| WhatheWow a întrebat:

Nu credeti ca ar fi mai bine daca ar exista o singura Religie pentru toti oamenii; cum s-ar putea realiza? Care ar trebui sa fie unica Religie?

Răspuns Câştigător
| Breakingthehabittonight a răspuns:

Religia de-a lungul anilor a creeat razboaie si conflicte sangeroase. Oamenii au avut certuri contradictorii doar pentru faptul ca nu stiau a cui divinitate e mai buna, reala si adevarata. a avut si inca are difeite functii in viata oamenilor inclusiv o functie sociala.
In momentul de fata sunt sute de religii cu fel si fel de ritualuri dubioase.
Parintii mei sunt ortodocsi ..eu nu stiu ce sunt straight face - nu am sub nici o forma incredere in biserici si alte mijloace de comunicare cu divinitatea, doar pentru simplul fapt ca 90% din oamenii care se ocupa de bisrica si merg la aceasta nu cauta ceea ce spun ca fac [bunatate, iubire.]ci au doar interese proprii oh go on. comunicam si ne rugam si de acasa..de ce ne trebuie lacase care se investec an de an o multime de bani si sunt pline de bogatii,cand oamenii care merg sa se roage poate nici nu au ce pune pe masa in ziua respectiva,cu banii aceeia se pot ajuta oameni nevoiasi,nu despre asta ne invata fiecare religie,normala?- sa fim buni, sa iubim ca la randul nostru sa fim iubiti.
daca ar fi o religie internatinala,eu cu siguranta m-as alatura.
Nu spun ca spusele din biblie nu sunt adevarate doar ca prefer sa nu imi incarc constiita, unele lucruri ma pun pe ganduri,si faptul ca sunt restrictionate unele lucruri : nu e normal sa iubesti,sa respecti si sa fi alaturi de o persoana de acelasi sex, dar e normal sa vorbesti cu un sarpe care te imbie sa iei mere dintr-un copac? cand un bolnav moare e vina medicului, cand acesta este tratat si salvat e datorita credintei si rugaciunilor?straight face.
Unii spun ca nu ne tragem din maimute fara o dovada clara, da nu a mai evoluat nici o mimuta dar nu stim noi exact cum a fost trecutul, poate a fost o bacerie care a favorizat dezvoltarea acestora.
Nu vreau sa fiu rautacioasa, i respect pe cei care cred, dar eu nu ma pot alatura lor si sa imi creez un prieten imaginar fara sa am nici o dovada rationala.

77 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe.Credinta este una singura in Domnul Isus.Noi formam trupul iar Hristos este Capul.

| MMihai a răspuns:

Aia ar trebui să fie o religie dinamică.

| Raniia a răspuns:

Dar noi nu avem nevoie de o religie, ci de un Mantuitor, pentru ca suntem pacatosi.Cand pacatosul va aparea in fata lui Dumnezeu, nu va fi intrebat carei religii a apartinut, ci daca a primit mantuirea, care i-a fost oferita prin credinta in Numele singurului Mantuitor.

| costis a răspuns:

"cum s-ar putea realiza?" Simplu. Te duci la Mecca, te urci pe piatra neagra si strigi tare ca islamismul nu e bun. Dupa ce rezolvi acest pas simplu, iti spun si urmatorii doi. Si e gata.

| WhatheWow explică (pentru costis):

Eu ma gindeam ca cel mai bine ar fi sa renunte toti la Religie, sa devina atei, in felul acesta vor gindi toti la fel si nu se vor mai lupta intre ei pentru " adevar ".

| costis a răspuns (pentru WhatheWow):

Ganditu nu costa nimic!

| WhatheWow explică (pentru costis):

Pe mine ma ajuta; e adevarat ca unii " nu-l " folosesc de cele mai multe ori...dar asta e alt episod.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei exista o singura religie adevarata, care aplica ceea ce spune Biblia, nu doar ce le convine din ea.Isaia43:10-12,Matei7:13,14.

