| Steregoi a întrebat:

Moise nu era atat de prost incat sa nu-si dea seama ca scrie o contradictie in cartea Geneza capitolul 1 unde scrie ca in prima zi Dumnezeu a facut lumina si abia in a 4-a zi a facut Soarele. Asta mai ales ca a fost un tanar cu studii inalte in Egipt la curtea faraonului. Asta nu inseamna altceva decat ca e o aparenta nepotrivire cronologica si in plus e o intelegere gresita din partea multora in general care promoveaza ateismul stiintific si care critica Biblia in loc sa-si puna mai mult mintea la contributie. Pe langa astea Moise a fost un lider. In plus Moise nu-i considera pe evrei atat de prosti incat acestia sa nu-si poata da seama de o astfel de contradictie in caz ca el ar fi intentionat sa-i induca in eroare pe evrei cu capitolul 1 din cartea biblica Geneza. Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Iti pot raspunde cu o teorie a unui om foarte cunocut, dar o sa iti dau sa citesti un document scris de Moldova Crestina, discuta aceasta problema. https://moldovacrestina.md/de-unde-era-lumina-din-prima-zi-a-creatiei/

| Steregoi explică (pentru Irinel15123532):

Interesant.

"In concluzie, Dumnezeu a creat lumina apoi sursa de lumină."

Eu as spune mai explicit. In prima zi Dumnezeu a facut lumina materiala ce provenea direct de la Dumnezeu insusi ca sursa a luminii materiale. Lumina materiala de la Dumnezeu stralucea ( nu din toate directiile in raport cu Pamantul ) din pozitia de unde ulterior in a 4-a zi a inceput sa lumineze Soarele. In prima zi Pamantul a inceput sa se roteasca in jurul axei sale alternand ziua cu noaptea. Aici Biblia contrazice ipoteticul big bang ce ar fi imprimat miscari de rotatie planetelor pentru ca dupa crearea cerurilor si a Pamantului Pamantul nu se rotea si a inceput sa se roteasca abia dupa crearea luminii materiale. In cazul Pamantului separarea luminii ( zilei ) de intuneric ( noapte ) a inceput prin inceperea miscarii de rotatie a Pamantului. Lumina materiala a fost creata dupa crearea cerurilor ( a universului ) si a Pamantului sau dupa crearea particulelor cu masa precum electronii, protonii, neutronii, neutrinii. Teoria big bang arata ca mai intai a aparut lumina sau fotonii si apoi particulele cu masa. Apoi in ziua a 4-a Dumnezeu a delegat Soarele sa produca lumina materiala desi toata energia Soarelui tot de la Dumnezeu provine. Am putea considera intunericul sau lipsa luminii materiale ca reprezentand domeniul imaterial sau spiritual. Am putea spune ca in ziua a 4-a Dumnezeu a creat stelele sau sursele de lumina materiala din intreg universul. Pavel a fost orbit de lumina materiala provenita direct de la Hristos ca sursa si nu de la Soare. Lumina spirituala a fost transformata in lumina materiala vizibila ce a facut ca atat fata lui Moise cat si cea a lui Pavel sa straluceasca.

1 răspuns: