| alidenbealidenbi a întrebat:

Merele și multe alte fructe au o mărime potrivită pentru a fi apucate între două degete de la o mana sau cu o mana de om.

Daca ar fi evoluție, pomii nu ar fi avut de unde să știe să facă fructe potrivite ca mărime pentru mana omului.

Nu-i așa că aceasta e o dovadă în plus că Dumnezeu există și că relatarea din Geneza, unde scrie că Dumnezeu a făcut pomii din gradina Edenului pentru omul Adam, este adevărată?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe logica ta asa e ca si de aia ne intra penisul perfect in mana sa ne putem masturba cat mai mult?

122 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da da
pepenele de 10 kg e perfect de tinut in mana
si nucile de cocos care cresc la 20m inaltime

clar

| johnnny123 a răspuns:

Deci in opinia ta faptul ca merele si perele se potrivesc in mainile oamenilor reprezinta o dovada ca au fost create de Dumnezeu si ca evolutia nu exista...

Buun. Explica-mi atunci pepenii.

| mastadont a răspuns (pentru johnnny123):

Foarte bine punctat. Și uite cum reușește un pepene să dea peste cap dogma creștină big grin Ce să mai zicem de nucile de cocos de exemplu, pe care Dumnezeu nu le-a făcut nici ușor de apucat și nici ușor de spart.

| johnnny123 a răspuns (pentru mastadont):

Stai ca acum se gandeste cum poate sa incorporeze pepenii in poveste fara sa recunoasca faptul ca argumentele lui nu au nici o logica.

| rapandula a răspuns:

Iar trebuie sa te atentionez ca te-ai informat prost sau ti-a fost frica sa o faci. Sunt fructe mult mai mici care se iau cu doua degete, nu cu mana. Sunt zeci de mii sau sute de mii de fructe care nu se pot apuca cu o mana. Cu pepenele galben ce facem? Cu pepenele rosu ce facem? Cu dovlecii ce facem? Astea sunt exemple doar din tara noastra comune. Vrei sa-ti dau exemple de peste tot de pe glob?

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Sa mor de n-ai dat cel mai bun exemplu posibil. Esti genial manca-ti-as...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu-i așa. Dumnezeu le-a făcut așa, cu milioane de ani în urmă, ca să fie potrivite la mărime pentru degetele maimuțelor. Iar pe vremea aceea, merele nu aveau mărimea celor de acum, aveau mărimea merelor pădurețe, pe care o au pomii ne altoiți și cei ce se găsesc prin pădurile noastre.
Astfel, relatarea din Geneza este adevărată ca orice poveste de Ion Creangă sau Frații Grim.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Ms ms
e un talent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar o coincidenta. Exista fructe de toate marimile, pepenii nu incap intr-o mana, afinele sunt prea mici, ananasii iar nu incap intr-o mana etc.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Puricii, paduchii, viermii, tantarii si restul parazitilor au fost facuti perfect ca sa vina in ajutorul omului.

| sierra1 a răspuns:

"multe alte fructe au o mărime potrivită pentru a fi apucate între două degete...aceasta e o dovadă în plus că Dumnezeu există"

oops, șeful tău a uitat de pepeni, dovleci?

| rapandula a răspuns (pentru sierra1):

O sa zica ca alea sunt facute de satan laughing laughing

| alidenbealidenbi explică (pentru sierra1):

Alea nu-s fructe.

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

Dupa ce a pacatuit Adam acestea si-au schimbat comportamentul si locurile de hranire.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Lol, dar ce sunt atunci martore?

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Https://exploremag.ro/curiozitati-despre-pepene/

răspunsul corect este…ambele variante!

https://diversificare.ro/alimente/2011/02/dovleacul-fruct-sau-leguma/

O parte dintre sursele verificate îl cataloghează ca legumă, altele ca fruct. Eu am hotărât să-l categorisesc ca "legumă", având în vedere faptul că se folosește pregătit termic în piureuri, supe și alte preparate mai complexe.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Majoritatea incap in mana omului.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ok, lasa asta. Dar mai sunt si alte fructe care nu pot fi luate intr-o singura mana. Asta dovedeste ca teoria ta este falsa. Bun deci vad ca ai timp si esti decis sa raspunzi. Ia da-ti cu parerea deapre asta, e dovada ca teoria ta e falsa:
https://www.google.ro/......ex.amphtml

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Nu poate fi mancat direct cu gura.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Pepenii nu cresc in pomi.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Moooor ba, n-ai cum asa ceva laughing laughing
Esti de oscar. Orice doar sa nu recunosti ca te-ai inselat. Ai spus ca Dumnezeu a creat fructele cat sa fie apucate intr-o mana. Vin cu contra-argumentul si dovada si tu dupa vi sa-mi spui ca ala nu poate fi mancat direct cu gura. Ce treaba are una cu alta. Ambele sunt comenstibile si se consuma. Martorii astia ai lui Iehova sunt ceva de povestit la copii.

| alidenbealidenbi explică (pentru mastadont):

Nucile de cocos sunt pentru saraci si disperati ca n-au ce manca, trebuie sa le loveasca cu pietre ca sa bea zeama. In plus nucii de cocos sunt prea inalti.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Adam nu avea cutit sa taie pepeni. Iar daca lovea cu pietre se facea praf pepenele.

| h379m3973423 a răspuns:

Aha, deci iehovist d'oh
laughing

| alidenbealidenbi explică (pentru suntserios):

Daca Adam vroia s-o faca noaptea el sau Eva ghida cu mana.

Asta e contra evolutiei. Evolutia se bazeaza pe inmultire frenetica. Dar si inmultirea aia e contra evolutiei. Inmultirea e ceva prea complex pentru a avea vreo tangenta cu evolutia.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ce parere ai despre scheletele de om de acum 100.000 de ani care sapau mine in Africa de Sud nestiind ei prea multe?
Ce parere ai despre scheletele de acum mai bine de un milion de an si care isi construiau arme din pietre? Aveau un aspect fizic ceva mai diferit, un fel de maimuta pe doua picioare care erau in stare sa vaneze si sa taie carnea de pe prada cu pietrele ascutite de ei. Asta inseamna evolutia. Ce parere ai despre asta? E fals totul? Atunci ce parere ai ca noi la nivel molecular evoluam pe zi ce trece? In corpul nostru anual se produc modificari care vor influenta urmatoarele generatii.