in afara corpului - Sufletul se zbate, si vede lumina si se apropie de ea etc...

S.a.m.d.

| martzian a răspuns (pentru M?d?0611):

Super. Ai citit dezbaterea noastra de pe TPU despre T-Rex? Si dovezile (tesuturi) oferite de cercetatori? Sau nu se pune?

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Le-am demontat pe cele mai multe.Si nu te-am vazut dornic sa le discuti. Vrei sa le luam pe rand?

| martzian a răspuns (pentru M?d?0611):

"Fosilele sunt ceva concret, dau logica teoriei evolutiei, care e deja un fapt." - Probabil vei dori sa vezi ca fosilele infirma teoriile de care te-ai lasat tu uimita:
http://kgov.com/dinosaur-soft-tissue
http://kgov.com/rsf-list-of-not-so-old-things

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Esti foarte arogant prin tonalitatea pe care o adopti deci sa inteleg ca aceasta credinta in Dumnezeu ti-a luminat mintea si stii cu siguranta ca ceea ce sustii tu este 100% adevarat.
Deci daca vrei ia-le pe rand
Eu nu sustin ca stiinta a explicat in totalitatea aceste fenomene, dar sustin ca macar a oferit o alta explicatie cat de cat plauzibila, decat o interventie divina.
Si totusi tu ce exemple, dovezi ai cand sustii ca Dumnezeu exista, in afara de credinta si Biblie?

| M?d?0611 a răspuns (pentru martzian):

Copy-paste pentru ca ti-as fi zis exact asa, poate as fi omis cateva cuvinte, si apoi veneai ca e de pe net, asa cum fac eu su unii. In fine.
N-am de ce sa plang, sunt doar 2 dovezi, cele mai simple, suficient de logice si concrete cat sa stea in picioare. Statul lor in picioare nu lasa loc altora care vin in contradictie. Mi se pare pierdere de timp sa ma repet sau sa iti dau aceleasi argumente pe care le-ai tot dezbatut pe aici. Cauti motive sa te lungesti ca apoi sa scoti niste versete? laughing Fie.
Pai avand in vedere ca Terra nu a fost dintotdeauna asa, ca Luna nu a existat de la inceput si ca dupa formare era foarte aproape de planeta facand astfel imposibila dezvoltarea unor forme de viata, ca planetele si galaxiile se ciocnesc, ia zi, inteligenta sau haos?