| catalina62572 a răspuns (pentru danay72):

Si care de ex ar fi acesta religie? martori lui iehova?

| danay72 a răspuns (pentru catalina62572):

Daca analizezi Biblia tu singur ai putea afla care este religia adevarata, ea oferindu-ti anumite indicii.De exemplu adevaratii inchinatori isi bazeaza invataturile pe Biblie. 2Timotei3:16.Apoi se inchina unui singur Dumnezeu si ii folosesc numele acestuia.Matei4:10,Ioan17:6,Romani10:13(conform Biblilor vechi de exemplu din1873, 1874,1911 numele este Iehova).De asemenea manifesta o iubire dezinteresata fata de semeni.Ioan13:34,35; 1Ioan4:20,21.Apoi sunt neutri in ce priveste implicarea in politica si conflicte armate.Isaia2:1-4,Ioan18:36.Il accepta pe Cristos drept unicul mijloc de salvare oferit de Dumnezeu, Ioan3:36.Apoi, predica despre regatul lui Dumnezeu ca fiind unica speranta a omenirii, Daniel2:44; Matei24:14; 28:19, 20.In urma celor analizate, ce grupare religioasa isi bazeaza TOATE invataturile pe Biblie si folosesc fara nici o retinere numele lui Dumnezeu, Iehova? Exista doar una, si cu toata sinceritatea acestia sunt Martorii lui Iehova. Isaia43:10-12,Psalmi144:15.Fapte15:14

| catalina62572 a răspuns (pentru danay72):

Stai draga nu te repezi asa eu am studiat biblile nu numai biblia, ortodoza cea, catolica si chiar si biblia martorilor, impreuna cu mai multe religi,. intrebarea nu am adresat/o eu asa ca nu vad ce raspuns sa/ti dau tie.sau ce legatura am eu. sustin drept si tare caci am ceva impotriva ateeilor dar nu a oamenilor cu D/zeu, indiferent ce religia vor avea.

| RAY a răspuns:

Nu mai bine fara nici una

| WhatheWow explică (pentru RAY):

Eu am dat o solutie mai sus, dar poate ca nu ai observat : / Filosoficus explică (pentru costis):
Eu ma gindeam ca cel mai bine ar fi sa renunte toti la Religie, sa devina atei, in felul acesta vor gindi toti la fel si nu se vor mai lupta intre ei pentru " adevar ".

| i86e2 a răspuns:

"Religia viitorului va fi o religie cosmică. Ea ar trebui să treacă
dincolo de un Dumnezeu personificat și să evite dogmele și
teologia. Acoperind și naturalul și spiritualul, ea ar trebui să se
bazeze pe un sentiment religios născut din experiența tuturor
lucrurilor, naturale și spirituale, într-o unitate armonioasă. Buddhismul corespunde acestei descrieri. Dacă există
vreo religie care ar putea face față nevoilor științifice moderne,
atunci buddhismul ar fi această religie." - Einstein

| casablanca40 a răspuns:

"Trebuie sa încetam sa dorim ca o rasa sau o religie sa domine lumea si sa-si impuna punctul de vedere; trebuie ca toti sa accepte religia si fraternitatea universala pe care soarele ni le arata. Soarele nu face nici o distinctie de nationalitate, rasa sau religie: el da tuturor lumina, caldura si viata fara sa-l intereseze cine este catolic, protestant, musulman, budist... iar noi trebuie sa-i semanam lui."

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Soarele nu mai e mult si ne va prajii si soarele nu poate mantuii crezi ca soarele iti va da un colt de cer ma indoiesc casablanca esti departe de casa da Dumnezeu e rabdator ca a fost si cu mine problema e ca nu mai stim cat va mai fi har inca mai e portile sunt inca deschise cine are urechi de auzit sa auda

| WhatheWow explică (pentru charonmario):

Mie imi place cum a spus,; e opinia ei si e destul de sanatoasa.

