| sir sanjei a întrebat:

Managerul Arhiepiscopiei Tomisului şi stareţa Mănăstirii Galeşu, reţinuţi pentru evaziune fiscală. Cu banii din contrabandă au cumpărat şi clopote pentru biserică

Citeste mai mult: adev.ro/otht71

sursa: adevarul.ro

Patriarhia CONFIRMĂ că sunt „mai multe cazuri smintitoare de corupție morală" cu FUNCȚII în BOR!

sursa: comisarul.ro

Chiar mai crede cineva ca inaltii bisericii slujesc credintei si divinitatii?

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

"slujesc credintei si divinitatii?" Se pare ca nu toti slujesc lui Dumnezeu si invataturilor Sale. Pe cine tradeaza ei? Pe Dumnezeu, credinta lor, Biserica lor, principiile pe care le incalca, si pe ei insisi la urma urmei cu propriul lor interes fundamental, care este mantuirea sufletului. sad

| sir sanjei explică (pentru milan9):

Mai tii minte ca acum ceva vreme aratam cu degetul inspre biserica si conducerea bisericii si tu zice-ai ca nu e chiar asa posibil si ca unele chestii sunt facute?
Eu te inteleg sa le iei apararea, ca doar esti de a lor, dar faptele sunt mai puternice ca orice parere.
Dar ce ma roade cel mai tare; De ce au nevoie calugarii de atat de multi bani si putere?
Oare nu cumva din cauza ca asta li se ofera?
Oare nu tot sistemul monahal este putred? De la primul la ultimul slujitor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sir sanjei):

Stai breh usor cu calugarii. Sint sanse mult mai mari sa gasesti un calugar cinstit decat un popa. Si auzi asta de la unul care i-ar aduna pe toti si le-ar da cate o lopata sa se apuce de munca, iar bisericile le-as transforma in biblioteci, gradinite, spitale si scoli.

| sir sanjei explică (pentru GabiDumitrescu):

Toată conducerea bor este formată din călugări. Aia de ii vezi poleiti cu aur si mercedesuri, sunt toti călugări!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sir sanjei):

Da, la un moment dat au fost calugari. Eu ma refeream la calugarul "de rind" vs preotul "de rind". In alta ordine de idei, ceva misto despre un fost jeg de frunte al BOR, pe care cei de-alde milan9 daca ii intrebi sigur ti l-ar ridica in slavi: "On 18 December 1989, at the start of the Romanian Revolution of 1989, the Holy Synod had a meeting in which Teoctist announced that he agreed with the repression of the anti-communist movement in Timișoara, claiming the events were caused by foreign interference.[5] He sent a telegram to Ceaușescu, praising him for his "brilliant activity", "wise guidance", "daring thinking" and claiming that the Romanians live "in a golden age, properly and righteously bearing [Ceaușescu's] name".[6]"

| Holiday a răspuns:

@umfla vellajonhy

"o sa se desparta greu statul de religie,"

Cand se va intampla asta, si sigur se va intampla mai devreme sau mai tarziu, ierhovistii vor fi demult scosi in afara legii. Asteptam cu interes momentul acela.

| mentholinks a răspuns:

BOR e biserica doar cu numele.

| VelaJohnny a răspuns:

Idolatrizeaza banii, toate actiunile pe care le fac sunt pentru a se imbogati. Daca statul nu ar avea de castigat din partea religiei nimic, ar fi renuntat la a mai sustine-o ca religie de stat. Principalul vinovat este guvernarea politica, care este mana in mana, sustinandu-se reciproc si colaborand aproape.

Pe timp de razboaie, cine ridica moralul soldatilor? Biserica este o institutie puternica si influentabila, din cele mai vechi timpuri liderii politici s-au folosit de ea. Habar nu ai cati bani face statul datorita sarbatorilor religioase precum craciunul, pastele, rugi, pelerinaje. Acolo se invart banii la greu, colaborand cu industria comertului, colaborare greu de realizat de stat fara religie. Statul percepe taxe din partea celor ce vand, supermaketurile de sarbatori vand in lunile respective poate mai mult decat in restul anului, plus alte avantaje precum influentarea maselor pe timpul alegerilor, o sa se desparta greu statul de religie, dar o sa o faca pana la urma.

ONU deja ia masuri impotriva religiilor. E o chestiune de timp pana isi va incheia imperiul religiei prostitutia cu liderii politici si formele de guvernare. Imi si imaginez ce haos o sa se produca in randul maselor spalate pe creier si inculte cand o sa fie lichidate religiile. Cum o sa faca Daniel puscarie, cum BOR o sa piarda averile si proprietatile, cum nu o sa mai existe religii de stat. Gloatele vor protesta probabil. Atunci se va vedea care religie a slujit intr-adevar Celui Divin, si care au slujit propriilor interese. Unii speculeaza ca prin 2050 (sau ceva de genul) o mare parte din planeta nu o sa mai fie locuibila, datorita incalzirii globale, poluarii etc. Evenimentele despre care vorbesc vor avea loc mai curand de acel an, cu siguranta.

| VelaJohnny a răspuns:

@holiday

E adevarat, dintre toate religiile, Martorii lui Iehova sunt cei mai fara aparare sa zic asa. Daca BOR din Romania face presiuni asupra guvernului, e posibil sa se intample la fel ca in Rusia. Vladimir Putin nu are nimic cu noi, recent au fost premiati niste Martori, pentru buni cetateni si o familie pentru ca era exemplara (sau ceva de genul), desi suntem etichetati drept extremisti acolo.

