| mentholinks a întrebat:

Nu este ciudat că crestinii nu fac tocmai singurul lucru despre care se stie sigur ca ii place Domnului? Si anume, jertfele arse care emana un miros placut Domnului.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi ceea ce vrea Dumnezeu este sa il lăudăm, jertfa buzelor. Evrei13:15. Odată cu moartea lui Isus nu mai erau necesare jertfele animale. Romani10:4.

| lpavel a răspuns:

Nici pe vremea lui Isus nu se mai faceau jertfe arse... laughing

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru ca Iisus S-a dat pe Sine ca jertfa pentru iertarea pacatelor noastre. De aceea nu mai este nevoie de jertfe. Acum ca miros placut Domnului se aduce tămâia.

| adadad a răspuns:

Jertfirea animalelor face parte din vechea alianta. Insa odata cu jertfa Domnului Isus Cristos, vechea alianta (nefiind anulata sau considerata ineficienta) a fost desavarsita, Isus devenind singura jerfa pentru pacat pentru intreaga omenire. Nu mai este nevoie de o alta jertfa.