| alidenbealidenbi a întrebat:

Merele și multe alte fructe au o mărime potrivită pentru a fi apucate între două degete de la o mana sau cu o mana de om.

Daca ar fi evoluție, pomii nu ar fi avut de unde să știe să facă fructe potrivite ca mărime pentru mana omului.

Nu-i așa că aceasta e o dovadă în plus că Dumnezeu există și că relatarea din Geneza, unde scrie că Dumnezeu a făcut pomii din gradina Edenului pentru omul Adam, este adevărată?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe logica ta asa e ca si de aia ne intra penisul perfect in mana sa ne putem masturba cat mai mult?

122 răspunsuri:
| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Nu e stiinta teoria evolutiei ci o poveste ticluita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ete scart

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Secta aia ti-a distrus creierul sa-mi trag ceva. Masonul ala Russell si-a atins scopul. A reusit sa indobitoceasca 10 milioane de oameni.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Ete na.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ete fleosc

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Barbosul ala de Darwin a prostit miliarde de oameni.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

Prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata Gusticel se simte prost, dar apoi citeste aceste raspunsuri si prinde curaj big grin

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu a prostit nimic. A ajutat populatia sa realizeze trecutul nostru adevarat. Datorita lui genetica a avansat. Am descoperit si demonstrat dupa stiintific ca ce a spus el este adevarat exact ca in cazul lui Einstein si al altora cand au teoretizat gaurile negre iar stiinta le-a demonstrat mai tarziu ca aveau dreptate.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Fii atent, iti dau de lucru diseara sa te uiti la ceva adevarat care va da in gat pe toti martorii. Este un fost martor care a fost excomunicat si care acum va da in gat cu mizeriile pe care voi le faceti.
https://youtube.com/c/FlorinStanexJW
Incepe sa te uiti de la primul său videoclip pana la cel mai recent. Ia-le in ordine.

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Omul e cea mai avansata forma de existenta a materiei rezultata in urma evolutiei si nu tine cont de povesti. Povestile puerile, primitive, fanteziste si absurde sunt doar pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. E un mod prin care unii indivizii ii paraziteaza pe ceilalti si acest procedeu corespunde cu legile evolutiei. E plina natura de paraziti de tot felul. Acum ca stiinta a mai avansat, omul simplu devine mai greu de prostit, dar nu e imposibil. Cine nu gandeste si asteapta pe altii sa gandeasca pentru el e usor de inselat si de prostit chiar cu povesti absurde care n-au nici o legatura cu realitatea.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu tu esti cel care decide ce este stiinta si ce nu. Stiinta opereaza cu un aparat pe care tu nu-l posezi.

| rapandula a răspuns (pentru johnnny123):

Va raspunde maine. I-am dat sa se uite la un video facut de un fost martor a lui puIea si care a decis sa spuna lumii intregi ce mizerie fac ei acolo in secta.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Am trecut si eu prin gandirea acelui martor si fara sa ma uit la acel video.
Presiunea lumii e foarte puternica. Isus a spus: "cine isi salveaza sufletul prin pacat de fapt il pierde."

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Cel intelept cedeaza primul la o discutie care nu ajunge nicaieri cu cineva care nu vrea.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Uita-te la toate videoclipurile lui. Va da in gat toate prostiile si explica cum de ce regulile sunt așa si cum de sunt alese de catre conducere, nu de catre Iisus. Sunt unele reguli pe care le aveti interzise pentru ca le considerati pagane insa aveti alte obiceiuri tot pagane dar pe care le faceti. Cum ar veni faceti ce va convine, nu ce trebuie. Arata si cum ati avut reguli si după v-ati razgandit. Arata cum spuneati ca in 1914 vine sfarsitul lumii si v-ati inselat iar dupa ati dat-o la intors ca mai trebuie sa vina o generatie, dupa iar va veti insela deoarece ar insemna ca sfarsitul vine in 30 de ani si veti spune si atunci ca mai trebuie sa vina o generatie si tot asa. Va da omul in gat de tot. Pe site-ul vostru spuneti ca nimeni n-a murit de la refuzul transfuziei desi sunt zeci sau sute de decese doar in Romania. Mintiti cu nerusinare. Hai nu mai zic, te las sa te uiti.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