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Te cred ca iti place dar asta nu inseamna ca e logic ceea ce a spus ca nu e deloc e ilogic nu are fundament de nici o culoare da va fi religia diavolului foarte multi i se vor inchina lui pentru ca vor zice ca a scos omenirea din colaps si e omul trimis de Dumnezeu

| WhatheWow explică (pentru charonmario):

Eu acum cred in Evolutie; deci si ea poate sa creada in ceva!

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Ca sa nu mai crezi in evolutie uita¨te la asta :) http://www.youtube.com/watch?v=EDNDvpjbx6U&feature=related
vizionare placutauita¨te atent Fi binecuvantat

| casablanca40 a răspuns (pentru charonmario):

Nu ai inteles nimic din citatul ala. Nu se refera la slavirea soarelul, ci de a deveni trata lucruri asemeni lui. Esti foarte superstitios, citatul este de fapt al unui crestin care credea in Iisus si Dumnezeu, de altfel concepte pe care eu nu le accept.

| casablanca40 a răspuns (pentru casablanca40):

Ci de a deveni asemeni lui.

| casablanca40 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sunt baiat, nu stiu de ce multa lume ma considera fata, asemeni lui charonmario

| WhatheWow explică (pentru casablanca40):

Scuze, da cum am vazut Casablanca...

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Iti respect opinia scuze ca am crezut ca esti fata in primul rand nu sunt superstitios dar sunt TREAZ sa nu cad in pacat sa privesc doar spre Christos sa nu ajung in iad asta e ideea pacat ca nu crezi esti evolutionist si tu sunt convins uite un reportaj urmarestel iarta-ma ca am crezut ca esti fata imi cer scuze http://www.youtube.com/watch?v=EDNDvpjbx6U&feature=related

| casablanca40 a răspuns (pentru WhatheWow):

Np. Casablanca este numele unui oras, la asta am vrut sa fac referire.

| casablanca40 a răspuns (pentru charonmario):

Reportajul este lipsit de obiectivitate.
Tipu ala afirma "big-bang-ul este teoria Diavolului deoarece el are obiceiul de a insela oamenii" doar pentru ca exista un citat in Biblie cu referire la asta. Dovezi bazate pe Biblie, pe care un evolutionist ca mine o va categorisi din start falsa.

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Nu e deloc asa cum zici din contra doar ca tu vezi doar ce vrei tu sa vezi si tu stii in inima ta ca nu e asa darlancezesti in starea asta crezand ca o sa iti fie bine am o veste NU mai e mult si o sa vezi cu ochii tai lucruri mari o noapte linistita sa ai

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Da stiu tu esti dintre cei care zic pamantul s-a format acum aproximativ20 miliarde de ani NIMICUL a explodat si a facut TOTUL in big bang si acum 4, 6 miliarde de ani pamantul s-a racit si a plouat cu pietre milioane de ani transformandu-l in supa, iar supa a devenit vie acum circa 3 miliarde de ani corect wowwwwww are sens clar :) voi ziceti ca primele sisteme reproducatoare au aparut in supa asta organica cata logica intr-adevar wowww bravo :)

| Thunderstruck a răspuns (pentru charonmario):

Esti paralel omule, oamenii de stinta CRED (nu cum sunteti voi convinsi de adevar, dovada de ipocrizie) ca Universul a luat nastere acum 13 miliarde de ani. Daca ai sti macar 10% din fiecare teorie pe care ai mentionat-o, ti-ai fi dat seama ca spui prostii. Oricum, povestea cu sarpele vorbitor e mult mai credibila.

| TheTigerX a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu stii macar 5% din fiecare teorie?

| catalina62572 a răspuns (pentru casablanca40):

Dar ce legatura are soarele cu religile, scuza-ma? Pai uite cat tocmai asta e problema, si normal caci unul care are credinta, nu poate sta ferm cind vine vorba de hulirea numelui domnului, si etc. mai ales ma refer la atei.Cum poate de ex o fiinta umana care este creatia lui D/zeu sa il renege? sau sa nu creada in existenta lui? normal ca ar trebui sa exista o religie cu adevarat reala, nu o mie din care se isca tot felul de polemici, inplicarea in politica, ce rost isi are in religie? Papa de ex care trateaza cu evrei care nici macar nu il recunosc pe isus ca Fiul luiD/zeu sint multe chesti care ne irita.