Nu ne implicam in politica, sustinand vreun guvern, nu ne implicam in sericiul militar, BOR cu asta se ocupa, si statul ar avea mai multe motive de a o sustine-o, in defavoarea noastra. Stai linistit, vom fi cu siguranta si noi interzisi cand va fi interzisa si BOR. De supravietuit vedem cine o sa reuseasca. Sunt foarte optimist, desi sunt sigur ca va fi greu, cercetand istoria Martorilor lui Iehova din timpul comunist.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Voi sunteti o secta relativ noua, dar foarte insidioasa. Sub masca asta de "noi nu facem nimic", de fapt sunteti unii dintre cei mai predispusi sa va apucati de tampenii. Cu cat intr-o secta, sau grupare in general, membrii sunt mai spalati pe creier de ideile sectei/grupului, cu atat sunt mai usor de convins de liderii lor sa faca tot felul de tampenii in interesul lor. Deocamdata doar le faceti burtile mari liderilor vostri, dar daca nu sunteti tinuti sub control cat de cat, odata le vin idei liderilor astia si va pun sa faceti si alte dracii. Oricum ideologia voastra e usor de schimbat si voi usor de manipulat in orice directie. Vorba ta, istoria arata ca v-ati schimbat ideile foarte repede cand liderii vostri v-au cerut asta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

laughing Esti foarte amuzant spunand „sunteti unii dintre cei mai predispusi sa va apucati de tampenii".
Fa-ti timp sa cunosti organizatia noastra de la sursa daca vrei sa nu vorbesti minciuni.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Un lucru e cert. Organizatia voastra imprastie minciuni. Nici nu mai are rost sa discutam mai departe.
Chiar si pozitia fata de povestea crestina, asa cretina cum e povestea, e una care o deformeaza evident. Ca pe undeva au si astia din gruparile astea mari traditionale de crestini sa nu va considere de-ai lor. Practic ati modificat prea mult povestea ca sa mai aiba legatura cu crestinismul. Bine, si musulmanii au facut la fel, dar macar aia au bunul simt sa nu se declare crestini. Si-au creat alta religie.
N-are sens sa mai continuam, ce era de inteles, s-a inteles, de cine vrea sa inteleaga.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

„ati modificat prea mult povestea ca sa mai aiba legatura cu crestinismul" - hai serios straight face

Clar, nu te-ai documentat deloc de la surse de incredere, vorbesti prostii. Convinge-te singur, citeste Biblia cap-coada si compara cu invataturile ce le predam. Noi ne armonizam toate invataturile dupa Biblie, nu traditii, nu chestii pagane. N-ai pic de studiu adevarat al Bibliei, dar sustii cu tupeu chestii care te depasesc. Cine a deformat crestinismul? Cei ce incearca sa traiasca strict dupa invataturile Bibliei, sau cei ce au manjit crestinismul cu lucruri pagane? Nu exemplific si nu detaliez, nu cred ca am cu cine sa port o astfel de discutie.

„Organizatia voastra imprastie minciuni" - trist ca spui asta. Se vede clar ca nu esti informat. Ziceai de mine ca sunt spalat pe creier, dar ideile ce le promovezi nu sunt adevarate, observ proasta cunostinta pe care o detii. Probabil e vina mea, sunt asa de prost si naiv, ca un robot programat care nu are ratiune, ci functioneaza dupa un program, si nu pot vedea lucrurile cum sunt in realitate, iar tu esti foarte luminat, deschis la minte si atot-cunoscator, evident ca nu ne putem intelege. Dintre toate lucrurile, cel mai mult urasc aroganta, esti plin de ea, uitasem de ce ti-am dat block, nu obisnuiesc sa port pica pe oameni. Sunt de acord ca nu are sens sa continuam. Pana nu te stradui sa intelegi cu adevarat lucrurile, si pana nu te documentezi cu adevarat, n-are sens nici o discutie pe vreo tema de genul. Ma tem ca nu se va ajunge niciodata la asta, e nevoie de multa umilinta sa te lasi indrumat de un amarat de Martor al lui Iehova si sa accepti ca nu cunosti mai nimic din lucrurile ce le sustii despre organizatia noastra, din moment ce nu ai facut cercetari de la sursa.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

No bine, tu urasti aroganta, iar mie imi e sila de ipocrizie si mai ales de prostie. Asta e, nu ne potrivim, dar asta nu schimba lucrurile cu nimic.
Ma tot freci la cap cu "sursa". Care naiba e sursa, ca repet, nici macar cretinatatea de poveste crestina nu se potriveste cu ce aberati voi? Poate "sursa" e vreun nenorocit de site iehovist, sau poate cretinatatile debitate de liderii vostri?!? Hai sa fim seriosi...
Si iti aduc aminte ca nici intre voi nu va mai intelegeti, e aceeasi bataie pe ciolan ca la toti astilalti.