"Pe site-ul vostru spuneti ca nimeni n-a murit de la refuzul perfuziei desii sunt zeci sau sute de decese doar in Romania. Mintit cu nerusinare." - n-am zis ca nu se moare. Si cred ca jumatate din morti puteau fi salvati daca ministerul sanatatii ar investi mai mult in tratamente fara sange.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Corect! Asa ca fii tu cel intelept si renunta sa mai faci propaganda religioasa pe un site unde nimeni nu vrea sa te asculte. Si transmite-le acest mesaj si colegilor de la biserica.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Iar minti. Ba da, spuneti pe site ca sunt nefondate afirmatiile care spun ca se moare anual pentru ca pacientii refuza sa li se faca transfuzie de sange invocand motive religioase.
https://prnt.sc/11t22cf

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Nu fac propaganda. Isus a zis sa vestim vestea buna despre imparatia lui Dumnezeu. Matei 28:19, 20: "Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor,+ botezându-i+ în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt 20 și învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit.+ Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea".

Ezechiel 33:6:"dacă străjerul vede sabia venind și nu sună din corn,+ iar poporul nu este avertizat și vine sabia și ia viața* unui om, acesta va muri pentru propria nelegiuire, dar sângele lui îl voi cere înapoi de la străjer*».

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

"Nu fac propaganda. Isus a zis..."
:-)))

| johnnny123 a răspuns (pentru rapandula):

Chiar citeam un articol despre mecanismele psihologice cu care opereaza sectele astea ca sa-si tina membrii captivi.

Manevra este urmatoarea: Atunci cand membrii sunt trimisi din usa in usa sa predice, de fapt scopul real pentru care sunt trimisi nu este sa gaseasca noi adepti. Sunt trimisi special ca sa li se tranteasca usa in nas, pentru ca aceste refuzuri constante ale oamenilor le intaresc sentimentul de apartenenta la secta. Cu cat sunt mai mult respinsi, cu atat se simt mai legati de bisericuta lor.

Pana cand ajung sa creada ca toata lumea este impotriva lor, iar secta este singurul sanctuar in care gasesc intelegere, sustinere si adevarul pe care lumea cea rea si pacatoasa nu vrea sa-l accepte.

Din punct de vedere psihologic, totul este foarte bine pus la punct. Ii tine acolo pe viata, rar se mai trezeste cate unul care scapa.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Caută pe site-ul oficial al martorilor.

Cei care mor că nu li s-a administrat sânge nu mai apuca să spună că au murit că nu li s-a administrat sânge. Însă vor spune când vor fi inviați de Iehova și o vor spune bucuroși că au murit în loialitate și supunere față de porunca lui Iehova de a refuza transfuziile.

M-a pus chirurgul sa semnez că sa accept riscul de a muri daca va fi nevoie de sânge. Medicul nu avea nici o alternativa fără sânge și nu colabora cu martorii. Așa că m-am externat. Apoi martorii m-au ajutat cu un medic ce colaborează cu martorii și operația a decurs bine. Problema a apărut cu primul chirurg de la faptul că eu nu vorbisem cu bătrânii mai în detaliu înainte să mă internez.

Oricum, e bine ca omul sa respecte viața și sănătatea evitând orice pericol care l-ar duce pe masa de operatie evitând să-și riște sănătatea lui și a celorlalți oameni.

| rapandula a răspuns (pentru johnnny123):

EXACT!
La mine nu a fost nevoie sa citesc, mi-am dat seama de asta din felul in care abordeaza subiectul intre ei. Ei intre ei isi spun ca doar iehovistii vor mostenii imparatia cerurilor iar ceilalti vor arde in iad si ca sunt condusi de satan. Ei specifica ca din cauza asta vom incerca sa ii tragem de partea noastra, sa ne bagam peste ei ca sa ii facem sa clacheze. Noi acum cand venim sa le dam adevarul in fata fiind pasnici, ei de fapt cred ca noi suntem controlați de satana incercand sa ii tragem de partea noastra corupta si pacatoasa. Buna tactica a ales masonul Russell cand a creat secta. Este bine ca sunt doar 10 milioane in toata lumea de iehovisti iar numarul lor este in scadere din cauza regulilor stricte si inumane. Ce n-as da sa ma abordeze un martor pe strada. Din pacate am dat de unul care mi-a recomandat o carte si l-am ignorat. Trebuia sa-l iau la bataie pentru ca era foarte insistent.