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

Cata lasa-l pe casablanca ca el e evolutionist crede in soare in stele in magi stra stra stra strabunicul lui era o broscuta ce nu intelegi happy Casablanca trezeste-te ca te mananca Iadul omule si e eternitate Doamne abia astept sa pot sa ajung sa pun eu intrebarile atunci va fi problema laughing)))) nu mai e mult si o sa pot pune intrebari yupiiiiii happy

| casablanca40 a răspuns (pentru catalina62572):

Am mentionat eu cumva ca are vreo legatura? Soarele este doar un exemplu din multele. Dumnezeu nu exista.

| catalina62572 a răspuns (pentru casablanca40):

Fiecare ramine cu parerea lui, ok.Ateul tot ateu ramine.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Singura religie ar trebui sa fie ateismul adica sa nu mai fie religie.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nuuuuuuuuuu.

Asta se numeste Ecumenism. Este religia satanei. Ortodoxia este singura religie adevarata neschimbata de 2000 de ani. Nu avem nevoie sa schimbam nicio virgula din canoanele bisericii si doctrina ortodoxa.

http://saccsiv.wordpress.com/......nomenului/

Suntem deschisi la dialog dar la unire niciodata. Si vom lupta cu sistemul satanic ce incearca sa implementeze acest sistem. Treziti-va oameni buni

| charonmario a răspuns:

Nu peste multa vreme acest lucru se va intampla intai va fi noua ordine mondiala condusa de un singur om care va fi antihristul si va forma o singura religie in care multi vor crede pentru ca va rezolva problema crizei foamete nu va mai fi si multi se vor inchina lui deci mult nu va trece sa vor forma o religie universala asta e cert

| WhatheWow explică (pentru charonmario):

Adica va fi o religie a Diavolului?

| Purec a răspuns (pentru charonmario):

Chestia cu antihristul cade din start. Nici macar nu va exista o "noua ordine mondiala" condusa de un singur om. Din cate vezi omenirea merge chiar in sens opus. Uite-te in cate tari sa impartit Iugoslavia, uite-te cata ura exista intre Correa de Sud si de Nord. Nu va exista un conducator suprem a intregii lumi, lumea tinde sa se divizeze tot mai mult, lucru pe care il poti observa cu siguranta si tu. Zici ca va disparea foametea, dar foametea aia exista in timpul in care a fost scrisa Biblia. Acum iti garantez eu ca nu exista foamete, poate doar in ceva regiuni izolate din Africa. Si religia universala pica din start. Daca iti ridici putin capul din cartile "sfinte" o sa constati ca apar din ce in ce mai multe "secte". Deci te contrazice realitatea. Lumea tinde sa se divizeze tot mai mult, nicidecum spre ceea ce spui tu

| charonmario a răspuns (pentru Purec):

Purec respect parerea ta insa realitatea va fi altfel in aparenta e asa cum spui tu însa nu va trece mult si se va implini totul aici vorbim de ani o zi linistita

| Purec a răspuns (pentru charonmario):

Eu nu ma pot hazarda in presupuneri de genul decat daca am ceva real, palpabil pe care sa ma bazez. Eu ma bazez pe ceea ce vedem cu totii ca se intampla. Iar ceea ce se intampla nu este in concordanta cu ceea ce prezice Biblia ca se va intampla. Pare oarecum intiparit in codul genetic al crestinului sa astepte sfarsitul. Am studiat problema si am avut surpriza sa constat ca inca de prin anul 200 existau o gramada de oameni care credeau ca traim " zilele cele din urma". Pana una alta inca misunam pe aici. Biblia a dat gres in mai toate punctele cu adevarat importante. Din "previziunile" Bibliei nu s-au adeverit decat cele cu o mare probabilitate de a se intampla. Lumea nu va putea sa fie unita in acest fel nici de religie si nici de antihrist. Cred ca am avea nevoie de milioane de ani de evolutie pentru a atinge un asemenea nivel de intelegere. Vazand realitatea din jurul nostru, este improbabila o religie universala si o conducere universala.

