| WhatheWow a întrebat:

Nu credeti ca ar fi mai bine daca ar exista o singura Religie pentru toti oamenii; cum s-ar putea realiza? Care ar trebui sa fie unica Religie?

Răspuns Câştigător
| Breakingthehabittonight a răspuns:

Religia de-a lungul anilor a creeat razboaie si conflicte sangeroase. Oamenii au avut certuri contradictorii doar pentru faptul ca nu stiau a cui divinitate e mai buna, reala si adevarata. a avut si inca are difeite functii in viata oamenilor inclusiv o functie sociala.
In momentul de fata sunt sute de religii cu fel si fel de ritualuri dubioase.
Parintii mei sunt ortodocsi ..eu nu stiu ce sunt straight face - nu am sub nici o forma incredere in biserici si alte mijloace de comunicare cu divinitatea, doar pentru simplul fapt ca 90% din oamenii care se ocupa de bisrica si merg la aceasta nu cauta ceea ce spun ca fac [bunatate, iubire.]ci au doar interese proprii oh go on. comunicam si ne rugam si de acasa..de ce ne trebuie lacase care se investec an de an o multime de bani si sunt pline de bogatii,cand oamenii care merg sa se roage poate nici nu au ce pune pe masa in ziua respectiva,cu banii aceeia se pot ajuta oameni nevoiasi,nu despre asta ne invata fiecare religie,normala?- sa fim buni, sa iubim ca la randul nostru sa fim iubiti.
daca ar fi o religie internatinala,eu cu siguranta m-as alatura.
Nu spun ca spusele din biblie nu sunt adevarate doar ca prefer sa nu imi incarc constiita, unele lucruri ma pun pe ganduri,si faptul ca sunt restrictionate unele lucruri : nu e normal sa iubesti,sa respecti si sa fi alaturi de o persoana de acelasi sex, dar e normal sa vorbesti cu un sarpe care te imbie sa iei mere dintr-un copac? cand un bolnav moare e vina medicului, cand acesta este tratat si salvat e datorita credintei si rugaciunilor?straight face.
Unii spun ca nu ne tragem din maimute fara o dovada clara, da nu a mai evoluat nici o mimuta dar nu stim noi exact cum a fost trecutul, poate a fost o bacerie care a favorizat dezvoltarea acestora.
Nu vreau sa fiu rautacioasa, i respect pe cei care cred, dar eu nu ma pot alatura lor si sa imi creez un prieten imaginar fara sa am nici o dovada rationala.

77 răspunsuri:
| RoByTzU123 a răspuns:

Singura religie ar ttrebuii sa ramana cea ortodoxa pentru ca sunt si mai multi oameni

| WhatheWow explică (pentru RoByTzU123):

Catolicii nu sint mai multi?

| RoByTzU123 a răspuns:

Eu stiam de la bunicamea ca ortodoxi sunt mai multi. Nu stiu acum o fi ca tine happy

| WhatheWow explică (pentru RoByTzU123):

Nu stiu nici eu ca nu m-a interesat dar ei il au si pe Papa!

| charonmario a răspuns:

Nu peste multa vreme acest lucru se va intampla intai va fi noua ordine mondiala condusa de un singur om care va fi antihristul si va forma o singura religie in care multi vor crede pentru ca va rezolva problema crizei foamete nu va mai fi si multi se vor inchina lui deci mult nu va trece sa vor forma o religie universala asta e cert

| WhatheWow explică (pentru charonmario):

Adica va fi o religie a Diavolului?

| casablanca40 a răspuns:

"Trebuie sa încetam sa dorim ca o rasa sau o religie sa domine lumea si sa-si impuna punctul de vedere; trebuie ca toti sa accepte religia si fraternitatea universala pe care soarele ni le arata. Soarele nu face nici o distinctie de nationalitate, rasa sau religie: el da tuturor lumina, caldura si viata fara sa-l intereseze cine este catolic, protestant, musulman, budist... iar noi trebuie sa-i semanam lui."

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Soarele nu mai e mult si ne va prajii si soarele nu poate mantuii crezi ca soarele iti va da un colt de cer ma indoiesc casablanca esti departe de casa da Dumnezeu e rabdator ca a fost si cu mine problema e ca nu mai stim cat va mai fi har inca mai e portile sunt inca deschise cine are urechi de auzit sa auda

| WhatheWow explică (pentru charonmario):

Mie imi place cum a spus,; e opinia ei si e destul de sanatoasa.

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Te cred ca iti place dar asta nu inseamna ca e logic ceea ce a spus ca nu e deloc e ilogic nu are fundament de nici o culoare da va fi religia diavolului foarte multi i se vor inchina lui pentru ca vor zice ca a scos omenirea din colaps si e omul trimis de Dumnezeu

| WhatheWow explică (pentru charonmario):

Eu acum cred in Evolutie; deci si ea poate sa creada in ceva!