| johnnny123 a răspuns (pentru rapandula):

Eh, sa nu exageram. Nu era cazul sa-l iei la bataie. Daca stai sa te gandesti, omul ala este doar o victima a unora care au profitat de vulnerabilitatile si temerile lui si l-au spalat nitel pe creier.

| rapandula a răspuns (pentru johnnny123):

Da dar unul cum e sclavul asta cu care vorbim clar ar merita luat la bataie. Macar sa-i intarim credinta cum trebuie. Oricum asta înapoi nu mai da. Sa vezi ce raspuns da la o intrebare legata de transfuziile de sange. Cica el si-ar lasa copilul sa moara daca singura salvare ar fi transfuzia de sange. Cica astfel isi dovedește credinta in Iehova. E un criminal omul. Ce diferenta e intre el si un criminal cand amandoi decid moartea victimei?

| johnnny123 a răspuns (pentru rapandula):

Asta este intr-adevar marele pericol: atunci cand o religie se transforma dintr-o credinta gresita dar esential inofensiva intr-o credinta de-a dreptul periculoasa cu consecinte reale. Acolo incepe fanatismul.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Medicul intreaba. Daca Biblia ( Dumnezeu ) zice nu tata zice la fel nu, medicul nu zice da.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Biblia imi intezice sa vad cum vorbeste un exclus care desconsidera organizatia pamanteasca a lui Iehova si care nu se caieste pentru ce a facut de a fost exclus. Il las pe mana lui Iehova. Ce legatura e intre un exclus necredincios si un martor credincios? Niciuna. 1 Corinteni capitolul 5. Isus l-a excomunicat pe Iuda prin cuvintele: "ce vrei sa faci fa repede", cu alte cuvinte 'iesi repede afara' unde sunt cainii si plansul si scrasnitul dintilor.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Poti s-o dai la intors cum vrei tu. Nu cred eu că Dumnezeu ne lasa sa decidem moartea cuiva doar pentru ca asa a inteles un mason prost pe nume Russell prin secolul 20. Cica asa va ajunge mai repede la Iehova. Pai nu vrei sa te omor eu sa ajungi la Iehova mai repede? Si dupa voi spune ca te-am ucis pentru Iehova si scap si eu. Nu e asa baiatule. Doar Dumnezeu i-a vieti, nu noi. Noi trebuie sa ne iubim si sa ne acceptam asa cum suntem si nu in ultimul rand SA NE AJUTAM, AJUTAM NU SA NE CONDAMNAM LA MOARTE. Pai la voi vin preveghetorii sa se asigure ca muriti ca sa nu faceti transfuzia. Ei vor ca tu sa mori. Satana vrea ca oamenii sa moara. Voi ii indepliniti porunca. Unde indepliniti voi porunca sa ne iubim si sa ne acceptam asa cum suntem, sa nu ne judecam pentru ca doar Dumnezeu o poate face? Pai la voi unul fara sa faca un păcat este exclus si daca pune intrebari ce nu-i convine conducerii. Dupa ce e excomunicat nimeni nu-l mai baga in seama fortat. NICI DE CATRE PARINTI! PARINTI FRATELE MEU, PARINTI! Sa ai un copil si dupa ce e excomunicat ca a pus intrebari nepotrivite sa-l ingori complet, sa-l renegi. Copilul tau. Cand Dumnezeu spune ca legatura dintre un copil si o mama rezista toata viata voi fix opusul faceti. O obligati sa o rupa. Faceti voi pe dracu voia sa. Voi nici nu studiati biblia. Studiati auxiliarele voastre traduse dupa Biblie dar in stilul vostru lipsind unele paragrafe din biblie care sectei nu i-a convenit. Voi nu sărbătoriți zilele de naștere dar in Biblie multi sfinți si le-au sărbătorit dar pe auxiliarele voastre nu ati bagat poveștile ca nu-i concenea masonului Russell.