| charonmario a răspuns (pentru Purec):

Pamantul nu are mai mult de 6000 de ani deci nu va fi nevoie de milioane de ani si vom vedea si eu si tu ca se va intampla israelul va intra in razboi mai multe tari musulmane vor ataca israelul iar ei vor folosii bomba atomica scrie in cuvant vor putrezii in picioare si le va putrezii limba in gura ghici care va fi cauza focoase nucleare o sa vezi in scurt timp

| catalina62572 a răspuns (pentru charonmario):

Evangelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor.Atunci va veni sfirsitul dar despre ceasul acela nu va sti nimeni nici i8ngeri din cer nici Fiul ci numai Tatal.Findca vor veni multi care vor zice Eu sint hristosul si vor insela pe multi*(matei 24 vers5(* citeste efesni cap5,.in cap filipeni3 cu 18 spune asaCa v-am spus de multe ori si va mai spun asa, plingind. sint multi care se poarta vrajmasi ai crucii lui Hristos. sfirsitul lor va fi pierzareaD/zeu lor adica anticristul este pintecele si slava lor esre rusinea lor si se gindesc la lucrurile de pe pamint*cele rele(.Dar credinta noastra e in ceruri de unde si il asteptem ca Mintuitor peDomnul Isus. coloseni cap 2 versetul8.Caci este un singur mijlocitor intre oameni si D/zeuOmul isus hristos.D/eu care voieste ca bnoi toti oameni sa fim mintuiti si sa ajungem la cunostinta adevarului. si asta doar din biblie o putem invata.

| Purec a răspuns (pentru charonmario):

Pamantul are cu siguranta mult mai mult decat 6000 de ani. Tarile musulmane nu au forta necesara pentru a duce un razboi. Nici Rusia nu mai are forta de altadata, dar Siria sau mai stiu eu cine. Bomba atomica nu va fi folosita pentru ca nu va fi nevoie de ea.

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

Catalina zi-mi ceva ce nu stiu eu citesc biblia daca ai citi si tu apocalipsa asa serios ai intelege mai multe fi binecuvantata

| charonmario a răspuns (pentru Purec):

In disperare israelul va folosi bomba atomica si nu va mai dura mult imi ve-ti da dreptate. In scurt timp

| catalina62572 a răspuns (pentru charonmario):

Pai nu te/am jignit in nici un fel, nici nu te/am asuzat ca nu ai sti ceva din biblie, vreau doar sa iti zic urm.cine este nedrept sa fie nedrept in continuare, cine este intinat sa se intineze si mai departe, cine este fara de prihana sa traiasca mai departe fara de prihana.Si cine este sfint, sa se sfinteasca si mai departe, Apocalipsa cap 22 vers 11.fi si tu binecuvintat.

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

Dumnezeu sa te tina pe bratul sau fi tare nu te lasa de christos

| catalina62572 a răspuns (pentru charonmario):

Iti multumesc pentru sfatul tau, si te stimez ca si tu crezi in puterea celui Prea inalt, nu stiu ce religie esti dar nu conteaza important e sa crezi. ciao

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

Sti ce religie sunt Biserica Domnului asa imi place sa spun nu conteaza religia atata timp cat respecti Biblia da tot din ea nu pe bucati christos nu iti va da bucati de cununa ci cununa intreaga iubitiva aproapele ca voi insivga traim apocalipsa desi putini vad asta

