| alidenbealidenbi a întrebat:

Merele și multe alte fructe au o mărime potrivită pentru a fi apucate între două degete de la o mana sau cu o mana de om.

Daca ar fi evoluție, pomii nu ar fi avut de unde să știe să facă fructe potrivite ca mărime pentru mana omului.

Nu-i așa că aceasta e o dovadă în plus că Dumnezeu există și că relatarea din Geneza, unde scrie că Dumnezeu a făcut pomii din gradina Edenului pentru omul Adam, este adevărată?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe logica ta asa e ca si de aia ne intra penisul perfect in mana sa ne putem masturba cat mai mult?

122 răspunsuri:
| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ba... cu toate astea sa stii ca esti caterinca. Vezi ca se poate mai Meme10Memu mai? Ce sa stai sa ne blochezi pe toti cand poti sa ne luminezi mintile cu dogme Iehoviste. In vreo 3 luni ti se va ridica suspendarea de pe contul Meme10Memu, sper sa ne deblochezi si acolo ca sa continui sa ne arati adevarul sectei tale.

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Corect. Inainte ca Adam sa pacatuiasca, puricii, paduchii, viermii, tantarii si restul parazitilor erau cei mai buni prieteni pe care Dumnezeu i-a facut pentru Adam si ii erau de mare ajutor lui Adam. Puricii, paduchii, plosnitele, scorpionii si capusele produceau miere de albine si Adam era foarte fericit.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Tehnologia va avansa atat de mult pana nu va mai fi tehnologie. Gandeste-te la cate metode de fabricare poluante s-a renuntat. Se va renunta pana cand nu va mai fi de fapt tehnologia pentru ca orice metoda de fabricare e poluanta. Se vorbeste despre masini electrice verzi dar nu se vorbeste despre procesul poluant de fabricare a acumulatorilor.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Fara tehnologie nu va exista o viata frumoasa si usoara. Mereu va exista tehnologia. Sunt multe procese poluante dar an de an scad din ce in ce mai mult, pana cand totul va fi verde iar fauna isi va revenii. Totul se poate in teorie, ne-a mai ramas sa o punem in practica si cum.

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

Maracinii au inceput sa faca spini dupa pacatul adamic, urzicile au inceput sa urzice, tantarii au inceput sa suga sange in loc sa suga seva din plante, puricii au inceput sa se hraneasca pe animale in loc sa se hraneasca cu plante, virusii au inceput sa devina distructivi in loc sa impulsioneze imunitatea.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

"pana cand totul va fi verde" - adica pana cand tehnologia nu va mai fi.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Adam nu avea tehnologie si viata lui era frumoasa si usoara si totul era verde si nepoluant in jurul lui.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Poate ai vazut acele filme sf in care tehnologia e de domeniul trecutului, plantele au inceput sa creasca peste blocuri, peste vechile fabrici si sa inverzeasca totul. Asa va fi.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Deci daca o descoperire stiintifica iti contrazice credintele, chiar daca a respectat toate rigorile stiintifice, tu pur si simplu refuzi sa o consideri stiinta. Asadar ne-am intors la "aleg doar ce-mi convine mie".

Tie nu-ti este suficient ca vrei sa indesi cu forta credintele tale pe gatul oamenilor si sa proclami ca religia ta intamplatoare este "singura religie adevarata", acum vrei si puterea de a decide ce este stiinta si ce nu.

Noroc ca stiinta nu are nevoie de aprobarea si validarea ta.

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Asta e adevarata stiinta laughing))) Tot atunci a devenit Dumnezeu invizibil si mut, cuvantul lui a devenit cartea cu povesti primitive, absurde, puerile si fanteziste scrisa de oameni "cinstiti" pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, iar puterea si iubirea lui Dumnezeu se concretizeaza prin lasarea omului in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de foame, de sete, de frig, in razboaie si in accidente.

| sierra1 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Pepeni, dovleci - " alidenbealidenbi: Alea nu-s fructe"

hai pe bune? poți să repeți mai rar să iau notițe?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

De ce incerci sa ma convingi ca Dumnezeu exista cand eu deja cred ca exista? Ce rost are?

| rapandula a răspuns (pentru CostinAlamariu):

El e martor al lui Iehova. Degeaba crezi in Dzeu daca nu esti martor. laughing laughing
Cica doar ei vor mostenii imparatia cerurilor iar restul vor arde in iad. laughing laughing

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

"Tot atunci a devenit Dumnezeu invizibil si mut" - Dumnezeu nu a mai vorbit personal cu oamenii sau prin ingeri de cand Ioan a terminat de scris Apocalipsa, ultima carte a Bibliei adica anul 98 d.Hr. Atunci nu a inceput progresul notabil al stiintei omului ci abia spre sfarsitul secolului 19.

