| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Merita sa renunț la tot ce am ca sa devin călugăr si sa urmez cu strictețe învățăturile lui Iisus Hristos?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca doreai asa ceva nu ne intrebai pe noi si inca ceva ca sa pricepi si tu cat de "pe langa esti", in momentul in care te duci sa te faci calugar esti deja CONTRA invataturilor lui Hristos. Adica, daca taceai, intelept ramaneai.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

Cum adica, de ce, CE?

| danay72 a răspuns:

E foarte bine ca vrei sa il urmezi pe Isus. El nu s-a izolat, ci a trait intre oameni si i-a ajutat. Deci, il poti urma daca studiezi atent Biblia si aplici cele invatate.

| whatevernvm a răspuns:

Evident

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa ai dar si har sa simti lucrul asta si sa fi sigur ca poti trai in post si rugaciune.Ca altfel o sa te vedem la stiri ca pe pomohaci, episcopul husilor si restu.Decat sa iti faci pacat inaintea lui Dumnezeu sa faci ceva in ce nu crezi sau fata de care nu ai tragere de inima mai bine renunta

| DeyCj a răspuns:

NU! Nu merită. Corect scris Isus cu al ui „învăţături" ta va duce de râpă spiritual, devenind astfel un roboţel ce cânt aîn beserică.

| SG1995 a răspuns:

Daca vrei merita, daca nu, nu.

| mentholinks a răspuns:

Doar daca imi lasi mie tot ce ai, si mostenirea.

| VelaJohnny a răspuns:

Unde a zis Isus că a-l urma presupune a te călugări? Isus a stat într-o peșteră și a așteptat să vină lumea la el, făcând parte dintr-o organizație religioasă care urmărește obiective materiale? A urma cu strictețe învățăturile lui Isus presupune a urma cu strictețe Biblia, în special partea a doua a ei, nu porunci omenești. Citește-o întâi și conformează-te cerințelor, vezi ce a făcut Isus, ce porunci a dat el, cum i-au urmat continuatorii lui creștini din secolul I exemplul. Vei vedea că nimeni nu s-a izolat în pustietate. Isus i-a scos afară pe cei ce făceau afaceri în templu. Analizează bine ceea ce îți propui, nu ignora Biblia în favoarea tradiției umane.

| Mclaren12 a răspuns:

Dacă îți dorești să devii sclav, atunci poate merită.

| MrJoker30 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce sclavie vezi tu in a respecta ideile credintei tale? Eu ma duc la biserica si ma simt mai liber decat daca nu as face-o.

| Mclaren12 a răspuns (pentru MrJoker30):

Este o sclavie spirituală și mentală, nu o sclavie propriu-zisă. Nu mă refer la "credințele cuiva", mă refer doar la dogmele creștine pentru că sunt o grămadă de "cuiva" care au n credințe. Religia iudeo-creștină promovează credința oarbă în stafii care există doar în biblie și condamnă spiritualitatea și practicarea magiei în scopul dezvoltării personale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil e o intrebare ironica.
Nu trebuie sa devi calugar ca sa L urmzi pe Isus. Poti sa te pocaiesti.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Tu ce simti, merita sau nu?

| Finutu99 a răspuns:

Avand in vedere ca ai nume de cocala cu "smecheru" omoara-te e un sfat bun