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

Eu iti multumesc pentru intelepciunea pe care a pus-o Dumnezeu in tine iubestel l si iti va da tot ce iti doresti sti unde vedem slujbele ciresarii.ro abia astept sa ajungem la Sfanta treime la Beius la Vladimir pustan

| catalina62572 a răspuns (pentru charonmario):

Tot nu mi/ai raspuns esti martor?

| catalina62572 a răspuns (pentru catalina62572):

Am urmarit raspunsurile date, la TPU, si te retin o persoana inteligenta,.se spune asa, veti fi uriti de toti din pricina Numelui Meu dar cine va rabda pina la sfirsit va fi mintuit.nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul, ci temeti/va mai degraba de Celce poate sa piarda si trupul si sufletul in gheena.Fi tare, cel ce ne spuneEl noi trebuie sa scoatem la lumina si cea ce alti spun in soapta, noi trebuie sa urlam in Numele domnului din virful caselor...

| Purec a răspuns (pentru charonmario):

"In disperare israelul va folosi bomba atomica si nu va mai dura mult imi ve-ti da dreptate. In scurt timp"

Care disperare omule? Israelul are potentialul de a pune cu botul pe labe toata suflarea araba plus Rusia.

| charonmario a răspuns (pentru Purec):

Ai dreptate vroiam sa zic ca sigur vor folosii arwmament nuclear

| Purec a răspuns (pentru charonmario):

Sincer nu cred ca Israelul ar folosii armament nuclear. Pe langa faptul ca producerea armei atomice costa foarte mult, radiatie este imensa si afecteaza intreaga planeta, nici nu ar avea nevoie de el. Tarile arabe sunt mult in urma Israelului ca si logistica militara.

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

Catalina voi urla pana voi murii ca sa aduc acasa la Dumnezeu cat mai multi asta ecel mai important in viata asta nu nu mie teama de moarte DELOC

| catalina62572 a răspuns (pentru charonmario):

Tine/o tot asa bravo.eu mam cam saturat de ignoranti astia atei, dar continui desi sint epuizata pshic, de vorbele lor goale si inutile. am vazut raspunsurile tale cit combati si tu,. te retin o persoana inteligenta asta dat fiind dupa raspunsurile tale., inca odata iti doresc numai bine.

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

What happy nu Martorii nu au nici o treaba cu Dumnezeu au scos am bagat de la ei ce le0a convenit sunt Penticostal astia chiar respecta Biblia nu se fac ca o respecta si nu o respecta pe bucati happy

| charonmario a răspuns (pentru catalina62572):

Cata nu trebuie IGNORATI ci foarte bagati in seama asta e ideea si tu cred si sunt sigur ca esti o persoana speciala oamenii schimbati de Dumnezeu sunt speciali sunt diferiti ca se vede ca sunt altfel asta ii deranjeaza pe atei eu o sa combat cat timp ma voi putea ridica din pat dimineata pana o sa mor ca asta e calea si asta trebuie urmata o noapte linistita sa ai si eu iti doresc tot ce e mai bun si stii ce Dumnezeu o sa iti dea

| RoByTzU123 a răspuns:

Singura religie ar ttrebuii sa ramana cea ortodoxa pentru ca sunt si mai multi oameni

| WhatheWow explică (pentru RoByTzU123):

Catolicii nu sint mai multi?

| charonmario a răspuns (pentru RoByTzU123):

Religia ortodoxa din pacate sa perisat in cei 2000 de ani de la christos iar introducand sfintele taine care nu existau sfanta traditie care nu exista pomenii lumanari etc nu existau deci nu e Biblic sunt contradictii in religia ortodoxa asa cum e ea azi in cea catolica si mai mult

| Miauti a răspuns (pentru RoByTzU123):

Adica vrei sa spui crestinismul (ortodoxia e cult). Din cele 2, 18 miliarde de crestini, catolicii sant 50, 1%, protestanti 37% si ortodocsi 12%.

| CristiSeeker a răspuns (pentru RoByTzU123):

