| Anonim430 a întrebat:

Masturbarea este un păcat? Sau este un păcat doar dacă o faci des, ești obsedat și îți distruge relația de familie?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Orice in exces, e nesănătos. Păcat că faci exces!

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie ca e pacat. Biblic pacat este ceva pentru iertarea caruia este prevazuta varsare de sange in Vechiul Testament.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia ortodoxa condamna orice placere sexuala de orice fel daca nu e in scop de procreere. Simplu.

| lpavel a răspuns:

Da, masturbarea este un pacat de moarte! Ba chiar si daca te uiti dupa fete imaginandu-te in pat cu ele si acela e pacat!
Cu relatia de familie n-are nici o treaba, nu afecteaza niciun fel de relatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D.p.d.v religios, da. D.p.d.v medical e sănătoasă. Eliberează endorfine, un hormon al stării de bine și scade tensiunea sexuala acumulata.

| EestiSodalane a răspuns:

Da, este un păcat mare, chiar și dacă o faci o singură dată.

| Anonim027 a răspuns:

Da este, ‭‭

1 Ioan‬ ‭1:9‬ ‭VDC‬‬
[9] Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.

| Alegss99 a răspuns:

Este pacat.
Trebuie sa ti-o faca preotul.

| Prostulumii a răspuns:

Este un mare păcat, iti va distruge viata cum mi-a distrus-o mie. Asa ca ai mare grija, sa nu ajungi si tu ca mine crying