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Ca sa nu mai crezi in evolutie uita¨te la asta :) http://www.youtube.com/watch?v=EDNDvpjbx6U&feature=related
vizionare placutauita¨te atent Fi binecuvantat

| casablanca40 a răspuns (pentru charonmario):

Nu ai inteles nimic din citatul ala. Nu se refera la slavirea soarelul, ci de a deveni trata lucruri asemeni lui. Esti foarte superstitios, citatul este de fapt al unui crestin care credea in Iisus si Dumnezeu, de altfel concepte pe care eu nu le accept.

| casablanca40 a răspuns (pentru casablanca40):

Ci de a deveni asemeni lui.

| casablanca40 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sunt baiat, nu stiu de ce multa lume ma considera fata, asemeni lui charonmario

| WhatheWow explică (pentru casablanca40):

Scuze, da cum am vazut Casablanca...

| charonmario a răspuns (pentru RoByTzU123):

Religia ortodoxa din pacate sa perisat in cei 2000 de ani de la christos iar introducand sfintele taine care nu existau sfanta traditie care nu exista pomenii lumanari etc nu existau deci nu e Biblic sunt contradictii in religia ortodoxa asa cum e ea azi in cea catolica si mai mult

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Iti respect opinia scuze ca am crezut ca esti fata in primul rand nu sunt superstitios dar sunt TREAZ sa nu cad in pacat sa privesc doar spre Christos sa nu ajung in iad asta e ideea pacat ca nu crezi esti evolutionist si tu sunt convins uite un reportaj urmarestel iarta-ma ca am crezut ca esti fata imi cer scuze http://www.youtube.com/watch?v=EDNDvpjbx6U&feature=related

| casablanca40 a răspuns (pentru WhatheWow):

Np. Casablanca este numele unui oras, la asta am vrut sa fac referire.

| casablanca40 a răspuns (pentru charonmario):

Reportajul este lipsit de obiectivitate.
Tipu ala afirma "big-bang-ul este teoria Diavolului deoarece el are obiceiul de a insela oamenii" doar pentru ca exista un citat in Biblie cu referire la asta. Dovezi bazate pe Biblie, pe care un evolutionist ca mine o va categorisi din start falsa.

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Nu e deloc asa cum zici din contra doar ca tu vezi doar ce vrei tu sa vezi si tu stii in inima ta ca nu e asa darlancezesti in starea asta crezand ca o sa iti fie bine am o veste NU mai e mult si o sa vezi cu ochii tai lucruri mari o noapte linistita sa ai

| charonmario a răspuns (pentru casablanca40):

Da stiu tu esti dintre cei care zic pamantul s-a format acum aproximativ20 miliarde de ani NIMICUL a explodat si a facut TOTUL in big bang si acum 4, 6 miliarde de ani pamantul s-a racit si a plouat cu pietre milioane de ani transformandu-l in supa, iar supa a devenit vie acum circa 3 miliarde de ani corect wowwwwww are sens clar :) voi ziceti ca primele sisteme reproducatoare au aparut in supa asta organica cata logica intr-adevar wowww bravo :)

| Thunderstruck a răspuns (pentru charonmario):

Esti paralel omule, oamenii de stinta CRED (nu cum sunteti voi convinsi de adevar, dovada de ipocrizie) ca Universul a luat nastere acum 13 miliarde de ani. Daca ai sti macar 10% din fiecare teorie pe care ai mentionat-o, ti-ai fi dat seama ca spui prostii. Oricum, povestea cu sarpele vorbitor e mult mai credibila.

| Dumnezău a răspuns (pentru RoByTzU123):

Bunica-ta te-a spalat pe creier. Tipic ortodoxo-trepanat,aceeasi mentalitate,atat de des propagata. Ortodocsi sunt romanii, sarbii, unii greci, rusii, moldovenii si ucrainienii.Mai sunt o mare parte din etiopieni, o parte a evreilor, dar nu insumeaza peste 200-210 milioane de practicanti cultul asta mizerabil al vostru.

| TheTigerX a răspuns (pentru Dumnezău):

Vezi-ti de ale tale ca inca esti tanar.

| TheTigerX a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu stii macar 5% din fiecare teorie?

| i86e2 a răspuns:

"Religia viitorului va fi o religie cosmică. Ea ar trebui să treacă
dincolo de un Dumnezeu personificat și să evite dogmele și
teologia. Acoperind și naturalul și spiritualul, ea ar trebui să se
bazeze pe un sentiment religios născut din experiența tuturor
lucrurilor, naturale și spirituale, într-o unitate armonioasă. Buddhismul corespunde acestei descrieri. Dacă există
vreo religie care ar putea face față nevoilor științifice moderne,
atunci buddhismul ar fi această religie." - Einstein

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nuuuuuuuuuu.

Asta se numeste Ecumenism. Este religia satanei. Ortodoxia este singura religie adevarata neschimbata de 2000 de ani. Nu avem nevoie sa schimbam nicio virgula din canoanele bisericii si doctrina ortodoxa.

http://saccsiv.wordpress.com/......nomenului/

Suntem deschisi la dialog dar la unire niciodata. Si vom lupta cu sistemul satanic ce incearca sa implementeze acest sistem. Treziti-va oameni buni

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Dumnezău):

Bai gunoiuloe mizerabil esti tu..ma iau si eu de darwin maimutoiu monkey

| costis a răspuns:

"cum s-ar putea realiza?" Simplu. Te duci la Mecca, te urci pe piatra neagra si strigi tare ca islamismul nu e bun. Dupa ce rezolvi acest pas simplu, iti spun si urmatorii doi. Si e gata.