Nu, nu cred ca ar fi mai bine. S-ar putea realiza prin razboi, distrugere si tiranie, lucru caracteristic majoritatii religiilor, cu niste exceptii minore. Nici o religie nu ar trebui sa fie unica, nici un mod de gandire exclusiv, nici un lucru considerat corect din start, fara discutie. Din contraziceri se naste adevarul, iar individualitatea nu trebuie sa moara.

| RoByTzU123 a răspuns:

Eu stiam de la bunicamea ca ortodoxi sunt mai multi. Nu stiu acum o fi ca tine happy

| WhatheWow explică (pentru RoByTzU123):

Nu stiu nici eu ca nu m-a interesat dar ei il au si pe Papa!

| Dumnezău a răspuns (pentru RoByTzU123):

Bunica-ta te-a spalat pe creier. Tipic ortodoxo-trepanat,aceeasi mentalitate,atat de des propagata. Ortodocsi sunt romanii, sarbii, unii greci, rusii, moldovenii si ucrainienii.Mai sunt o mare parte din etiopieni, o parte a evreilor, dar nu insumeaza peste 200-210 milioane de practicanti cultul asta mizerabil al vostru.

| TheTigerX a răspuns (pentru Dumnezău):

Vezi-ti de ale tale ca inca esti tanar.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Dumnezău):

Bai gunoiuloe mizerabil esti tu..ma iau si eu de darwin maimutoiu monkey

| Giuvaer a răspuns:

Nu chiar..fiecare are dreptu sa creada in ce vrea el.un Dumnezeu are fiecare chiar daca se cheama Iisus, buda, alah, marele arhitect...

| Roberta74 a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa existe o religie pentru tota lumea, unica Religie ar trebui sa fie cea Ortodoxa, nu numai pentru ca sunt mai multi oameni si pentru ca este, cum sa zic... o Religie "dreapta,,, a lui Dumnezeu, nu de alta dar de exemplu Catolicii nu cred in Fecioara Maria, in sensul ca ei cred ca a facut copii cu Iosif... Si nu stiu cum s-ar putea forma o religie in care cu totii putem face parte din ea

| 1997biju a răspuns:

Bai frate singura relegiie care ne invata cea mai buna cale adica iubirea. este cea Cristina ai auzit vreodata ca cristos raspandea religia Cristina cu sabie.
intro zi la biserica si incearca sa stai acolo pana se termina slujba sa vezi ce bine te vei siimti daca ai orice presat pe sufletul tau tristete mai ales. va disparea o sa simti ca il ai pe christos alaturi de tine la bine si la rau. si incearca sa citesti biblie macar 5 minute inainte sa dorm nu vei avea probleme cu somnu
si eu m-am indepartat o vreme de biserica si ma simteam foarte rau ma presa sufletul de tristete aveam ma gandeam la lucruri groaznice despre moarte. jur m-am intors la biserica si n-am mai avut cosmaruri sau nici probleme din astea este cea mai mare dovada ca cristos exista

| Thunderstruck a răspuns (pentru 1997biju):

Esti cam mic si n-ai auzit probabil, cauta pe guagal "inchizitia bisericeasca", ca sa vezi si tu ca cristos raspandea religia cu sabie (cel putin prin intermediul bisericii).Ce zici tu ca daca citesti din biblie te ajuta sa dormi, e foarte adevarat, nu e nimic magic, totul tine de puterea de autosugestie.Adica, chiar daca ai citi o carte de adormit copiii, tu crezand cu tarie ca aceasta te va ajuta sa dormi, cu siguranta vei adormi foarte usor.

| WhatheWow explică (pentru 1997biju):

Si las-o in pace pe "Cristina", ca ea la ora asta inca se odihneste dupa o partida de sex naprasnica!

| AdutzaAde a răspuns:

Ce buna intrebare! Adica in lumea asta fiecare om are cate o religie, dar oamneni buni exista doar un singur Dumnezeu! Nici eu nu inteleg de ce sunt atat de multe religii diferite... Nu stiu care ar trebui sa fie mereu, fara sa mai exsite altele!