| 22SWAG22 a întrebat:

Mi-am dat seama ca telul multor crestini de pe acest site este acela de a fi iertati de Dumnezeu. Si totusi Dumnezeu nu ar trebui sa fie iertat de oameni pentru faptele sale?( ignoranta toatala fata de umanitate, crimele comise, pedeapsa cu iadul, etc.)

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este interesantă întrebarea ta!

Sunt 2 ipoteze = probabile
și imposibil de probat
acum.

Ip1)
Dumnezeu există!==o ipoteză

Ip 2)
Dumnezeu Nu există!=
==o ipoteză // o altă ipoteză
diferită de prima!

Înainte de a ne pune problema, formulată de tine, ar trebui să știm care dintre
cele 2 ipoteze,
este cea adevărată.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/T6bw2ry.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Dar nu Dumnezeu e cauza suferintei din lume.Noi suferim din cauza imperfectiunii, a acestui sistem rau de lucruri si din cauza lui Satan, care e conducatorul lumii.Nu e Dumnezeu de vina. 1Ioan5:19,2Corinteni4:4,Iacov1:13

| ioana1988 a răspuns:

Daca crezi ca Dumnezeu este un mosneag cu barba care sta pe un nor pufos, ai tot dreptul sa gandesti asa.
Si tu ai devenit ateu imediat cum ai invatat sa-ti legi singur sireturile la ghetute?

| RAY a răspuns:

Ce vorbesti, telu crestinilor este sa le cada totul de a gata din cer, de asta cred crestini in dumnezeu din interese nu ma crezi priveste in jurul tau, dumnezeu e un personaj fictiv nu a omorat pe nimeni

| Buresbista123 a răspuns (pentru RAY):

Nu el dar ideea lui, carticica aia promovata la rang de adevar suprem, realitatea trecand in plan secundar, aceste lucruri combinate cu prostia umana au facut si inca fac o multime de atrocitati...http://www.youtube.com/watch?v=TYp9imWL_l4

| Zenit313 a răspuns:

Dumnezeu este un criminal legal, el are voie sa ne omoare, tortureze in cele mai brutale si sadice moduri!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situația lor nu este cu nimic diferită a fetelor care îndură bătăi de la iubiții lor, crize de gelozie, control exagerat, subjugare și înjosire. Și acei iubiți promit partenerelor naive câteva complimente, clipe de iubire, un cadou nesemnificativ, dar șterg cu ele pe jos.
Observați analogia? Așa spune și Dumnezeul vostru că vă iubește, dar vă impune tot felul de stupidități cică morale doar pentru a-și satisface el egoul de părinte gelos.

| kira30 a răspuns:

Pe ce lume traiesti?!

| Clausia a răspuns:

Se spune ca primesti ce ti se cuvine! Dar nu cred un om foarte credincios este scutit de mizeria asta de viata! De suferit toti sufera, dar hai sa nu uita ca noi suntem pe cont propriu pe lume gen D-zeu nu-i poate sopti criminalului sa nu mai ucida sau hotului sa nu mai fure! Se spune ca u alegi pe cine vrei in viata sa te ghideze!

| Clausia a răspuns (pentru NOname):

Sincer niciodata nu m-am gandit la asta! Dar stiu cu siguranta ca biserica exagereaza mult prea mult cand vine vorba de D-zeu!