"lasarea omului in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de foame, de sete, de frig, in razboaie si in accidente." - stiinta omului a fost accelerata pentru combaterea saraciei si nu pentru prosperitatea omului. Pe cati ai vazut tu cu tehnologie in casa ( telefon, electrocasnice, TV ) si in acelasi timp prosperi, cand abia pot sa-si plateasca facturile?

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"descoperire stiintifica iti contrazice credintele" - nu exista astfel de descoperiri.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Pentru fanatici religiosi, nu. Pentru restul oamenilor, da.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

Care sunt alea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pomelnici ati facut aici rolling on the floor

| halogen001 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Inseamna ca omul e prosper daca e sarac si nestiutor ca omul din epoca primitiva laughing))

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Cea care te sacaie pe tine cel mai mult si pe care o respingi din toate puterile folosind eternele si jenantele tale "argumente" pseudo-stiintifice. Cea de la care a pornit intrebarea asta: evolutia.

Si inainte sa-mi spui ca "Teoria evolutiei" este doar o "teorie", pune mana si citeste ce inseamna termenul "teorie" in domeniul stiintific. Pentru ca nu inseamna ce crezi tu.

O teorie stiintifica nu inseamna o "supozitie", o "speculatie" sau o "ipoteza nedemonstrata", asa cum se grabesc sa sustina cei care nu au nici o tangenta cu stiinta.

O teorie stiintifica reprezinta "o explicatie a unui aspect al lumii naturale sau al universului care poate fi testata in mod repetat si verificata in conformitate cu metoda stiintifica folosind protocoale, masuratori si observatii acceptate, precum si evaluari de rezultate".

Cu alte cuvinte, din punctul de vedere al stiintei, Teoria Evolutiei nu este o supozitie sau o ipoteza nedemonstrata. Este un adevar care a trecut absolut toate bateriile de teste stiintifice care au fost concepute pentru a o testa si care este sustinut de milioane de dovezi incontestabile.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"Teoria Evolutiei nu este o supozitie sau o ipoteza nedemonstrata. Este un adevar care a trecut absolut toate bateriile de teste stiintifice care au fost concepute pentru a o testa si care este sustinut de milioane de dovezi incontestabile." - gresit. Teoria evolutiei e infirmata de stiinta.

| alidenbealidenbi explică (pentru halogen001):

Omul a apelat la dezvoltarea tehnologica atunci cand cutitul i-a ajuns la os ( cresterea inflatiei odata cu cresterea demografica ) sau cand inamicul a venit cu ceva mai avansat tehnologic.

Oamenii de stiinta aveau si au mereu in minte fraza de mai sus si ore zile luni ani in laborator prin multe experimente si nascociri s-au gandit cum sa satisfaca fraza de mai sus si pentru satisfacerea propriei pasiuni si pentru prestigiu si recunoastere inaintea lumii, si pentru bani.

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

***************

Daca moare nu-i bai mentru ca Iehova il va readuce la viata.

Daca copilul meu moare ca nu a primit transfuzii, Iehova il va readuce la viata. Asta inseamna adevarata credinta si loialitate fata de Iehova creatorul omului.

| johnnny123 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Poate a fost infirmata de "stiinta" Martorilor lui Iehova.
Stiinta reala a confirmat-o si a reconfirmat-o in continuu de 162 de ani incoace.

Dupa cum ti-am mai spus, opiniile "stiintifice" ale unui ignorant absolut in domeniul stiintei nu au nici o relevanta.

Indiferent cata maculatura religioasa imparti la colt de strada sau indesi in cutiile postale, indiferent cat de insistent si vocal esti in negarea stiintei, asta nu schimba cu absolut nimic realitatea.

Universul nu-si ajusteaza principiile de functionare dupa cum vor Martorii lui Iehova sau celelalte cateva mii de religii care au existat si vor mai exista pe pamant.

| alidenbealidenbi explică (pentru johnnny123):

"vocal esti in negarea stiintei" - eu nu neg stiinta. Teoria evolutiei nu e stiinta.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Ba e stiinta. Habar nu ai inseamna ce e stiinta sectantule. Daca nu e stiinta, ce este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu exista dumnezeu

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

In plus, ministerul sanatatii nu aloca suficiente resurse pentru operatii si tratamente fara sange. E mai ieftin sa doneze lumea sange.

Tratamentele fara sange sunt net superioare celor ce implica transfuzii.

| alidenbealidenbi explică (pentru anonim_4396):

E mai usor sa ignori ratiunea si sa zici "nu".